logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak znaleźć konserwatywnych przyjaciół?
Autor: Marcin (32 l.) (---.147.12.63.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2023-05-04 16:03

Szczęść Boże,

Mam 32 lata i pracuję. Strasznie doskwiera mnie samotność. Od 2011 roku nie mam praktycznie żadnych przyjaciół. Od końca 2007 roku mam bardzo konserwatywne poglądy. Nie ukrywam tego, że nie przepadam za ludźmi o liberalnych poglądach. Staram się odnosić do nich po chrześcijańsku, ale jest to trudne. Nigdy też nie byłem w żadnym związku. Jak mam znaleźć konserwatywnych przyjaciół? Założyłem ten temat z myślą o ludziach, którzy mają ten sam problem co ja.

Z Bogiem

 Re: Jak znaleźć konserwatywnych przyjaciół?
Autor: Anna (---.centertel.pl)
Data:   2023-05-14 19:29

A w jakich dziedzinach szczególnie?

 Re: Jak znaleźć konserwatywnych przyjaciół?
Autor: Monika (---.28.191.32.interarena.pl)
Data:   2023-05-14 20:26

Jak dla mnie dziwne pytanie. Chcesz przyjaźnić się z osobami, które mają identyczne poglądy, tak? Uważam, że można się różnić i mimo to przyjaźnić.

 Re: Jak znaleźć konserwatywnych przyjaciół?
Autor: Key (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2023-05-14 23:07

Co rozumiesz przez konserwatywne poglądy? Bo trudno mi się do tego odnieść, czy chodzi o poglądy katolik vs nie-katolik, czy ultra-katolik/sedek vs zwykły katolik?

 Re: Jak znaleźć konserwatywnych przyjaciół?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2023-05-14 23:18

Tak sformułowane pytanie budzi mój niepokój. Zadajesz je na portalu katolickim. Chrystus przyszedł do wszystkich ludzi, rozmawiał ze wszystkimi, którzy byli otwarci na Niego. Bez względu na to kim byli, co robili, jak myśleli. Ty segregujesz ludzi, zamykasz się na niektórych, nie dajesz sobie szansy bliższego poznania z pewnością wielu wartościowych osób.
To nie po chrześcijańsku. Gdyby chrześcijanie tak myśleli, to nie powinni organizować spotkań ekumenicznych, misjonarze na misje też nie powinni jeździć.

To znaczy, że ktoś mający inne poglądy niż Ty nie jest wart Twojego zainteresowania? Przekreślasz go jako mniej wartościowego człowieka? Niespecjalnie się dziwię, że tyle lat jesteś samotny.

 Re: Jak znaleźć konserwatywnych przyjaciół?
Autor: Key (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2023-05-16 06:26

Hania, z jednej strony to zrozumiałe. Ostatnimi czasy modne stało się urąganie Kościołowi i ciężko będzie o szczerą przyjaźń i uczucie bliskości z osobą, która atakuje to, co kochasz. Bo tu nie chodzi o rozmowę, ale o przyjaźń. Mnie bardziej zastanawia ta bardzo-konserwa, bo to już może wskazywać na izolację nawet wewnątrz Kościoła.

 Re: Jak znaleźć konserwatywnych przyjaciół?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2023-05-17 11:54

Key, wiem, że Marcinowi nie chodzi o rozmowę, a o przyjaźń.
Przyjaźń jest możliwa z kimś, kto mnie rozumie i szanuje. Znam osobę o poglądach konserwatywnych - tak to przynajmniej deklaruje - która, nie bacząc na to, że jestem praktykującą katoliczką, obraża przy mnie papieża Franciszka, nazywając go uzurpatorem i heretykiem. Nie odmawiam tej osobie prawa do takiego poglądu, ale powinna liczyć się z tym, że mówiąc tak w mojej obecności obraża nie tyle mnie, co moją wiarę.
Przyjaźnię się z małżeństwem o poglądach innych niż moje, poznałam ich dawno temu we wspólnocie parafialnej. Ich kultura osobista, tolerancja oraz szacunek dla ludzi o innych poglądach oraz zwyczajna ludzka życzliwość, wyrozumiałość i radość życia, którą mają w sobie, niesie nas już kilkadziesiąt lat. Beczkę soli w tym czasie zjedliśmy i wiemy, że możemy na siebie liczyć.

 Re: Jak znaleźć konserwatywnych przyjaciół?
Autor: Key (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2023-05-18 08:57

Oczywiście, Hania, mam kolegę antyklerykała i geja, i świetnie się nam spędza czas, jest bardzo ciepłą osobą i zwyczajnie rozmawiamy o tym, co łączy, a nie o tym, co dzieli. Natomiast wiem, że głębszej przyjaźni by z tego nie było, ponieważ różnice są zbyt duże. Mam też koleżankę katoliczkę, atakująca JPII, bo pedofilia, oraz znajomego sedeka, któremu nic nie pasuje we współczesnym Kościele, bo języki narodowe, kapłan nie w tę stronę i generalnie kiedyś to było, a teraz to nie mam. Z żadną z tych osób ciężko byłoby mi zawiązać głębszą przyjaźń, choć najbliżej jest potencjalna koleżanka od JPII
Stąd nie dowierzam, że osoby o skrajnie różnych poglądach będą dla siebie przyjaciółmi. Ty piszesz o małżeństwie, z którym masz świetne porozumienie, ale poznałaś ich we wspólnocie, znaczy, są to osoby wewnątrz Kościoła. Z wojującym, modnym ostatnio nurtem antykościelnym, opływającym Twoje wartości naprawdę ciężko o przyjaźń i nie ma się co oszukiwać. Podkreślam słowo "przyjaźń", bo znajomych można mieć rozmaitych.

 Re: Jak znaleźć konserwatywnych przyjaciół?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-05-18 21:46

Spojrzałem na temat raz i chciałem podrzucić Ci klasyczną poradę w stylu "poszukaj we wspólnotach parafialnych". Potem jednak dotarło do mnie, że Ty poszukujesz przyjaciela. A w takiej wspólnocie mógłbyś znaleźć co najwyżej znajomych. Ludzi, o których wiedziałbyś, jak się nazywają - i vice versa - oraz wspólnie z którymi uczestniczyłbyś w spotkaniach. I na tym raczej koniec. Jeśli szukasz przyjaciół, a nie kolegów, to mam pewną propozycję: obudź się. Przecież dorastałeś w jakimś konkretnym miejscu i środowisku. Chodziłeś z jakimiś ludźmi do szkoły podstawowej, do liceum. Znasz ich zatem, jak to się mówi, już x lat. To z tej grupy powinieneś próbować wyłuskać jednostki zorientowane na prawo. A już na pewno nietrafionym wyborem jest próba zasięgania porady w internecie - od ludzi, którzy w ogóle nie mieli z Tobą do czynienia, nie znają Cię, a co za tym idzie, nie mogą Ci skutecznie pomóc.

 Re: Jak znaleźć konserwatywnych przyjaciół?
Autor: Pytanie (---.184.243.20.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-05-20 17:43

Marcin, wstąp do jakiejś wspólnoty parafialnej lub krajowej. W innym wątku Estera trafnie wymieniła takie grupy - poszukaj w swojej okolicy jednej z nich, popytaj proboszcza. 32 lata to już końcówka bycia młodzieżą, ale chyba jeszcze się zaliczasz :)

Cytuję:
"Jest Ruch Światło - Życie (oaza), SMK (Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej), często w parafiach są grupy młodych. Dorosłe wspólnoty też coraz częściej mają gałęzie dla młodych. Można wstąpić do scholi, lektorów, ministrantów. Można też zagadać z księdzem na temat powstania takiej wspólnoty.".'

Najpierw jest się znajomym, potem znajomość może przekształcić się w przyjaźń.
"Jeżeli chcesz mieć przyjaciela, posiądź go po próbie, a niezbyt szybko mu zaufaj!"
Mądrość Syracha 6,7
Powodzenia :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: