logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kard. Nycz: czas pandemii odsłania nowe zadanie. Potrzebne mądre kroki naprzód
 


W Niedzielę Chrztu Pańskiego, która dla Ruchu Światło-Życie jest świętem patronalnym, kard. Kazimierz Nycz celebrował Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Ze względu na epidemię Covid-19 oazowiczów z Archidiecezji Warszawskiej reprezentowali jedynie ich przedstawiciele z poszczególnych rejonów i parafii
Metropolita warszawski zachęcał członków Ruchu Światło-Życie by “szukali Boga, gdy jest blisko i pozwala się znaleźć”. – To szukanie Boga jest szczególnie aktualnym wyzwaniem dla każdego ochrzczonego, zwłaszcza ochrzczonego w niemowlęctwie – podkreślił.

 

Kard. Nycz zwrócił uwagę, że kiedy kończył się Sobór Watykański II założyciel Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła, ks. Franciszek Blachnicki – dziś kandydat na ołtarze, podobnie jak inni wielcy inicjatorzy ruchów w Kościele, jako pierwsi zrozumieli, że jest potrzebna formuła katechumenatu pochrzcielnego, skoro chrztu udziela się niemowlętom a rodzina nie zawsze spełnia tę rolę.

 

Ta “droga katechumenalna” – jak się wyraził – doprowadza do zrozumienia, co się stało na chrzcie świętym. – Staliśmy się dziećmi Boga! Bóg po to stał się człowiekiem, by człowiek mógł stać się jego dzieckiem, mógł uczestniczyć w życiu Boga i by to życie Boże w nas rozpoczęte na chrzcie świętym nieustannie się rozwijało – mówił metropolita warszawski.

 

Zwrócił też uwagę że słowa, które usłyszał Jezus i zgromadzeni nad brzegiem Jordanu: “Tyś jest mój syn umiłowany” Bóg wypowiada nad każdym z nas w czasie chrztu świętego. – Rośnij, rozwijaj w sobie życie Boga! – zachęcał kard. Nycz.

 

Na czym polega dojrzewanie wiary? Polega na drodze katechumenatu i chrześcijańskiego wtajemniczenia. W życiu świadomego chrześcijanina chodzi o to by “rozdmuchać” w sobie ten zaczątek wiary, który jest nam dany na chrzcie świętym, aby ta wiara stała się światłem oświecającym całe życie i wszystkie jego sfery. Chodzi o to, byśmy w tym świetle, którym jest Jezus zobaczyli nasze życie prywatne i rodzinne, nasze powołanie, ale także chorobę i starość. To daje dojrzała wiara – wyjaśniał.

 

– Często mamy misterne plany, co kiedy i jak ma być, bo tak sobie ustaliliśmy – mówił kard. Nycz odnosząc się, do tego, że zazwyczaj święto Chrztu Pańskiego było okazją do dnia wspólnoty Ruchu Światło-Życie i spotkania z biskupem w Archikatedrze Warszawskiej. – Nie patrzcie na to, tylko w perspektywie, że to pandemia tak sprawiła. Popatrzcie na to jako na znak wzywający do czegoś – podkreślił.

 

– Przyszliście tutaj nie tylko dlatego, że w katedrze mogłoby was być mniej niż 100 osób. Przyszliście nie ze względu na wielkość tego miejsca, ale przyszliście dlatego, żeby w tej sytuacji, w jakiej dzisiaj Kościół żyje – tak jak wszyscy w pandemii – a dodatkowo ma jeszcze inne trudności i kłopoty, żeby jako Kościół warszawski przyjść do Bożej Opatrzności, bo nam ta opieka Boga, który kieruje i opiekuje się naszym życiem jest w tym roku tak bardzo potrzebna – zaznaczył kard. Nycz.

 

Czy dogłębnie pojęliśmy to, czego dla Kościoła chciał kard. Stefan Wyszyński, czy zrozumieliśmy czego chciał ks. Franciszek Blachnicki gdy 50 lat temu mówił o potrzebie powtórnego katechumenatu? To była intuicja człowieka soborowego. Może właśnie czas pandemii nam odsłania jeszcze jedno nowe zadanie, żebyśmy zgłębili istotę myśli ks. Blachnickiego.

 

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, iż papież Franciszek – choćby w wydanej przed świętami książce “Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości” – mówi, że nic po pandemii, ani w ekonomii, ani w życiu społecznym ale także w życiu Kościoła nie będzie takie samo. I nawet jeśli ktoś marzy, żeby Kościół wrócił do tego czasu sprzed pandemii i był taki sam, bo to wystarczy to także się myli. W Kościele będziemy musieli robić mądre kroki naprzód dając się prowadzić takim ludziom jak sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Przyjmijcie to jako zadanie, zadanie dla małżeństw i rodzin, jako zadanie wobec młodego pokolenia – zaznaczył kard. Nycz.

W koncelebrze z metropolitą warszawskim Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowali m.in. moderator wydziałów duszpasterskich warszawskiej kurii ks. prałat Tadeusz Sowa, ks. Marcin Loretz – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie oraz księża moderatorzy wspólnot oazowych.

 

www.archwwa.pl