logo
Środa, 08 grudnia 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Chciałby zacząć wierzyć ale nie wie jak to zrobić.
Autor: Julia (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-11-22 12:31

Mój chłopak jest niewierzący, natomiast ostatnio przyznał mi, że bardzo chciałby zacząć wierzyć tylko kompletnie nie wie jak to zrobić i od czego zacząć. Jak mogę mu w tym pomóc? Co możemy razem robić? Dodam, że chłopak ma wszystkie sakramenty (chrzest, komunia, bierzmowanie). Proszę o jakieś wskazówki.

 Re: Chciałby zacząć wierzyć ale nie wie jak to zrobić.
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-11-22 13:43

Razem możecie zacząć brać udział we Mszy świętej.

Możecie pomyśleć również o wspólnym udziale w rekolekcjach. Zbliża się adwent więc będzie dużo okazji. Większość parafii będzie organizowało trzydniowe rekolekcje. Każde rekolekcje będą dobre, ale jeśli w waszym miejscu zamieszkania jest więcej parafii to można poszukać na stronach parafii jakiegoś tematu rekolekcji, który będzie do Was przemawiał/zaciekawi Was.

Twój chłopak powinien pójść do spowiedzi. Ponieważ to będzie spowiedź po dłuższym czasie (wnioskuję tak z Twojego wpisu) warto poświęcić trochę czasu aby dobrze zrobić rachunek sumienia (klik). Gdyby miał duży problem z przygotowaniem się do spowiedzi to może umówić się na rozmowę z kapłanem, który mu w tym pomoże.
Warto pójść do spowiedzi w taki dzień, w który będzie mało ludzi np. w ciągu tygodnia, aby nie było pośpiechu.

Jeśli mieszkacie razem to sprawy się komplikują - wtedy nie można uzyskać rozgrzeszenia.

 Re: Chciałby zacząć wierzyć ale nie wie jak to zrobić.
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-11-22 16:33

Jedźcie na ewangelizację.

 Re: Chciałby zacząć wierzyć ale nie wie jak to zrobić.
Autor: Kalina (213.134.163.---)
Data:   2021-11-22 21:15

Julio, w sieci jest wiele świadectw nawrócenia. Często są to świadectwa od osób poturbowanych przez przestępczość, ciężkie nałogi, od osób młodych, co może być zachętą dla młodego mężczyzny. I są to mocne świadectwa niemalże natychmiastowych uzdrowień z nałogów, czy innych życiowych błędów. Może pobudzi to ciekawość Twojego chłopaka jak działa Bóg. Tylko musiałabyś wcześniej sama przesłuchać materiały, bo bywają takie gdzie nawróceni skłonili się ku protestantyzmowi. To też chrześcijanie i pięknie świadczą ale może się pojawić pokusa i chłopak może pobłądzić. Jednak to tylko doświadczenie innych. Może być formą zachęty, zaspokojeniem ciekawości, ale każdy ma swoją drogę.
Wiara jest łaską. "17 Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa." Rz10
Pytasz, co możecie razem robić, żeby jeszcze bardziej pobudzić do wiary Twojego chłopaka. Może weźmiesz do ręki Pismo Święto a chłopak niech słucha. Proponuję np. zacząć od Ewangelii św. Jana. A jak dojdziecie do rodziału 14 i dalej, to nie da się nie uwierzyć.
Jeżeli pojawiło się szczere pragnienie nawracania, to możesz podpowiedzieć, że u początków przemiany powinna być spowiedź, taka pierwsza jawna deklaracja wobec Boga. Jeżeli po latach niepraktykowania tego sakramentu będzie miał opory, to może powiedzieć Bogu podczas spowiedzi o swoim pragnieniu wiary a dalej się potoczy. Twoją pomocą Julio może być wskazanie dobrego spowiednika, najlepiej w kościele gdzie są dyżury spowiedników, żeby był ku temu spokojny czas. Jeżeli nie przyjmie propozycji spowiedzi, to możecie umówić się z kapłanem na rozmowę, ale tu też wyważony wybór, bo na tym etapie jest prowadzony przez Boga na bardzo cienkiej nici. A z Twojej strony gorliwa modlitwa, możesz też zamówić Mszę św. w jego intencji i zaprosić do uczestnictwa. Jeżeli podejmiecie jakieś kroki, to działaj bez naporu, świeć sama przykładem miłości do Boga i wierności Jego nauce. Tu nie ma cudownej recepty: Boża łaska i własna praca duchowa i intelektualna, żeby poznać Boga.

 Re: Chciałby zacząć wierzyć ale nie wie jak to zrobić.
Autor: Mateusz (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-12-04 20:10

Niech czyta Katechizm Kościoła Katolickiego (klik). Spróbuje słuchać jak modlą się inni.
Z poważaniem
Mateusz

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: