logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: G_JP (---.clubnet.pl)
Data:   2014-11-01 21:19

www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/odpusty.html
punkt 19: "Wykazu odpustów zupełnych i cząstkowych, podanych przez Penitencjarię Apostolską 29 czerwca 1969 roku" jest napisane, iż można uzyskać odpust cząstkowy za "Udział w nauczaniu lub uczeniu się nauki chrześcijańskiej."
Czy sądzicie, że np. zadawanie pytań i odpowiadanie na nie na FPK podpada pod ten punkt, czy raczej chodzi o coś innego?

Bardzo podoba mi się obecna weryfikacja wpisu z ikonką. Przypomina puzzle. Rozmowy bez limitów też były zachęcające (ale może lekko mylące).

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: saj (109.206.193.---)
Data:   2014-11-05 20:22

Osobiście sądzę, że jest to swego rodzaju ewangelizacja. Tak sobie myślę, że skoro jesteśmy tacy szczegółowi przy liczeniu zasług i wymienianiu ich na odpusty, należałoby się podobnie skupić na zaniechaniach czy zgorszeniach - bo też będą policzone i odpowiednio "wynagrodzone". Chociaż ktoś tu napisał kiedyś, że Bóg nie liczy upadków, tylko powstania. Oby tak było.

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: PT (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-11-05 20:23

Lepiej nie rozgłaszać, bo moderacja nie nadąży z ogromną ilością wpisów ;)

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2014-11-05 22:40

Myślę, że raczej chodzi o coś innego. Gdybym musiała wskazać, co to jest, podałabym jako przykład czytanie Katechizmu. Koncentruje się on głównie na chrześcijaństwie. A z FPK bywa różnie. Można tutaj przychodzić z różnych powodów.

Nie wykluczyłabym definitywnie udziału w forum, ale widzę tu konieczność spełnienia szeregu warunków. Wymienię dla przykładu kilka. Pewność, że nie jest się uzależnionym czy nawet tylko lekko przywiązanym w sposób nieuporządkowany do komputera (internetu). Szczere pragnienie stawania w prawdzie o sobie połączone z umiejętnością rozeznawania swoich intencji i motywacji. Objęcie uczestnictwa w forum regularnym rachunkiem sumienia oraz omawianie tego tematu z kierownikiem duchowym. Wykluczenie niedojrzałych postaw - dla przykładu: szukanie podziwu, popularności, wzbudzanie zainteresowania własną osobą, chęć panowania nad sumieniami, wynoszenie się nad innych, nadopiekuńczość, obsesyjne pragnienie udzielania porad, niezdrowa ciekawość, wścibskość, ucieczka od „nieciekawych” obowiązków, zabijanie nudy.
Dlatego skierowałabym zainteresowania na inne, nieco „bezpieczniejsze” formy odpustów. Na FPK zbyt łatwo o pomyłkę.

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2014-11-05 23:50

Myślę, że Pan Bóg każdemu ten udział w forum jakoś policzy. Czy trochę dni w czyśću mniej, czy co innego - to już inna kwestia (oby nie więcej)

Z pełnym przekonaniem powiem jednak, że działalność na forum to jest ewangelizacja. Kiedy doszłam do wniosku, że trzeba swoją wiarę potraktować poważnie i wejść w to na całość, dużo czasu spędzałam forum - czytając. Wiele razy zamykałam stronę z "trzaskiem" stwierdzając, że takich wariatów, jak tu to nigdzie chyba nie spotkałam.
Z czasem nauczyłam się pewnymi wypowiedziami nie przejmować, a inne brać do serca. Potem odkryłam też, ze zdarza się, że coś, co ja staram się ignorować ktoś inny oceni jako "właściwe słowo na właściwym miejscu".
Jeszcze potem zaczęłam doceniać różne punkty widzenia, które pozwalały mi na skrystalizowanie własnego osądu danej sprawy.
Bardzo dużo dało mi czytanie tego forum. W istotny sposób mnie właśnie "zewangelizowało" (nie była to oczywiście jedyna forma, ale dość znacząca)

Dziś sama należę do tego grona "wariatów" i staram się jak mogę. Niejako w podziękowaniu - oddając innym to, co kiedyś tu dostałam.

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: Marta (---.41.80.9.threembb.co.uk)
Data:   2014-11-05 23:53

Oczywiście, że tak. Za każdy sensowny i nadający się do publikacji wpis uzyskujesz odpust cząstkowy w oczach Moderatora. Natomiast za każdy wpis, który poszedł do kosza ściągasz na siebie Jego gniew i karę doczesną. Swoje odpusty cząstkowe możesz ofiarować w intencji tych, których wpisy nigdy się tu nie pojawiły (wulgaryzmy, herezje).

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2014-11-06 00:17

O, to widzę Marta, że forum działa na zasadach jeszcze nie zatwierdzonych przez Kościół :)) Odpusty ofiarowane w intencji innych żyjących osób? Fajna rzecz :)) Choć z tego wniosek, że herezje jednak się tu pojawiają :)) W tej sytuacji (choć Twój wpis się pojawił) ofiarowuję swój forowy odpust cząstkowy w Twojej intencji :)) Za heretyka ;))

Ale swoją drogą: kara doczesna jako niepublikowanie posta - jakoś mi to nawet pasuje.

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: Marta (---.41.80.9.threembb.co.uk)
Data:   2014-11-06 00:52

Ależ Bogumiło, te zasady niewątpliwie niebawem będą zatwierdzone przez Kościół. Przecież jeśli czyjeś wpisy nie są w ogóle publikowane, to tak jak ten ktoś nie żył - na jedno wychodzi ;) Ja właśnie jestem taka na wpół żywa, bo dwa moje wpisy nie zostały opublikowane, chociaż herezji się nie dopatrzyłam - pewnie dlatego, że z telefonu wysyłałam. Więc dzięki wielkie za ofiarowanie Twojego odpustu w mojej intencji - aż czuję tę łaskę Moderatora spływającą na mnie po Twoim odpuście ;)

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: saj (109.206.193.---)
Data:   2014-11-07 14:00

J, wszystkie wymienione przez Ciebie "pułapki" trafiają do rachunku sumienia. Dziękuję stokrotnie.

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-11-07 14:58

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Odniosę się do jednej, t.j. do wypowiedzi J, gdyż mnie ona dość poruszyła. J, wymieniłaś dużo warunków, które trzeba byłoby wziąć pod uwagę, i ja na pewno ich nie spełniam, także, jeśli Bóg też tak to widzi, to nie powinnam się starać uzyskiwać odpustów cząstkowych przez udział w FPK. Ale może Bóg widzi to inaczej, więc próbuję. Zastanawia mnie, czy stawianie sobie wypełnienia tych wszystkich warunków nie prowadziłoby mnie do, albo było wyrazem postawy perfekcjonizmu i kontroli nad wszystkim. W języku angielskim mamy takie wyrażenie „control freak” i jako znane osoby, u których coś takiego można było zaobserwować wymienia się Arthura Wellesley, 1. Księcia Wellington, Królowę Wiktorię, czy Steve’a Jobs (tego od Apple), także myślę, że nie jest trudno się z taką postawą zapoznać i ją przestudiować. Najbardziej interesują mnie podwaliny takiej postawy, i czy jest ona zgodna z pełnym zaufaniem Bogu, czy też raczej postawą wyrażającą niemoc wiary w prawdziwą miłość Boga. Moje osobiste doświadczenie mówi mi, że taka postawa może wynikać z problematycznej relacji z rodzicami silnego dziecka, które nie otrzymało tyle bezwarunkowej miłości, że pozwalałoby to temu dziecku na przyjęcie postaw adekwatnych do różnych sytuacji życiowych i różnych ludzi. Raczej dziecko to zawsze chce być w postawie dominującej, by nigdy znowu nie doznać krzywdy od bliźnich. Strach o tym pisać, bo uleczenie czegoś takiego bywa traumatyczne, a sama postawa prowadzi do konfliktów z bliskimi. Normalnie takiej osobie nie można nic zarzucić, bo jest perfekcyjna. J, to są tylko moje przemyślenia i proszę Cię, nie odbieraj ich negatywnie, bo za 1 J 4,18 „W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości.” Jeśli chodzi o mnie, to nie mam umiejętności, by mieć normalne relacje z takimi ludźmi, i kiedyś „uciekłam” od takiej osoby. Jeśli spotkałaś się z czymś takim, może podasz parę rad praktycznych, jak sobie radzić w takich sytuacjach (oprócz modlitwy za taką relację). Pozdrawiam. G_JP

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2014-11-07 20:51

G_JP, nie każdemu musi odpowiadać duchowość ignacjańska. Mnie jest ona szczególnie bliska, jest moją drogą do Boga. Słyszałam już kiedyś zarzut, że rozwija skrupuły (mnie to raczej nie grozi). Ale pierwszy raz spotykam się z obawą, że może prowadzić do perfekcjonizmu. Nie wydaje mi się to możliwe. Z pomocą Ducha Świętego perfekcjonizm, jako odmiana pychy, zostanie prędzej czy później odkryty, jeśli występuje. Podobnie dadzą się zauważyć inne nieuporządkowane skłonności. A na nasze poznane słabości możemy mieć pewien wpływ. Te niepoznane zazwyczaj nami rządzą.
Nie potrafię udzielać rad, które byłby całkowicie oderwane od moich duchowych praktyk. Proszę, nie czuj się zobowiązana do korzystania z nich. Przyznaję, że w tym wątku odpowiadałam na Twoje pytanie, mając przede wszystkim na uwadze innych uczestników forum, łącznie ze mną. :) Staram się odnosić swoje rady również do siebie. Jeśli coś napiszę, bardziej to przemyślę. :) No i wyszło mi, że nie spełniam wszystkich warunków, które uważam za konieczne, żeby oczekiwać odpustów za aktywność na forum. Ale bynajmniej nie próbuję zaprzeczać, że FPK jest formą ewangelizacji.

(W mojej odpowiedzi całkowicie pominęłam Twoje dalsze przemyślenia, ponieważ są one dla mnie niezrozumiałe. Za dużo jest w nich skrótów myślowych. I chyba temat zupełnie inny.)

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-11-08 23:10

Dziękuję za dodatkowe wyjaśnienia. G_JP

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2014-11-10 20:33

Proszę. Dodam jeszcze jedno. Prawdopodobnie udało mi się rozszyfrować Twój poprzedni, niezwykle zawiły wpis. Zrozumiałam, że uważasz mnie za "control freak", którego jesteś ofiarą, i że modlisz się o uzdrowienie naszej relacji. I właśnie z tego powodu niedawno zaproponowałaś mi wzajemną modlitwę.
Jeśli się nie pomyliłam, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość - Pan Bóg szybko Cię wysłuchał i odpowiedział. :) Nie jestem "control freak", który się na Ciebie uwziął. Uważnie zapoznałam się z tą nową jednostką chorobową (?), po czym wykonałam parę testów sprawdzających, czy nie jestem nią dotknięta. Okazało się, że jest mi bardzo daleko do tego typu skrzywionej osobowości.

Gdyby powyższe wyjaśnienie Cię nie zadowalało, czyli nadal uważałabyś, że nasza relacja wymaga uzdrowienia, chętnie dowiedziałabym się, dlaczego tak myślisz. Przejrzysta odpowiedź mogłaby mi pomóc w wypracowaniu innych form zwracania się do Ciebie, które łatwiej byłoby Ci uznać za zdrowe. Gdyby tak było, proponuję priva. Z dwóch powodów. Myślę, że nasze trudności we wzajemnym zrozumieniu się nie są sprawą publiczną. Poza tym nie wiem, jak daleko sięga cierpliwość Moderatora. :) W każdym razie forum nie wykluczam. Wybór zostawiam Tobie.
Nadmienię tylko, że dla mnie niezwykle trudną relacją jest relacja z osobą, która sygnalizuje, że ma do mnie o coś żal, ale skrzętnie ukrywa o co. Lubię rozwiązywanie łamigłówek, ale innego rodzaju.

 Re: Czy za aktywność na FPK można uzyskać odpust?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2014-11-10 23:50

J,
Nie mam do Ciebie żalu o nic. Darzę Cię sympatią tak samo jak i innych użytkowników FPK. Pozdrawiam. G_JP

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: