logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Łódź: Rozesłanie nadzwyczajnych szafarzy
 


Po kilkumiesięcznym przygotowaniu formacyjnym 52 mężczyzn zostanie w najbliższą sobotę ogłoszonych w Łodzi nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej.
Wprowadzeniu posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej ma przede wszystkim ułatwić wiernym korzystanie z dobra, jakim jest chleb eucharystyczny - mówił przed rokiem abp Władysław Ziółek, kiedy ogłaszał Instrukcję w sprawie ustanowienia i formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W myśl tej Instrukcji posługę tę pełnić mogą mężczyżni w wieku od 35 do 65 lat, wyróźniający się m.in dojrzałością w wierze, aktywnie uczestniczący w życiu wspólnoty parafialnej, cieszący się poważaniem duchowieństwa i wiernych świeckich a także wykazujący ducha apostolskiego. Kandydatów spełniających takie kryteria zgłaszali proboszczowie parafii lub rektorzy kościołów. Kilkumiesięczna formacja przyszłych szafarzy odbyła się według specjalnego programu i musiała zakończyć się egzaminem.

Zakończenie przygotowań do pełnienia tej posługi zwieńczone zostanie w najbliższą sobotę 28 lutego. Od godziny 10 do 11.30 przyszli szafarze uczestniczyć będą w specjalnym nabożeństwie w Wyższym Seminarium Duchownym a następnie w samo południe w katedrze rozpocznie się msza święte pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abpa Władysława Ziółka. Podczas eucharystii nastąpi rozesłanie szafarzy do parafii. Będą oni mogli swą posługę pełnić w czasie mszy świętej tylko wtedy, gdy do Komunii świętej przystępować będzie większa liczba wiernych i zabraknie zwyczajnych szafarzy - którymi są kapłani i diakoni - albo gdy będą oni zajęci innymi czynnościami duszpasterskimi lub nie będzie im pozwalać na to stan zdrowia lub podeszły wiek. W takich samych warunkach nadzwyczajny szafarz będzie mógł roznosić Komunię świętą chorym lub osobom w podeszłym wieku przebywającym we własnym domu lub na przykład w szpitalu. Posługa nadzwyczajnego szafarza wprowadzona została w Kościele powszechnym w 1973 roku. W Polsce od 1990 roku.
 
www.plus.lodz.pl