logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak pokazać dziecku Boga?
Autor: maria magdalena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-09-30 22:55

Od czego zacząć, co mówić żeby nie pobłądzić?
Jak to wyglądało u Was?

 Re: Jak pokazać dziecku Boga?
Autor: sc (---.mf.gov.pl)
Data:   2015-10-01 12:26

od zadania sobie pytania: "Czy ja spotkałem/am Boga Żywego?" No bo trudno opowiadać o innym o kimś kogo samego się nie zna.

 Re: Jak pokazać dziecku Boga?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2015-10-01 13:23

Proponuję zacząć od przykładu własnego życia. Niech dziecko zobaczy na przykład jak się modlisz. Kiedy zapyta, co takiego robisz - powiedz mu, że rozmawiasz z Bogiem (oczywiście tak, aby to zrozumiało). Następnie możesz zacząć uczyć je pierwszych modlitw i co najważniejsze - zabierać je do kościoła w niedziele i święta.

 Re: Jak pokazać dziecku Boga?
Autor: Maria Magdalena (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2015-10-01 21:11

Najlepiej zacząć od siebie, pokazać jak Ty kochasz Pana Boga. Pomodlić się wspólnie, zabrać na Mszę św. poczytać Biblię dla dzieci, opowiadać o Bogu prostymi słowami, stosownie do wieku. Nauczyć dziecko pacierza. Mój syn obecnie 12 latek, często wieczorem, gdy widzi jak odmawiam różaniec, sam klęka i odmawia 10 różańca : ), ale pamiętam, że od najmłodszych lat przypominałam mu o modlitwie przed snem. Nawet jak pojechał na wycieczkę szkolną to prosiłam go, żeby się pomodlił, miał opory, że koledzy będą się śmiali a ja mu doradziłam, żeby wtenczas poprosił ich o chwilę ciszy lub żeby pomodlili się z nim. No i było tak, że jak uklęknął to zapytali się co robi, a on, że odmawia pacierz, więc oni sami mu powiedzieli, że będą cicho a potem po kilku minutach, po syna pacierzu dalej trwała w pokoju zabawa w najlepsze, do 1 w nocy, że musiał uciszać ich wychowawca. Mam 3 synów, każdy pod względem wiary jest inny, ale wiem, że pomimo swoich upadków, stawiają Pana Boga na pierwszym miejscu i tego Tobie również życzę z całego serca. Powodzenia dla Ciebie a dla dziecka uważnego słuchania. Pomodlę się za Was.

 Re: Jak pokazać dziecku Boga?
Autor: xc (---.146.130.215.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2015-10-02 14:37

Własny przykład, bo dziecko uczy się naśladując świat. Rodzice są takim światem. Potem będzie negować, ale to dopiero potem. Na to też trzeba być gotowym. I trzeba mieć świadomość tego, że nasze dziecko nie jest nami. Nie jest naszą emanacją, przedłużeniem prostym. Jest odrębnym bytem. Mającym własny rozum, własną wolę i tak dalej. I proszę się nie bać, że się pobłądzi. Nie błądzi ten co nic nie robi.

 Re: Jak pokazać dziecku Boga?
Autor: 77 77 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2015-10-02 16:24

Przykład ale mądry i wyważony. Moja mama i ciocia miały bardzo pobożne mamy których pobożności nie rozumieją. Jedna mówiąc że idzie na procesję, chowa się u znajomych. A ma 57 lat. A druga wspomina, jak jej mama się męczyła na jakichś procesjach. Przykład okazał się nieczytelny. Zabrakło bycia w kontakcie z dzieckiem. Żeby mogło zrozumieć wybory rodzica.

 Re: Jak pokazać dziecku Boga?
Autor: Anna (---.18.199.109.static.rdi.pl)
Data:   2015-10-02 20:44

Mama czytala mi biblie dla dzieci w opowiadaniach, fantastyczna sprawa, uwielbialam. Do tego modlilismy sie wspolnie i wspolnie chodzilismy do kosciola na msze dla dzieci.

 Re: Jak pokazać dziecku Boga?
Autor: Ј (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2015-10-02 22:19

Nie czekaj, aż dziecko samo coś zauważy (np. Twoją modlitwę) i zacznie pytać. Sama zacznij mu opowiadać o Bogu. W prosty sposób, jak do dziecka. Na samym początku wcale nie potrzeba wielu słów. Jeśli w Twoim sercu jest miejsce dla Boga, wkrótce będzie też w dziecięcym

Przychodź z nim do kościoła. Nie (tylko) wtedy, kiedy są w nim tłumy. Idź, kiedy kościół jest (prawie) pusty. Zaprowadź przed tabernakulum (pokaż płonącą lampkę) i powiedz, że tam jest Pan Jezus, który czeka, żeby do Niego przychodzić. A potem odwiedzajcie Go razem - często, żeby pamiętało. Tam możesz też uczyć dziecko modlitwy. Na początek może to być proste przywitanie i pożegnanie, odpowiednie do wieku dziecka.

Nie musisz od razu zabierać dziecka regularnie na niedzielne msze, jeśli widzisz, że dla niego to stanowczo za długo, a Ty zajmujesz się przede wszystkim nim. Ale kiedy wychodzisz na mszę, mów mu, dokąd i do Kogo idziesz. I obiecuj, że jak już będzie trochę większe, też będzie mogło chodzić.

Rozbudzaj w nim naturalną dziecięcą ciekawość - światem duchowym (nie mam na myśli bajek o duchach). Małe dziecko bardzo chętnie w taki świat wkracza.
Nie strasz go piekłem, jeśli jest niegrzeczne.

 Re: Jak pokazać dziecku Boga?
Autor: maria magdalena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2015-10-03 12:34

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi. Dziecko ma obecnie ponad 4 lata, zapisałam je na religię, modlę się zawsze późno, ono chodzi spać dużo wcześniej. Dla mnie to duża odpowiedzialność, czasem chodziłyśmy do kościoła gdy było tylko kilka osób ale zawsze tak hałasowała że miałam wrażenie że budziliśmy niechęć innych ludzi i przeszkadzaliśmy. Więc dla mnie to też będzie powrót na niedzielne msze po dłuższej przerwie. Mamy Biblię dla najmłodszych i myślę że zaczniemy niedługo czytać :-)

 Re: Jak pokazać dziecku Boga?
Autor: Jerzy50 (---.kamiennagora.vectranet.pl)
Data:   2015-10-10 10:01

Dziękuję Ci, Panie Boże za łaskę otwarcia serc. Bądź błogosławiony Panie nasz i Stwórco, bo to Ty ślesz Ducha Świętego i uzdalniasz nas do rozumienia Ciebie i Twojej Drogi. Amen.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: