logo
Piątek, 27 listopada 2020
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 'Spowiedź' w popkulturze.
Autor: Michał (---.centertel.pl)
Data:   2020-08-01 00:49

Szczęść Boże,

Jak wygląda sprawa z tajemnicą spowiedzi we wszelkich filmach, serialiach itp.? Załóżmy, że 'spowiedź' jakiejś postaci jest przedstawiona w filmie, a my stajemy się świadkami wyznania grzechów. Czy w takiej sytuacji obowiązuje nas tajemnica spowiedzi?
Z Bogiem
-Michał

PS. Pytanie może wydawać się dosyć dziwne i lekko infantylne, śmieszne może, ale naprawdę się nad tym zastanawiam, a w internecie jak wyszukuję tę frazę, wyskakują zwiastuny filmów.

 Re: 'Spowiedź' w popkulturze.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2020-08-01 01:15

Ty serio? Przecież filmy te są fikcją. Każda scena, którą widzisz, jest od-gry-wa-na (udawana). Elementarz udziału w kulturze to umiejętność odróżniania rzeczywistości od fikcji (literackiej, filmowej).
Nie obowiązuje żadna tajemnica i żadna lojalność wobec fikcyjnych wydarzeń.

O odróżnianiu: już małym dzieciom mówi się: to tylko bajka. Nie ma potworów.
Czy wzywasz policję, bo szewczyk znęca się nad smokiem wawelskim? Chyba nie, przynajmniej nie powinieneś. A myśliwy, ten od Czerwonego Kapturka, też znęcał nad wilkiem biednym. I co? I nic. Nie obowiązuje Cię zgłaszanie zajścia do Towarzystwa Miłośników Zwierząt. Gdybyś to zrobił, byłoby to właśnie infantylne.

Aha, serialowy ksiądz Mateusz z Sandomierza nie jest księdzem. To aktor grający rolę księdza. Nie proś go o spowiedź. Choćby tysiąc razy powtórzył rozgrzeszenie - nie rozgrzesza.

I jeszcze: upublicznienie (nagranie, odtworzenie) rzeczywistej spowiedzi jest wielkim złem i przestępstwem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: