logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Wyszukiwarka biblijnych czytań mszalnych.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-03-11 15:03

Czy ktoś może spotkał się z wyszukiwarką, która pozwala znaleźć, kiedy dany fragment z Pisma Świętego jest czytany w kalendarzu liturgicznym? Przykładowo chcę wiedzieć, kiedy będzie czytane Dz 1, 1-11. Wpisuję to w wyszukiwarkę, a ona podaje, ze tekst czyta się w VII Niedzielę Wielkanocną (na Wniebowstąpienie Pańskie), w Roku B.

--------

Lekcjonarz mszalny (w wersji papierowej) nazywa to skorowidzem czytań i publikuje na końcu, przed spisem treści.
moderator

 Re: Wyszukiwarka biblijnych czytań mszalnych.
Autor: Marta (---.30.207.4.threembb.co.uk)
Data:   2015-03-15 23:19

Tu masz: Scripture Index for Lectionary Readings: Sundays and Major Feasts: (klik).
Scripture Index for Lectionary Readings: Weekdays (klik).
Główna strona: (klik).

 Re: Wyszukiwarka biblijnych czytań mszalnych.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-03-16 00:47

Marta, dziękuję :)
W podzięce proponuję do przeczytania: "Wprowadzenie do wydania Lekcjonarza mszalnego z 1981 r.": (klik).
To bardzo ciekawy dokument. Pozwala zrozumieć dlaczego czytania są w takim układzie w jakim są.

 Re: Wyszukiwarka biblijnych czytań mszalnych.
Autor: Marta (---.30.207.4.threembb.co.uk)
Data:   2015-03-16 02:37

Proszę uprzejmie Gosiu :)
Z tą podzięką nie za bardzo załapałam - Ty przeczytasz ów dokument i mi streścisz? Było by mi bardzo miło, bo inaczej moje szanse na poznanie zawartości owego dokumentu są bliskie 0. Mam różne hobby, ale czytanie dokumentów episkopatu, zwłaszcza 34-stronicowych, do nich nie należy.
Co do układu czytań to mi się tylko obiło o uszy/oczy, że przed Soborem niedzielne czytania były w układzie rocznym, a teraz w trzyletnim, co pozwala na wykorzystanie tekstów biblijnych w liturgii Eucharystii. Chętnie się dowiem więcej. Z góry dzięki.

 Re: Wyszukiwarka biblijnych czytań mszalnych.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2015-03-16 02:54

Wytłumaczę, do czego potrzebna mi wyszukiwarka do czytań. Chodzi o wyszukiwanie komentarzy do czytań z Pisma Świętego zawartych w „Katolickim Komentarzu Biblijnym”, (prac. zbiorowa, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 2001), a dostępnych w internecie.

Otóż załóżmy, że interesuje mnie komentarz do J 11, 1–45 (Wskrzeszenie Łazarza z Ewangelii św. Jana).

Krok 1.
Korzystam ze strony internetowej, którą podałam http://www.lectionarypage.net/ReverseLectionary.html (stron Marty jeszcze nie przejrzałam) i tam znajduję zapis ‘John 11:1-45 Lent 5A’, co oznacza, że fragment jest czytany w V niedzielę Wielkiego Postu w roku A.

Krok 2.
Teraz idę na str. http://biblia.wiara.pl/Zrozumiec_Slowo/Wszystkie_czytania_i_komentarze ,
która zawiera tabelę ze wszystkimi niedzielnymi i świątecznymi czytaniami i komentarzami. W tabelce znajduję linię z podpisem V Niedziela Wielkiego Postu, i w linii tej klikam na literę A, a to przenosi mnie do adekwatnych czytań i komentarzy z m.in. „Katolickiego Komentarza Biblijnego”. Niestety, nie ma tam dostępu do całego Komentarza, ale dobre i tyle, ile jest, zwłaszcza, że za darmo. Może komuś się przyda.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: