logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Tato sie rozgadał na emeryturze. Mam mu to jabky za złe.
Autor: ktostaki (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2015-05-24 02:45

Witam,
Moj tato przeszedl na emeryture i od jakiegos czasu stal sie bardziej rozgadany. Mowi o tym co czuje, co planuje itd. Kiedys byl zawsze jakis wyalienowany i bardzo nam w dzicinstwie brakowalo jakis powaznych rozmow z nim. Ogolnie to nie znalam jakby sowjego taty, bo nawet nie wiedzialam jaka muzyke sluchal w mlodosci itd. bo nigdy o tym nie mowil. Jak mowil nam co mamy zrobic, to zawsze prawie byl to przekaz od mamy. Mowil czasem, zeby mu cos pomoc itd, przy robotach w domu, ale nigdy jakos nie mowil tego w sposob jakby mial autorytet, czy edukacyjnie.
Teraz sie jakos rozgadal na starsze lata, a ja mam jakby mu to za zle.
W sensie, dlaczego nie zrobil tego 15 lat temu.
Mam nawet teorie spiskowa, ze moze teraz mu jest latwiej, bo jako ojciec wychowujacy male dzieci bardziej ponosi sie odpowiedzialnosc za to co sie mowi, niz jak juz dzieci sa dorosle. A moze to nie teoria tylko po prostu prawda, tym bardziej mam jakby za zle. Moj tato to byla dla mnie jak mlodszy brat czasem. Po prostu czulo sie, ze jest jakby trzecie dziecko w domu, choc moze wiecej wie i umie, ale tak na poziomie emocjonalnym.
I moge to wszystko zrozumiec, kazdy sie rozwija w swoim tempie, ale wiem co zrobic z moimi pretensjami, uczuciami. Moge je jak zawsze olac, ale one tam zawsze beda.

 Re: Tato sie rozgadał na emeryturze. Mam mu to jabky za złe.
Autor: pomi (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2015-05-31 23:14

To zapewne z samotności.

 Re: Tato sie rozgadał na emeryturze. Mam mu to jabky za złe.
Autor: B. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-06-01 00:32

Dlaczego nie zrobil tego 15 lat temu?
Bo był zapracowany, zapędzony. Rozmawiał w pracy, a do domu wracał po pracy, zmęczony. Tak to jest.

Trzeba Bogu dziękować, że ma się tatę, Że zarabiał na potrzeby domu i dzieci, Są tacy, co odchodzą od rodzin, zdradzają żony, biją, a nawet biją.

Ty masz dobrego Tatę, to Go po prostu szanuj i kochaj, uciesz się i pochwal jak np. przyniesie z działki (?) ładne owoce, powiedz "tatusiu".

* * *

Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie. Wj 20,12

Każdy z was będzie szanował matkę i ojca i będzie zachowywał moje szabaty. Ja jestem Pan, Bóg wasz! Kpł 19,3

Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój. (Pwt 5,16)
Jakie wielkie obietnice związane są z szacunkiem dla Rodziców!

niech się weselą twój ojciec i matka, twa rodzicielka niech będzie szczęśliwa. (Prz 23,25)

Kto czci ojca, zyskuje odpuszczenie grzechów, a kto szanuje matkę, jakby skarby gromadził. (Syr 3, 3-4)

Kto czci ojca, radość mieć będzie z dzieci, a w czasie modlitwy swej będzie wysłuchany. (Syr 3,5)

Czynem i słowem czcij ojca swego, aby spoczęło na tobie jego błogosławieństwo. (Syr 3,8)

Albowiem błogosławieństwo ojca podpiera domy dzieci, a przekleństwo matki wywraca fundamenty. (Syr 3,9)

Nie przechwalaj się niesławą ojca, albowiem hańba ojca nie jest dla ciebie chwałą. (Syr 3,10)

Chwała dla każdego człowieka płynie ze czci ojca, a matka w niesławie jest ujmą dla dzieci. (Syr 3,11)

Synu, wspomagaj swego ojca w starości, nie zasmucaj go w jego życiu. a jeśliby nawet rozum stracił, miej wyrozumiałość, nie pogardzaj nim, choć jesteś w pełni sił. (Syr 3, 12-13)

Miłosierdzie względem ojca nie pójdzie w zapomnienie, w miejsce grzechów zamieszka u ciebie. W dzień utrapienia wspomni się o tobie, jak szron w piękną pogodę, tak rozpłyną się twoje grzechy. (Syr 3, 14-15)

Z całego serca czcij swego ojca, a boleści rodzicielki nie zapominaj! (Syr 7,27)

 Re: Tato sie rozgadał na emeryturze. Mam mu to jabky za złe.
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2015-06-01 11:38

Wytłumaczeń jest kilka. Zdaje się, że nakładasz na tatę swoje wyobrażenia.
Prawdopodobnie 15 lat temu tato nie wiedział, jak się zabrać do poważnych rozmów z dziećmi, a z jakichś powodów mógł tego nie umieć. Może nikt go tego nie nauczył (w sensie wzorca). Może nie czuł potrzeby...
Może też podział ról w domu był taki, że od gadania z dziećmi jest mama. Nie musisz wiedzieć, jak się rodzice poumawiali lub jaki układ się dotarł bez ustaleń. Jaki wzór wyniósł ze swojego domu (o ile go miał). Tato mógł mieć inne obowiązki...
Mam blisko 80-letniego tatę, bardzo go kocham, ale nie wiem, jak i Ty, jakiej muzyki słuchał w młodości i chyba nie jest to dla mnie ważne. Są sprawy ważniejsze. Wiem, że nas kocha i że o nas bardzo dbał, ciężko pracując w bardzo ciężkich czasach (i dba jak może). Nigdy mi nie przyszło do głowy go zapytać o muzykę:). A Ty pytałaś wtedy czy chciałaś, żeby sam z siebie powiedział? jeśli nie pytałaś, to naprawdę nie musiał się domyślić. To stary kłopot, z komunikacją zwłaszcza kobiet - chcą, żeby ktoś się domyślał, a nie zawsze nazywają swoje potrzeby. Gdy ktoś się nie domyśli, obwiniamy...
Poza tym teraz, na emeryturze, ma więcej czasu. nie ma zaś codziennie iluś godzin pobytu z współpracownikami. Więc rozmawia w domu. Mój tak samo. To może być męczące, ale to prawo wieku.
Mój ojciec wychowywał się bez swojego ojca, którego zabrała wojna. No więc nie miał podstawowego wzorca. Na pewno popełnił 105 błędów. Kiedyś mogły boleć, mogłam ich nie rozumieć. Dzisiaj jestem dorosła i więcej widzę. Pewnie, więcej dostrzegam, ale też nie ma sensu, bym za wszystko twardo obwiniała. Co ja jako dziecko mogłam wiedzieć o psychice taty, naznaczonego przez sieroctwo, wojnę, tułaczkę powojenną itp.(wstaw sobie inne uwarunkowania)? I nie, żebym usprawiedliwiała wszystko. Nie. Tylko teraz mam inną perspektywę. Męczy mnie paplanina taty. Ale taki jest, jedyny, i jeszcze go mam, Bogu dzięki.

 Re: Tato sie rozgadał na emeryturze. Mam mu to jabky za złe.
Autor: Esterka (---.31.0.13.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-06-02 21:32

Zamiast myśleć o tym, co było, pomyśl o tym, że za kolejne 15 lat taty już może nie być na tym świecie. Wykorzystaj czas, kiedy jeszcze żyje.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: