logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Stchórzyłam przed Komunią pod dwoma Postaciami.
Autor: luiza (---.182.235.2.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-07-04 13:53

Witam mam pytanie, w środę miałam okazję przyjąć Komunię św pod dwoma Postaciami ale tego nie zrobiłam (byłam w stanie łaski uswiecajacej ale stchorzylam bo nigdy nie przyjmowałam Jej pod dwoma Postaciami). Czy mogę teraz w niedzielę normalnie przyjąć Komunie czy był to grzech ciężki? A może grzechu wcale nie ma?

 Re: Stchórzyłam przed Komunią pod dwoma Postaciami.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-04 15:48

Oczywiście, że możesz przyjąć komunię świętą,
oczywiście, że żadnego grzechu nie ma.

Bo o grzechu kiedy pomyślałaś? I dlaczego? (Nie odpowiadaj, chodzi mi o to, żebyś próbowała sama oceniać sytuację). Przy słowie "stchórzyłam"? Stchórzenie w kwestii wiary faktycznie może być grzechem, nie oceniam teraz jakim, bo to zależy. Ale żeby to był grzech, to musi być jakieś zło. Złem byłoby zaparcie się wiary ze strachu, kłamstwo, że nie wierzysz, nie podjęcie żadnej obrony kogoś kto jest za swoją wiarę wyśmiewany, bo się wiary wstydzisz. Można przez tchórzostwo nie iść w niedzielę do kościoła (np. na wycieczce z koleżankami), albo nie pomodlić się przez cały dzień. Albo nie upomnieć wierzącego, że coś jest grzechem, bo się wstydzisz wyjść na świętoszka. W takich sytuacjach i pewnie wielu innych jest zło, więc jest grzech (taki czy siaki, choćby bardzo mały, z którego się nie musi spowiadać). Ale tutaj tchórzostwo nie polegało na nieprzyznawaniu się do Boga, wstydzeniu się Boga. Byłaś pośród wierzących, więc nikt się nie dziwił, że też jesteś wierząca. To był jedynie lęk przed nową sytuacją, przed nieznanym, przed ewentualną niezręcznością. To ani nie ma nic wspólnego z Bogiem, ani nic wspólnego z grzechem. Może jesteś nieśmiała?
Mogę jedynie powiedzieć, że szkoda, bo każda komunia jest łaską, ale nie ma tutaj nic, co można by potraktować w kategorii grzechu, choćby najmniejszego.

Komunię niedzielną uzależniaj więc jedynie od tego, czy przed niedzielą nie zgrzeszysz ciężko. Jeśli nie - ciesz się spotkaniem z Bogiem.
A następnym razem - odważ się. Zawsze kiedyś jest pierwszy raz. :))

 Re: Stchórzyłam przed Komunią pod dwoma Postaciami.
Autor: bergamotka (---.centertel.pl)
Data:   2014-07-04 16:56

Jak przyjmowanie Komunii pod dwoma Postaciami sie odbywa? I kiedy jest tak udzielana? Bo kiedyś bylam na Mszy na której ksiądz mial jakby podwójny kielich, w środku niego byl mniejszy z Krwią Pańską w którym zanurzal czesc Hostii przed podaniem a zorientowalam się dopiero gdy moja kolej przyszla :-) Nie zastanawialam się nad tym szczegolnie choć trochę wyjątkowo się czulam ale uznalam ze wlasnie to bylo to.

 Re: Stchórzyłam przed Komunią pod dwoma Postaciami.
Autor: luiza (---.182.235.2.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2014-07-04 17:07

Dziękuję bardzo za odpowiedź :-) i tak jestem dość nieśmiała :)

 Re: Stchórzyłam przed Komunią pod dwoma Postaciami.
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-07-04 20:39

Komunia święta tak, jak jest udzielana zazwyczaj w kościołach, to spoko. Dla mnie najtrudniejsza, kiedy ksiądz podawał nam, zebranym w liczbie ok. 20 osób na Triduum Paschalnym kielich z Krwią Pańską. Wszyscy byliśmy onieśmieleni (studenci i siostry zakonne), ale przeżycie tamtego Triduum i tej Komunii było wyjątkowe. Zapadło w pamięć i serce.
W gruncie rzeczy to chyba wszyscy są nieśmiali. :) Nie spotkałam jeszcze człowieka, który byłby taki śmiały w każdej sprawie. Warto się ośmielać coraz bardziej. To da się wyćwiczyć.

 Re: Stchórzyłam przed Komunią pod dwoma Postaciami.
Autor: Marta (---.40.90.93.threembb.co.uk)
Data:   2014-07-10 01:25

Mówi się "pod dwiema postaciami" a nie dwoma, bo w języku polskim rzeczownik "postać" jest rodzaju żeńskiego.

 Re: Stchórzyłam przed Komunią pod dwoma Postaciami.
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2014-07-10 02:28

Szanowni Państwo!
Czy forma narzędnika liczebnika dwie może brzmieć dwoma (dwoma paniami, dwoma minutami)? Często się z tym spotykam. Wiem, że Doroszewski wymieniał formy dwoma i dwiema jako oboczne. Jak jest obecnie?

Obie formy są poprawne, polecam jednak formę dwiema – nie tylko dlatego, że jest częstsza, ale też dlatego, że bardziej wyrazista, jednoznacznie wskazująca na rodzaj żeński.
Forma dwiema jest starsza, odziedziczona po języku prasłowiańskim. Do końca XVIII wieku obejmowała wszystkie rodzaje gramatyczne (mówiło się wtedy np. dwiema palcami). Od XV wieku spotykamy w tekstach narzędnik dwoma, który z biegiem czasu objął wszystkie rodzaje, a z męskiego i nijakiego wyparł formę dwiema.
— Mirosław Bańko, PWN

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=11141

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: