logo
Niedziela, 24 stycznia 2021 r.
imieniny:
Felicji, Roberta, Sławy, Franciszka, Mileny  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kościół dla ubogich
 


Biskupi modlili się w drugim dniu zebrania plenarnego przy grobie Sługi Bożego brata Alojzego Kosiby. Poświęcili także Dom dla ubogich w Wieliczce.
 
Dom Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce będzie służył potrzebującym. Placówka Caritas Archidiecezji Krakowskiej będzie prowadzić jadłodajnię dla osób o niskich dochodach, posiłki będą dowożone także do domów osób starszych, centrum charytatywne poprowadzi zajęcia psychoruchowe dla niepełnosprawnych i utworzy placówkę dziennego pobytu dla seniorów. Przed budynkiem stoi pomnik patrona Domu - brata Alojzego Kosiby. 
 
Franciszkanin z Wieliczki, o. Ludwik Krukowski, przekonuje, że postać brata Alojzego powinna być jak najszybciej pokazana całemu światu. – Ojciec Święty Franciszek powtarza, że chce mieć Kościół ubogi dla ubogich. To jest idealna postać do pokazania takiego Kościoła – mówi. Brat Alojzy był doskonale ubogi, całe swoje życie pokornie służył najbiedniejszym.

– Oby wzór tego prostego zakonnika, Sługi Bożego Alojzego, przyprowadzał do drugiego człowieka w potrzebie. Żeby z taką energią, z taką radością służyć drugiemu człowiekowi, który oczekuje nas i przede wszystkim naszego serca i dobrych rąk – zachęca bp Jan Zając, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Brat Alojzy Kosiba urodził się w 1855 roku. Należał do zakonu oo. Franciszkanów-Reformatów. Był „żywym znakiem miłości Boga i bliźniego”, jak nazwał go Jan Paweł II. Przez  blisko 50 lat kwestował i zbierał jałmużnę na rzecz ubogich. Podczas kwesty nauczał katechizmu. Oprócz wielkiej dobroci, znany był z pogody ducha i skromności. Zmarł 4 stycznia 1939 roku. Jego szczątki doczesne spoczywają w kaplicy Matki Bożej Łaskawej kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu w Wieliczce. Od 1963 roku toczy się jego proces beatyfikacyjny.
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー