logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co jest źródłem mąk czyśćcowych?
Autor: Rrr (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-12-15 16:18

Jak rozumiem (sprostujcie mnie jak rozumuje źle) piekło jest królestwem Złego który powoduje cierpienie przebywających tam dusz. Czy również diabeł jest źródłem mąk czyśćcowych czy nie ma on dostępu do tego miejsca?

----------

'męk' czy mąk'? (klik)
moderator

 Re: Co jest źródłem mąk czyśćcowych?
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-12-23 10:17

Z całą pewnością diabeł nie jest źródłem czy sprawcą mąk czyśćcowych, bo jego celem jest za wszelką cenę nie dopuścić, by człowieka poszedł do Nieba, zaś celem pokuty w czyśćcu jest umożliwienie człowiekowi wejścia do Nieba w pełnej chwale. Myślę, że diabeł nienawidzi czyśćca tak samo, jak Nieba, bo gdyby nie czyściec, to łatwiej byłoby mu położyć swą diabelską łapę na każdym grzeszniku. Co zatem jest źródłem cierpienia dusz w czyśćcu? Ja wyobrażam to sobie tak: dusze są poranione przez grzechy. W czyśćcu są leczone z tych ran. Ktokolwiek był ranny i musiał w związku z tym poddać się leczeniu, ten wie, jak bolesny bywa to proces, nie wspominając już o późniejszej rehabilitacji - niewielu widziało tyle łez bólu, ile widują fizjoterapeuci. Dusza też cierpi w procesie leczenia ran, spowodowanych przez grzechy, ale wie, że dzięki temu cierpieniu zostanie uleczona już na zawsze i trafi tam, gdzie nie będzie już żadnego bólu, tylko pełnia szczęścia. Wydaje mi się, że czyściec jest takim właśnie szpitalem dusz, pełnym cierpienia, ale z gwarancją całkowitego wyleczenia i trwałego zdrowia. Piekło zaś jest raczej obozem koncentracyjnym, gdzie cierpienie niczemu nie służy, do niczego nie prowadzi, a rozpacz i beznadzieja jeszcze je tylko powiększają.

 Re: Co jest źródłem mąk czyśćcowych?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-12-23 14:44

Co jest źródłem męki czyśćcowej? Świadomość człowieka po tym, jak zostanie mu uświadomione, że nie powinien był na ziemi postępować tak, jak postąpił, otrzymawszy przecież od Boga tyle dobrego. Z czymś się to kojarzy? Owszem - z więzieniem. Nie ze szpitalem (jak to zasugerowano powyżej), bo w nim przebywa się głównie w następstwie przypadków losowych, a jak wiadomo nikt z nas nie dąży raczej do tego, aby świadomie zrujnować sobie zdrowie, albo zagrozić własnemu życiu. Do więzienia, tak jak do czyśćca, również trafiają ludzie, którzy popełnili jakieś przestępstwa i nie jest tam zbyt miło, ale jednocześnie mają oni świadomość tego, że (poza karą z artykułu 148 Kodeksu karnego) w końcu opuszczą więzienne mury. W związku z tym najbardziej musi ich męczyć świadomość, że mogli być na wolności, a są za kratami. Może gdzieś w międzyczasie pojawi się u nich refleksja na temat ludzi, którym są winni miłość i opiekę, czekających na wolności. W czyśćcu podobne myśli zogniskowane są wokół Pana Boga.

 Re: Co jest źródłem mąk czyśćcowych?
Autor: Rrr (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2022-12-29 11:37

dziękuję za odpowiedzi

 Re: Co jest źródłem mąk czyśćcowych?
Autor: Jurek (---.centertel.pl)
Data:   2023-01-06 13:06

Najlepiej jednak sięgać do źródeł a nie do prywatnych opinii, chociażby wierzących i pobożnych katolików, na forach internetowych. Rzeczywistość czyśćca przerasta nasze możliwości spekulacyjne. Polecam KKK, albo biografie świętych którzy mieli wizję czyśćca.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: