logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy powinien sie ożenić?
Autor: y (---.bochnia.pl)
Data:   2005-03-11 08:50

W ewangeliach pisze ze jak jakiejś kobiecie umrze maz a miał on brata to ten brat powinien wziąść w opiekę tą kobietę. Czy to chodzi tylko o samą opiekę czy też oznacza że sie ma ożenić z nią.???
Zakładając oczywiście że ten brat jest wolny.

 Re: Czy powinien sie ożenić?
Autor: Cz. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-03-11 14:36

Powinien się ożenić, aby bratu wzbudzić potomstwo.
Prawo to dotyczyło tylko Narodu Wybranego - nas nie dotyczy.
Pozdrowienia.

 Re: Czy powinien sie ożenić?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-03-12 12:24

Podaję Ci, drogi Y, cytaty z Pisma Świętego, dotyczące sprawy, o którą pytasz. Proponuję, abyś zadał jeszcze pytanie dodatkowe "Co to jest prawo lewiratu", bo tu przydałby się jakiś słownik biblijny, a tego nie mam. W przypisie do Pwt 25:5 jest napisane:
"Obowiązek wynikał z pietyzmu dla zmarłego brata, gdyż imię tylko syn przekazywał potomności [por. Rt 4,1-17]"
Serdecznie pozdrawiam.

---------------------------

(23) W owym dniu przyszli do Niego saduceusze, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli go (24)w ten sposób: Nauczycielu, Mojżesz powiedział: Jeśli kto umrze bezdzietnie, niech jego brat weźmie wdowę po nim i wzbudzi potomstwo swemu bratu.
(Ew.Mateusza 22:23-24)

Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: Jeśli umrze czyjś brat i pozostawi żonę, a nie zostawi dziecka, niech jego brat weźmie ją za żonę i wzbudzi potomstwo swemu bratu. (Ew.Marka 12:19)

(27) Wówczas podeszło do Niego kilku saduceuszów, którzy twierdzą, że nie ma zmartwychwstania, i zagadnęli Go (28) w ten sposób: Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu. (Ew.Łukasza 20:28)

(5) Jeśli bracia będą mieszkać wspólnie i jeden z nich umrze, a nie będzie miał syna, nie wyjdzie żona zmarłego za mąż za kogoś obcego, spoza rodziny, lecz szwagier jej zbliży się do niej, weźmie ją sobie za żonę, dopełniając obowiązku lewiratu. (6) A najstarszemu synowi, którego ona urodzi, nadadzą imię zmarłego brata, by nie zaginęło jego imię w Izraelu. (7) Jeśli nie będzie chciał ten mężczyzna wziąć swej bratowej za żonę, pójdzie bratowa do bramy miasta, do starszych i powie: Nie mam szwagra, który by podtrzymał imię brata swego w Izraelu. Szwagier nie chce na moją korzyść dopełnić obowiązku, jaki ciąży na nim. (8) Starsi tego miasta zawezwą go i przemówią do niego. Jeśli będzie obstawał przy swoim i powie: Nie chcę jej poślubić, (9) pójdzie do niego bratowa na oczach starszych, zdejmie mu sandał z nogi, plunie mu w twarz i powie: Tak się postępuje z człowiekiem, który nie chce odbudować domu swego brata. (10) I będzie nazwane imię jego w Izraelu: Dom tego, któremu zzuto sandał. Pwt 25:5

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: