logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Anita (37 l.) (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-05-30 15:49

Jestesmy młodym małżeństwem z 2 miesięcznym stażem, obecnie jestem w 6 tygodniu ciazy. Mamy oboje po 37 lat, znalismy się 5 miesięcy nim sie pobralismy. Tuz po slubie, gdy razem zamieszkalismy wyszło na jaw, że mąż ma sporą wadę, która ogromnie mnie boli- on kłamie! Kłamie w błahych sprawach, ale takze tych troche większych. Boli mnie to tym bardziej, że ja nigdy męża nie okłamałam, nawet w drobnostkach. Mężą notorycznie przyłapuje na kłamstwie, jego reakcja wtedy jest pretensjonalna, że draże temat, ze robie mu za to wymówi, bo wg niego było mineło, za kazdym razem mówi, ze to już ostatni raz. Przykładowo kilka dni temu powiedział, ze jedzie do siostry na wieczór i wróci rano (siostra go kryła, że u niej był), dzwoniłam do niego przed snem, odebrał i po głosie poznałam, ze jest pijany lekko, powiedziałam mu o tym, oburzył się, ze jest zmęczony, bo siostrze w ogrodzie pomagał, a ja oskarżam go bezpodstawnie, a on grama alkoholu w ustach nie miał, że się na mnie zawiódł, bo mu wmawiam nieprawde itp, że mu przykro, ze mu nie ufam. No i prawda wyszła na jaw po tygodniu, bo w pubie tego wieczoru widział go mój kuzyn w towarzystwie dwóch swoich kolegów. Mąz był zły, że prawda wyszła na jaw, powiedział też, że to moja wina, bo bym się czepiała, że wyszedł na noc z kolegami, więc musiał skłamać. Kłamie też w błahostkach na co dzień, gdy np coś miał kupić, a nie kupił tego, to nioe powie, ze zapomniał, tylko że w sklepie tego zabrakło. Prosiłam, błagałam, by przestał notorycznie kłamać, ze te drobne kłamstwa też sa kłamstwami, a nie- jak on sadzi, ze to niedopowiedzenia. Przestaję mu ufać i wierzyć w to, co mówi. Mąż nawet kilka razy posunął sie do tego, ze przysięgał... na Jezusa, po czym wyszło na jaw, ze kłamał! On w zywe oczy potrafi nawet Jezusa obrazić w taki sposób! Dodam, ze jest osoba wierzacą. Gdy czasem nie wytrzymuje i krzyczę odkrywając kolejne kłamstwo lub kłamstewko, to on się broni i mówi, ze przecież tez go będe kłamać, ze to kwestia czasu, a może już to robię, tylko się wypieram. Gdyby nie ta wada wszystko byłoby dobrze, ale jak mam meża przekonac, że kłamstwo jest złe, że nie chcę, by było udziałem naszego małżeństwa. Wszystko zaczeło się, gdy po slubie wyszła na jaw przeszłość męża, którą ukrywał, potem kłamstwa i kłamstewka zaczęły się sypać notorycznie. Jak rozmawiać, jak zażegnać ten kryzys, przekonać męża, ze nie warto niszczyć oszustwami małżeństwa?

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Pax (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-05-30 22:16

Poznaj jego rodziców. Może u nich to standard, że wszystko jest blefem. Mąż może nigdy się nie nauczył co to jest prawda. Przed Wami długa praca... ale się nie poddawaj.

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Anita (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-05-30 23:04

Tak, w jego rodzinnym domu kłamstwo jest na porządku dziennym. Oni zawsze tuszują jego kłamstwa w stosunku do mnie.

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-05-30 23:20

Być może jednak mało się znaliście przed ślubem, no ale trudno. Teraz będzie sporo pracy. W sumie to uwaga raczej nie dla Anity, a dla innych zamierzających się szybko pobrać.

Proste to nie jest. Może w spokojnej rozmowie da się skłonić męża do refleksji, co jego zdaniem daje kłamstwo, w czym pomaga, po co po nie sięga.

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-05-31 10:48

"Wszystko zaczeło się, gdy po slubie wyszła na jaw przeszłość męża, którą ukrywał, potem kłamstwa i kłamstewka zaczęły się sypać notorycznie."

Ostro powiem - ale czy ten mężczyzna na pewno był zdolny zawrzeć ważne małżeństwo?

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: A (---.8.238.29.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-05-31 14:21

w 5 miesięcy się człowieka nie pozna, a na pewno nie tak dobrze, żeby brać ślub i wiązać się na całe życie. W 5 miesięcy przyjaciela nie da się dobrze poznać. Moje zdanie. Spróbuj postawić sprawę jasno, że takich zachowań nie tolerujesz. A jak nie pomoże to terapia. Tylko rozmowa tu pomoże, ale z tego co rozumiem on nie chce słuchać i zwala jeszcze winę na Ciebie. To niepokojące. Za nim pewnie stoi jego rodzina. Patowa sytuacja. Musisz sprawę postawić jasno, bo takie sytuacje będą kwitły dalej, bo przecież Wy jesteście po ślubie zaledwie 2 miesiące. Spytaj dlaczego tak robi, staraj się zrozumieć, bądź otwarta, zaproponuj terapię. Będzie ciężko. Jeszcze ciąża. Jeśli faktycznie zataił coś ważnego przed Tobą to może być to powód do unieważnienia małżeństwa, no ale zostaniesz wtedy sama z małym dzieckiem. Osobiście nie uważam, że na pewno jest niezdolny do zawarcia małżeństwa. Każdy ma jakieś wady i jakąś przeszłość. Wy się po prostu wcale nie znaliście, byliście pod wpływem silnego uczucia. To może być powód do unieważnienia, ale niekoniecznie. Trzeba zapytać kogoś kto się na tym zna.

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-05-31 15:03

@A Ja dla zasady, kolejny raz, ale po co siać w sieci nonsensy. Nie, w Kościele katolickim nie istnieje unieważnienie sakramentalnego małżeństwa.

Unieważnia się coś, co było przez jakiś czas ważne. Jeżeli małżeństwo było zawarte w sposób prawidłowy, ze spełnieniem wszystkich warunków, to nie ma możliwości unieważnienia.
Istnieje natomiast możliwość sprawdzenia, czy małżeństwo zostało rzeczywiście zawarte, czy jest ważne.
I nie, to nie jest to samo ani nie jest to też czepianie się słów.

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Anita (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-05-31 19:23

Kocham męża, on mnie także, ale bardzo trudno mi go przekonać do zmiany zdania na temat kłamstwa. On przecież wzoruje się na swoich rodzicach, oni także notorycznie jakieś kłamstewka sobie powtarzaja, coś ukrywają jeden przed drugim. Przeszłość męza nie jest powodem do uniewaznienia małżeństwa, chodziło bowiem o to, że mąż nie przyznał się, ze w młodosci skorzystał ze spotkania z prostytutką, a to nie jest wystarczajacy powód, by małżeństwo uniewaznic, choć do dzis mnie ten fakt boli, choc było to kilka lat przed naszym poznaniem się. Z mężem trudno się rozmawia, on nie potrafi usiąśc i porozmawiać, tylko musze za nim chodzic po domu i mówić, on czasem coś odpowie, a częściej mówi, że nie wie, ze nie zastanawia się, nad czymś, albo, ze ja za bardzo analizuję i za duzo myslę. Chciałabym z nim usiąśc i porozmawiać, ale to ciezkie w jego wykonaniu, bo on zawsze wtedy ma coś w domu do zrobienia. Na terapie się nie zgodzi, bo już mu proponowałam kilka razy. Chyba pozostaje modlitwa o niego.

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-05-31 20:08

Anito,
Nie twierdzę, że małżeństwo nieważne. Zadaję pytanie. Może po to, by jemu - jako osobie wierzącej - przemówiło to do rozsądku? Nie wiem.
Przysięgał Ci uczciwość małżeńską, prawda? Jeśli tylko słowami, a nie miał zamiaru tego dotrzymywać, planował nadal kłamać... to pytanie, czy taka przysięga jest ważna. Spytaj, czy na ślubie kłamał, ślubując uczciwość. [Dociera do mnie teraz mocno znaczenie tego elementu ślubowania].
Co do tego zatajenia - to zależy, czy dla Ciebie byłby to warunek zgody na ślub. Mam nadzieję, że zrobił badania w kierunku chorób wenerycznych.

Nie chodzi mi też o rozstanie. Ale sprawa jest bardzo poważna. Może rozmowa obojga Was z księdzem? Z kimś z katolickiej poradni rodzinnej? Rozmowa, nie terapia? Chcesz, żeby notoryczny kłamca wychowywał Twoje dziecko?
Zachęcam Cię mimo wszystko do działania.

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2021-05-31 21:46

Jesteś już jego żoną więc zaobserwuj, bo może być:
"Mitomania a kłamstwo - różnice.
W przeciwieństwie do kłamstwa, które ma charakter celowy, mitomania nie ma żadnego konkretnego celu. Mitoman tworzy własną wizję siebie i swojego życia, jest w tym bardzo przekonujący, ale nie jest świadomy tego, że mówi nieprawdę. Osoba z takim zaburzeniem, nie rozróżnia prawdy od kłamstwa w swojej wypowiedzi dlatego, że utożsamia się z tym, co mówi, i wierzy w to. Celowe kłamstwo ma charakter intencyjny i służy do osiągnięcia jakichś korzyści. W mitomanii odwrotnie. Skłonność do mitomanii ma charakter permanentny, może trwać wiele lat, zanim otoczenie zorientuje się o problemie danej osoby."https://www.medonet.pl/zdrowie,mitomania---na-czym-polega-patologiczne-klamstwo-,artykul,1735235.html

Wspomniałaś też że mąż umówił się z kolegami na piwo. A wiesz, że osoby mające problemy alkoholowe kłamią i manipulują?

A tak po ludzku, spróbuj mu zaproponować ze swojej strony kłamstwa i zapytaj jak się będzie czuł? Może tę samą bronią zawalcz, skoro tak go kochasz.
Prosto mu powiedz że ty okłamiesz to ja ciebie też i zobaczymy jak daleko zajdziemy.

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: aga (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2021-06-01 02:01

Wygląda, że wyszłaś za mąż w desperacji za obcego człowieka. Prostytutki, alkohol, kłamstwa. Co jeszcze wyjdzie na jaw? Trzeba postawić mu sprawę jasno. Albo się zmienia i radykalnie zrywa z towarzystwem i przestaje kłamać albo separacja i ew. stwierdzenie nieważności. To jakiś niepoważny i nie dorosły człowiek z patologicznej rodziny. Chcesz aby Twoje dziecko miało takie wzorce?

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2021-06-01 20:00

A musisz walczyć z każdym jednym kłamstwem? Nie wiem, co za różnica, czy czegoś w sklepie nie było, czy on zapomniał kupić? Obawiam się, że naciskami, chodzeniem za nim po domu i mówieniem do jego pleców, tudzież żalami i krzykami nic dobrego nie osiągniesz, co najwyżej ucieknie od Ciebie jeszcze szybciej niż poszedł z Tobą do ołtarza, a chyba tego byś nie chciała? Może mu powiedz, że nie przeszkadza Ci, że był w knajpie z kolegami, ale wolałabyś wiedzieć na przyszłość, a nie być okłamywaną.

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Michał (---.147.5.119.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-06-11 15:14

Ja bym wszedł w separację. A jak po separacji się nie zmieni to unieważnienie małżeństwa. Tylko sprawę komplikuje Wasze dziecko. Oczywiście zakładam że chcesz je urodzić. Jak unieważnicie małżeństwo to dziecko będzie się odbijało. Nie będzie miało pełnej rodziny.
Jednak z drugiej strony, gdyby miało uczyć się kłamać od taty to może lepiej zadziałać.
Wiem jak męczące może być przebywanie z osobą nieszczerą, sam to przerabialem. Jeżeli jesteś osobą szczerą i wrażliwą, a mąż kłamie celowo i potem jeszcze się wypiera, to separacja a w razie konieczności unieważnienie to jedyny środek w mojej ocenie. Oczywiście po unieważnieniu jak i przed jako chrzescijanka masz obowiązek modlić się o jego nawrócenie. Ale nie masz obowiązki trwać w małżeństwie, gdy mąż zataił przed Tobą swoją słabość do kłamstwa.

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Kalina (---.play-internet.pl)
Data:   2021-06-11 16:21

Michale w Kościele katolickim nie ma unieważnienia małżeństwa.

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Michał (---.146.255.96.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-06-12 15:40

Nie ma rozwodów ale jest unieważnienie w przypadku uzasadnionych i udowodnionych w procesie kanonicznym przesłanek.

-------

Panie Michale, w Kościele katolickim to tak nie działa. Działa następująco: (klik).
moderator

 Re: Jak walczyć z kłamstwami męża?
Autor: Michał (---.toya.net.pl)
Data:   2021-06-12 18:04

Jeżeli złożył ślub, i celowo go łamie, a jak się okazuje, łamie już od dzieciństwa, to gdzie tu Uczciwość małżeńska?
/.../

Panie Michale, w prawie ślub nie działa wstecz. W dzieciństwie nie można łamać ślubu, który jeszcze nie został złożony, nie zaistniał. Pańskie błyskawiczne wnioski wyciągane na podstawie Pańskich błędnych założeń nie mają wartości.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: