logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kwestie finansowania wydarzeń ŚDM w Krakowie
 


Na 24. nadzwyczajnej sesja Rady Miasta Krakowa, w której wzięli udział przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016: ks. Grzegorz Suchodolski – sekretarz generalny, ks. Wojciech Olszowski – z-ca ekonoma archidiecezjalnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie, przedstawiono kwestie finansowania wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
 
Światowe Dni Młodzieży są wydarzeniem religijnym i finansowane będą wyłącznie wkładem finansowym wiernych Kościoła. Jak stwierdził, ze względu na złożoność wydarzenia i wielowątkowość przygotowań do niego, dziś trudno określić całościowe koszty ŚDM. Szacunki strony kościelnej opierają się na doświadczeniu ŚDM Madryt 2011. 
 
W kwestiach podziału kompetencji pomiędzy Miastem i Gminą Kraków, Województwem Małopolskim oraz stroną rządową a Kościołem stwierdzono, że przygotowanie ŚDM jest zadaniem Archidiecezji Krakowskiej i powołanej do tego celu jednostki, jaką jest Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016. 
 
Sama organizacja tego wydarzenia mieści się w zakresie działalności pożytku publicznego, co zasadne jest z działalnością kościelnej osoby prawnej, o której mowa w art. 16 ustawy z dania 17 maja 1999 roku o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego. Jest to zatem działalność kultu publicznego, rozumianego w tym wypadku jako organizacja imprezy o charakterze religijnym. 
 
Archidiecezja Krakowska zdobywa środki finansowe jedynie ze składek wiernych. Są nimi składki w kościołach polskich (do tej pory odbyły się dwie, a dwie kolejne odbędą się 15 listopada i 15 maja), a także składki partycypacyjne rejestrujących się pielgrzymów i wolontariuszy. Każdy z uczestników, tak jak było to na poprzednich ŚDM, bierze udział w pokryciu kosztów organizacji. 
 
Ofiary zbierane w polskich parafiach nie wystarczą, stąd konieczność, aby pielgrzymi, zgodnie z decyzją Papieskiej Rady ds. Świeckich, partycypowali solidarnie w pokryciu kosztów organizacji ŚDM przez przekazanie ustalonej składki przy okazji rejestracji swojego uczestnictwa. W zamian za rejestrację i składkę pielgrzymi mogą skorzystać z usług, takich jak zakwaterowanie, wyżywienie, transport z miejsc zakwaterowania na wydarzenia centralne, ubezpieczenie i plecak pielgrzyma. Są trzy poziomy składek partycypacyjnych, określone przez Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 i zatwierdzone przez Papieską Radę ds. Świeckich.
 
Podkreślić należy, że składki partycypacyjne są dobrowolne, a wydarzenia Światowych Dni Młodzieży będą otwarte i bezpłatne dla wszystkich chętnych.
 
Każdy zarejestrowany uczestnik ŚDM otrzyma także Plecak Pielgrzyma, czyli zestaw publikacji i materiałów duszpastersko-identyfikacyjnych, pomagających w dobrym przeżyciu uroczystości, komunikowaniu się po mieście, itp.
 
W kosztach organizacji ŚDM uczestniczyć będą także wolontariusze (50-300zł). Również oni mogą zadeklarować chęć skorzystania z noclegu lub wyżywienia. Wszyscy wolontariusze będą mieli zagwarantowany transport, ubezpieczenie oraz identyfikujący ich plecak i koszulkę.
 
Koszty ponoszone przez miasto to koszty bieżące i inwestycyjne (według szacunków odpowiednio 80 i 55 milionów). Niektóre z inwestycji były wcześniej przewidywane w budżetach, a zostały przyspieszone ze względu na przyszłoroczną wizytę Ojca Świętego. Kościół bierze na siebie finansowanie miejsc celebracji, a więc organizację sektorów, projekty i budowę tych przestrzeni, nagłośnienie, oświetlenie, projekty i budowę ołtarzy. Archidiecezja finansuje również m. in. ornaty, mitry, puszki do rozdawania Komunii.