logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy papieżem może zostać kard. obrządku nie łacińskiego?
Autor: Łukasz (---.tvsky.pl)
Data:   2013-02-01 09:48

Witam:)
Czy konklawe może wybrać na papieża osobę (kardynała) z innego Kościoła? Mam na myśli oczywiście Kościoły żyjące w komunii z Rzymem, a jedynie inne obrządki, jak na przykład unici czy Koptowie.
Pozdrawiam:)

 Re: Czy papieżem może zostać kard. obrządku nie łacińskiego?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-02-01 11:10

Biskupem Rzymu (czyli papieżem) może (w zasadzie) zostać każdy wierny Kościoła katolickiego, płci męskiej, nie żonaty. Nie jest wymagane bycie kardynałem, biskupem a nawet księdzem. Obrządek jest sprawą wtórną.
Prawo kanoniczne zostawia członkom konklawe dużą swobodę w tym zakresie.

 Re: Czy papieżem może zostać kard. obrządku nie łacińskiego?
Autor: Łukasz (---.tvsky.pl)
Data:   2013-02-02 00:36

A jeśli byłby innego obrządku, to w jakim sprawowałby liturgie po wybraniu przez konklawe?

 Re: Czy papieżem może zostać kard. obrządku nie łacińskiego?
Autor: xc (---.204.36.134.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-02-03 08:32

Pytanie teoretyczne ale skoro padło, to warto je rozważyć. Trudno mi mówić za "nieistniejącego ale możliwego" papieża ale chłopska intuicja podpowiada mi, że byłoby "dla każdego coś miłego". Czyli odprawiałby w rycie łacińskim dla łacinników, w rycie greckim dla greckich katolików, w rycie ormiańskim dla katolików ormiańskich i tak dalej. Jak mnie pamięć nie myli, tak właśnie czynił Jan Paweł II, nie śledzę na tyle aktywności Benedykta XVI ale myślę, że nie stanowiłoby to dla niego większego problemu. Więc czemu nie w drugą stronę?

 Re: Czy papieżem może zostać kard. obrządku nie łacińskiego?
Autor: diakon Piotr UKGK (---.31.33.240.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-07-11 16:16

Może. Stając się Biskupem Rzymu, musiałby oczywiście za swój główny obrządek obrać łaciński (rzymski). Czy i jak często celebrowałbym w obrządku rodzimym i jakich używałby szat? To się zobaczy w praniu. ;-) W praktyce wybór "wschodniaka" jest mało prawdopodobny.

W kwestii "czy rzeczywiście każdy katolik może zostać Papieżem Rzymskim" proponuję lekturę wpisu blogowego:

ruthenus.blogspot.com/2013/02/czy-rzeczywiscie-kazdy-katolik-moze-byc.html

Tam argumentuję, dlaczego uważam ww. tezę za nieprawdziwą.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: