logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy zadośćuczynienie musi być przed kolejną spowiedzią?
Autor: Luk (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2020-03-01 07:12

Dzień dobry, chcę zapytać czy zadośćuczynienie po spowiedzi generalnej musi odbyć się przed następną spowiedzią, czy może byc rozłożone w czasie. Byłem u spowiedzi generalnej (SIERPIEŃ 2019) i jeszcze nie zadośćuczyniłem za wszystkie grzechy mową (obmowa, być może oszzczerstwo - tu cięzko jest stwierdzić, powódy braku zadośćuczynienia są różne: wstyd, depresja, ale również zaniedbanie). Czy jest sens przystępować do kolejnych spowiedzi i komunii, czy najpierw zadośćuczynić za wszystko o czym wiem. Dalej, gdy nie mam z kimś kontaktu, tylko przez facebooka, to wystarczy napisać, czy prosić o numer telefonu i wtedy rozmawiać o problemie. Proszę o odpowiedź

 Re: Czy zadośćuczynienie musi być przed kolejną spowiedzią?
Autor: spowiedz.pl (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2020-03-01 12:50

Np. nr 044 na stronie: (klik).

 Re: Czy zadośćuczynienie musi być przed kolejną spowiedzią?
Autor: abc (---.96.189.221.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2020-03-01 20:53

Jeśli chodzi o pokutę (zadośćuczynienie Bogu) to trzeba ją odprawić przed kolejną spowiedzią, jeśli tylko jest to możliwe. Jeśli nie jest możliwe (zapomniałeś jaka, nie potrafisz tego zrobić itp.), to idziesz do spowiedzi i mówisz przed spowiedzią: nie odprawiłem (całej) pokuty bo... Jeśli ci się nie chciało, to jest to grzech. Jeśli ie masz możliwości to grzechu nie ma ale musisz to powiedzieć, wyjaśnić.
Jeśli chodzi o zadośćuczynienie ludziom, to oczywiście jest taki obowiązek, ale to czasem trwa dłużej (odszukanie ludzi, wymyślenie sposobu, zdobycie pieniędzy). Nie ma sensu czekać ze spowiedzią aż się z tym wszystkim uporasz. Ważne, żeby coś w tym kierunku robić, nie "olewać" sprawy. Rozpoczyna się czas obowiązkowej komunii, zazwyczaj oznacza to także konieczną spowiedź. Brak tego oznacza zaciągnięcie kolejnego grzechu ciężkiego. Nie ma to sensu, jeśli przecież starasz się i kolejno załatwiasz obowiązek wynagrodzenia ludziom. Trzeba iść do spowiedzi i powiedzieć jak jest: naprawdę się starasz i jesteś w trakcie zadośćuczynienia bliźnim, będziesz to kończył po spowiedzi. Z ludźmi nie jest tak łatwo jak z modlitwą.

Internet w dzisiejszych czasach jest tak samo dobrym kontaktem jak telefon. Problem w tym, że jest niebezpieczeństwo (tylko pozorna anonimowość). Ktoś to może przeczytać. Ale przeproszenie bez szczegółów też jest dobre, lepsze niż nic. Powiedz że chcesz przeprosić, czy możecie umówić się na kawę czy piwo i pogadać. On może tego nie chcieć, ale będziesz ze sprawą "do przodu". Życia nie da się cofnąć, ważne żeby próbować. Bóg nie żąda od nas rzeczy niemożliwych. Zrób co możesz.

 Re: Czy zadośćuczynienie musi być przed kolejną spowiedzią?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2020-03-01 21:30

Starając się zadośćuczynić bliźnim grzechy obmowy / oszczerstwa, miej zawsze na uwadze ich dobro. Forma jest sprawą drugorzędną. Więcej na ten temat w tych wątkach:

www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=342257&t=342257
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=392553&t=392553

 Re: Czy zadośćuczynienie musi być przed kolejną spowiedzią?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2020-03-01 23:09

Katolik ma starać się być ciagle w stanie łaski uświęcającej i możliwie często przystępować do Komunii. Nie może być tak, że nie do końca wypełnione zadośćuczynienie jest przeszkodą do kolejnej spowiedzi. Żebym była dobrze zrozumiana: pokutę należy jak najszybciej po spowiedzi wykonać, ale jeśli jest to coś, co wymaga dłuższych ram czasowych, to większym dobrem jest iść do spowiedzi i Komunii niż czekać na zakończenie pokuty.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: