logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy odmawianie różańca to to samo co koronki?
Autor: alina (---.play-internet.pl)
Data:   2019-12-15 15:28

W jezyku polskim, slowo "czastka"oznacza czesc z jakiejs calosci. Jesli rozaniec jest caloscia (jako przyrzad),czyli ma 5 czesci!! a ja mam odmowic jedna czesc to znaczy ze odmowie jedna dziesiatke rozanca. Wiec odpowiedzi z watku (klik) nie koliguja z logika. ludzie sie gubia w tych okresleniach!!! jest czas by nazwac wszystko w sposob logiczny. Ja wciaz nie rozumiem ze jedni mowia ze odmowimy rozaniec a inni mowia ze odmowimy koronke. Czy to jest dokladnie to samo??i czy przy odmawianiu jakiejkolwiek koronki jest konieczne przebrac palcami caly rozaniec,5 razy 10?? Jesli ludzie maja zblizyc sie do Boga powinno to byc wytlumaczone w jasny sposob, po polsku bo nie kazdy zna regionalne gwary.

 Re: Czy odmawianie różańca to to samo co koronki?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2019-12-16 21:00

Alino, bardzo proszę: (klik).

"czy przy odmawianiu jakiejkolwiek koronki jest konieczne przebrac palcami caly rozaniec,5 razy 10??"
Różaniec (przedmiot) pomaga skupić się na samej modlitwie, bez rozpraszania na odliczanie kolejnego Zdrowaś Mario i poszczególnych tajemnic, a w koronce na kolejno wypowiadanych prośbach. Możesz posłużyć się własnymi palcami, bo w tych modlitwach nie chodzi o przebieranie palcami po koralikach, tylko zagłębienie się w treści poszczególnych tajemnic różańca czy prośby koronki.
Automatycznie można odliczać, ale modlitwa (treść) powinna być skupiona, rozważona. Treść do rozważania każdej tajemnicy jest zawarta na stronach Pisma Świętego.
Jedna część różańca składa się z pięciu tajemnic. Jeżeli masz odmówić jedną część, to odmawiasz pięć tajemnic z konkretnej części.

Części to: radosna, bolesna, chwalebna, światła.
Alino, na Twój dylemat ile koralików przesunąć w palcach, odpowiem szerzej.
Jeżeli nie wyjaśniłaś wątpliwości ze spowiednikiem (jeżeli o zadaną pokutę chodzi), to odmów całą część, ale nie po to przebierać palcami tylko by modlitewnie rozważyć życie bądź mękę i śmierć Jezusa. Szczerej modlitwy nigdy dość.

Można by się jeszcze zastanowić nad rozróżnieniem części i cząstki, ale to już z kapłanem zadającym pokutę co miał na myśli.

 Re: Czy odmawianie różańca to to samo co koronki?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-12-16 23:03

Jasno (oby) i po polsku jest tak.
1. Przedmiot składający się z odpowiedniej liczby koralików na sznurku (5x10 i kilka na "odgałęzieniu" z krzyżykiem) służący do modlitwy nazywamy różańcem. Kiedyś (dziś bardzo rzadko) nazywało się ten modlitewny sznur korali także koronką.
2. Słowo "różaniec" oraz słowo "koronka" dotyczą nie tylko takiego przedmiotu, ale są i nazwą modlitw.
3. Jeśli chodzi o koronkę, o modlitwę nazywaną koronką, to wydaje mi się, że najczęściej dziś odmawia się koronkę do miłosierdzia Bożego. Inne są mało znane. Koronka jako modlitwa ma zwykle w nazwie słówko DO, koronka DO...
4. Koronkę do miłosierdzia Bożego odmawia się tak jak w linku: (klik).
Tak, przy tej koronce przebierzesz palcami wszystkie koraliki na sznurze.
5. Zasady dotyczące odmawiania modlitwy nazywanej różańcem też da się znaleźć w necie.
Zasady te mówią, że różaniec skomponowany jest z dziesiątek (Ojcze nasz, dziesięć Zdrowaś oraz Chwała Ojcu). Dziesiątka to nie jest CZĘŚĆ różańca.
CZĘŚĆ różańca to 5 dziesiątek (oj tam, nie ma co pokrzykiwać, że logicznie jest inaczej).
Czyli jeśli masz odmówić część różańca, to masz odmówić 5 dziesiątek. Przebierzesz palcami cały długi sznur.
6. Różaniec nie polega tylko na recytacji zdrowasiek.
Część (5 dziesiątek) obejmuje 5 tajemnic. Tajemnica to wydarzenie z życia Maryi lub Jezusa. O jednym wydarzeniu myślimy, odmawiając jedną dziesiątkę.
Skoro masz, chcesz odmówić część różańca, to rozmyślasz kolejno o 5 wydarzeniach.
7. Tajemnice układają się w 4 cykle, czyli cztery części różańca: tajemnice radosne, bolesne, chwalebne i światła.
Istnieje ustalona przez Kościół tradycyjna lista tych części i zawartych w nich tajemnic: (klik).
8. Z określeniem "cząstka różańca" jest niestety kłopot. Należy zawsze dopytać (np. księdza zadającego pokutę), o co chodzi. O jedną dziesiątkę (raczej) czy o część, czyli o 5 dziesiątek.

PS Punkt wyjścia Twoich kłopotów opiera się na błędnym założeniu. Język NIE jest i nie musi być logiczny, więc się nie warto zżymać.
Gwary nie mają tu raczej nic do rzeczy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: