logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Boze Cialo w Niemczech.
Autor: Kamil (---.pools.arcor-ip.net)
Data:   2013-05-29 04:33

Witam, mieszkam w Niemczech nie daleko granicy jestem osoba pracujaca w nooy, i mam pytanie. Na Boze Cialo bym musial jechac do Polski az 60 km i to po pracy i potem z powrotem prawie bez snu. Czy te swieto jakbym odpuscil to bym mial grzech ciezki?

---------

Prawdopodobnie - jesli sie myle, prosze o korekte - Boże Ciało w Niemczech jest obchodzone w niedzielę (w roku 2013 drugiego czerwca). Będąc w Eucharystii 2 czerwca 2013 w diecezjach niemieckich weźmie Pan udział w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało).
moderator

 Re: Boze Cialo w Niemczech.
Autor: Ewa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-29 13:23

Do moderatora: Może w jakimś landzie w Niemczech jest obchodzone Boże Ciało w niedzielę, ale nie wszędzie. Właśnie rozmawiałam z koleżanką z Bawarii i tam jest obchodzone tak jak u nas w najbliższy czwartek. W zeszłym roku jak tam byłam, też obchodzono je w czwartek, jak w Polsce.

------

Dziękuję Pani za doprecyzowanie.
moderator

 Re: Boze Cialo w Niemczech.
Autor: Martyna (---.bayer.de)
Data:   2013-05-29 14:54

Potwierdzam, również mieszkam obecnie w Niemczech i Boże Ciało jest normalnie w czwartek, Msze Św. i procesja :) pozdrawiam

 Re: Boze Cialo w Niemczech.
Autor: Ziuta (---.hsnet.ca)
Data:   2013-05-29 16:04

Czyli jezeli w twoim landzie Boze Cialo jest obchodzone w czwartek, a ty pracujesz w nocy to nie ma problem wziac w nim udzial. A jezeli jest obchodzone w niedziele, to tym bardziej. W czym problem?

 Re: Boze Cialo w Niemczech.
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2013-05-29 16:38

Nie we wszystkich landach Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Dowiedz się w parafii - w miejscu swojego obecnego zamieszkania, kiedy jest obchodzone. Czy w czwartek (pomimo braku dnia wolnego), czy w niedzielę. Ciebie obowiązuje miejscowy kalendarz liturgiczny, a nie polski.

 Re: Boze Cialo w Niemczech.
Autor: Kamil (---.pools.arcor-ip.net)
Data:   2013-05-30 03:07

Ja jestem w brandenburgi , i tam pracuje sie , koncze prace o 2 w nocy , w pracy musze byc znnowu o 18 i do Polski mam kawalek , a tutaj niema mszy zadnej.... niestety dziwna ta brandenburgia

 Re: Boze Cialo w Niemczech.
Autor: Stefan (89.204.139.---)
Data:   2013-05-30 06:46

Może Ci pomoże strona: www.feiertage.net/frei-tage.php

normalnie jest coś tego typu: "Do. 30.05.2013 Fronleichnam"

W Twoim przypadku i moim nie ma w ogóle tego święta zaznaczonego. Tu gdzie ja mieszkam jest właśnie obchodzone w Niedzielę, dlatego nie jest wymienione i można o tym przeczytać na lokalnych stronach internetowych. Święto to jest tzw. "nakazane". Najlepiej sprawdzić na terminarzach przed Kościołem.

60 km samochodem to < 1h... to nie tak całkiem źle. Tym bardziej, że prawie w każdej przygranicznej miejscowości na terenie Polski możesz znaleźć parafię.

 Re: Boze Cialo w Niemczech.
Autor: Kamil (---.pools.arcor-ip.net)
Data:   2013-05-31 03:36

Niemam prawojazdy i pociagiem , a praca ciezka , myslalem , ze dam rade ale o 6 rano bylem juz skatowany , i poprostu doszedlem do wniosku , ze wogole bez snu jeszcze mi sie cos stanie , i teraz z koleji niewiem , czy popelnilem grzech ciezki....

 Re: Boze Cialo w Niemczech.
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2013-05-31 18:22

Kamilu, powtórzę jeszcze raz. Skoro nie mieszkasz w Polsce, nie masz obowiązku przestrzegania polskiego kalendarza liturgicznego. Nie musisz jeździć do Polski, żeby brać udział we Mszach św. w tzw. święta nakazane w Polsce. Masz natomiast obowiązek dostosowania się do kalendarza liturgicznego w miejscu swojego zamieszkania. Powinieneś się z nim zapoznać. Dowiedzieć się, kiedy oprócz niedziel wymagane jest uczestnictwo we Mszach świętych. Możesz o to zapytać w parafii, do której należysz, możesz skorzystać z podanego wcześniej linku. Nie zostawiaj takich pytań na ostatnią chwilę. Najlepiej sprawdź od razu cały rok i zrób sobie notatki we własnym kalendarzu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: