logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy przechodząc obok kościoła trzeba się przeżegnać?
Autor: Kasia ()
Data:   2002-05-31 11:23

Szczęść Boże, witajcie. Czy przechodząc (lub przejeżdżając) obok kościoła należy się przeżegnać?

 Re: Czy przechodząc obok kościoła trzeba się przeżegnać?
Autor: Adam Pietrzak ()
Data:   2002-05-31 16:00

Witaj,
Takie specjalne zachowanie w czasie przechodzenia lub przejeżdżanie obok kościoła jest wyrazem naszej czci dla Boga w Najświętszym Sakramencie. Gdy przechodzimy obok znanej nam osoby również pozdrawiamy ją - zdejmując nakrycie głowy, wykonując specjalne gesty świadczące o naszym uszanowaniu. A tak na marginesie coraz miej osób przechodząc obok kościoła czyni te wyrażające cześć gesty - to skutek zaniku wrażliwości na sacrum. Pozdrawiam

 Re: Czy przechodząc obok kościoła trzeba się przeżegnać?
Autor: Tadeusz ()
Data:   2002-06-01 10:23

Jak najbardziej tak. W każdej świątyni mieszka Bóg rzeczywiście obecny, tak jak w Niebie. A także byłoby dobrze pozdrowić Anioła Stróża parafii, bo każda parafia, czy nawet miasto, a także naród, mają swego Anioła Stróża.
Dobrze jest nawet pozdrawiać mijane krzyże, właśnie czynionym znakiem krzyża. Pewnej osobie, która to czyniła, Pan Jezus pomógł nadzwyczajnie (cudownie) uchronić się przed wypadkiem, a znak dał taki, że pojazd zatrzymał się tuż obok mijanego krzyża, jedynego, jaki był na tej długiej trasie. Zdarzyło się to dwukrotnie i nie mogło być dziełem przypadku. To wszystko pomnaża łaski. Jak mawiają: grosz do grosza i pół kosza – także na niwie duchowej i w codziennych drobiazgach. To niezmiernie pomaga trwać w Bożej obecności, zachować czujność, a tym samym uchronić się od niejednego niebezpieczeństwa, a wszystko co robimy, niejako naturalnie odnosić do Boga.

Ps. Myślę, że jednak Kraków, jak przewidują niektórzy, zostanie na powrót stolicą Polski, a zatem dobrze byłoby się na tę chwilę od zaraz zacząć przygotowywać, już choćby przez zachowywanie i utrwalanie tego ogromnego depozytu dobra, jaki przekazuje nam Tradycja.

Pozdrawiam.

 Re: Czy przechodząc obok kościoła trzeba się przeżegnać?
Autor: filip skutela ()
Data:   2002-06-02 00:58

witaj Kasiu,

mmm, pomysl sobie jak czula bys sie, gdyby przechodzac kolo Ciebie Twoja kolezanka, czy tez kolega nie powiedzial(a) Ci 'czesc', 'witaj' lub podobnego slowa? czy czulabys sie dobrze? na pewno by nie bylo Ci milo. w Twoim sercu goscilby smutek i swego rodzaju rozgoryczenie. moze mijana swiatynia Boga, a w niej Bog - rowniez czeka chociaz na taki znak. Jego rowniez mijasz podobnie jak swoich znajomych na sciezce, ktora podazasz. i wiedz, ze mimo iz naprawde niewielu (ze swieca ich szukac) jest ludzi, ktorzy przechodzac obok kosciola wykonuja znak krzyza nie oznacza, ze Ty musisz dolaczac do ich grona. dlaczego by nie byc inna niz reszta? czy nie klania sie tutaj uleganie sile tlumu? wszyscy (nawet katolicy) nie to ja tez nie, bo to by glupio wygladalo? czy to ma sens? przemysl to prosze.

best regards

 Re: Czy przechodząc obok kościoła trzeba się przeżegnać?
Autor: Adam (195.216.108.---)
Data:   2002-06-03 14:49

Na ogół, gdy wychodzę z domu (czyli już na ulicy) przeżegnam się - bo chcę aby wszystko było modlitwą (choć rzadko to mi się udaje). Gdy przechodzę obok kościoła (a idąc do pracy mam ich 3 po drodze) nie rzucam teczki na chodnik i robię znak krzyża - zamiast tego: skinę głowę i w myślach się pomodlę na krótko. Wydaje mi się, że to wystarczy. Inaczej zachowałbym się, gdyby na przeciwko szedł ksiądz z Najświętszym Sakramentem. Z Panem Bogiem.
Adam Sz.

 Re: Czy przechodząc obok kościoła trzeba się przeżegnać?
Autor: Marek Parf. ()
Data:   2002-06-05 12:29

Kasiu, zle formułujesz pytanie: "czy TRZEBA się przeżegnać?"

"Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary" Mt 9,13. Jezus nie chce, abyś MUSIAŁA się przeżegnać, ale byś to CHCIAŁA uczynić z miłości do Niego. Ja przechodząc obok kościoła klękam, nie dlatego, że muszę, ale z miłości do Niego, by go uwielbić ukrytego w Najświętszym Sakramencie, zamkniętym w maleńkim tabernakulum z Miłości do mnie...

Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: