logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kalwaria Pacławska. „To sanktuarium od 350 lat świeci na całą okolicę”
 


3 maja 2019 r., w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w Kalwarii Pacławskiej zakończyły się obchody jubileuszowe 350 lat obecności zakonu franciszkanów w tym pielgrzymkowym miejscu Podkarpacia. W uroczystościach wzięli udział m.in. ordynariusze archidiecezji przemyskiej i krakowskiej prowincji franciszkanów.
 
Metropolita przemyski abp Adam Szal podziękował franciszkanom za opiekę nad tym cudownym miejscem, za troskę o nie i przypomniał, że już 50 lat temu, podobną wdzięczność zakonnikom wyraził abp Karol Wojtyła, który wówczas przewodniczył uroczystościom jubileuszowym 300-lecia.
 
Prowincjał franciszkanów o. Marian Gołąb podziękował z kolei księdzu arcybiskupowi, że pasterze tej archidiecezji przez te wszystkie lata byli dla franciszkanów jak ojcowie.
 
Wyższy przełożony krakowskiej prowincji nie ukrywał jednak, że szczególnie dla obecnego księdza arcybiskupa Kalwaria jest wyjątkowym miejscem, że jest mu bardzo bliska, niczym dom, że kilkanaście razy w roku pielgrzymuje tu na pieszo.
 
Tego dnia do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej po raz 30. przybyli na pieszo również klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu wraz ze swoimi wychowawcami.
 
„Niech to miejsce będzie domem dla nas wszystkich, gdzie ciągle czeka na nas Matka, aby spotkać się z nami, wysłuchać nas i wstawiać się za nami u Ojca” – winszował prowincjał. „Kontynuujcie pielgrzymowanie do Kalwarii Pacławskiej. Kontynuujcie Waszą modlitwę w tym miejscu” - dodał.
 
O. Marian Gołąb przyrównał kalwaryjskie sanktuarium do latarni. „Dziś dziękujmy, że to sanktuarium od 350 lat świeci na całą okolicę światłem Bożym, światłem nadziei, światłem łaski” – podkreślał.
 
Abp Adam Szal w okolicznościowym kazaniu apelował, aby wziąć Maryję do siebie. „Św. Jan Apostoł wziął Maryję do siebie, to znaczy wziął Ją jako nauczycielkę, wychowawczynię, królową. Jako Tę, która wskazuje nie na siebie, ale na Chrystusa, bo On jest Królem i do tego królestwa wszyscy razem z Maryją mamy dorastać i zmierzać” – mówił.
 
„Tu na Kalwarii służy nam wszystkim, przychodzącym w pielgrzymkach i modlącym się przed Jej wizerunkiem. Ona chce obdarzyć nas tą niezwykłą przyjaźnią, chce przybliżyć nas do Chrystusa, chce nauczyć nas otwartości na działanie Ducha Świętego, na Jego dary. Wkracza do nas poprzez znaki, poprzez łaski, które nieraz są znane samemu Bogu, które my otrzymujemy tu, przed Jej wizerunkiem” – przekonywał przemyski pasterz.
 
Oprawę muzyczną uroczystości jubileuszowej przygotował Sanocki Chór Kameralny oraz Chór Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku pod dyrekcją Elżbiety Przystasz.
 
www.franciszkanie.pl