logo
Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.
imieniny:
Miłosza, Pawła, Tatiany  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Najsłynniejszy medalik świata
 


27 listopada 1830 roku siostrze Katarzynie Labouré ukazała się Najświętsza Maryja Panna i poleciła jej rozpowszechniać pewien medalik, mówiąc: „Postaraj się o wybicie medalika według tego wzoru. Wszyscy, którzy będą go nosili, dostąpią wielkich łask, szczególnie jeśli będą go nosili na szyi”. Dziś zna go prawie każdy – nazywany jest Cudownym Medalikiem i noszą go miliony osób na całym świecie.

 

Na pamiątkę tego objawienia w Kościele katolickim 27 listopada obchodzone jest Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny od Cudownego Medalika. Zostało ustanowione przez papieża Leona XIII dekretem z 23 lipca 1894 roku.

Pierwotna nazwa medalika to Medalik Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, jednak ze względu na liczne uzdrowienia, nawrócenia i inne łaski otrzymane za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny przez osoby noszące ten medalik, zaczął on być nieoficjalnie nazywany Cudownym Medalikiem przez wiernych. Nazwa Cudowny Medalik została oficjalnie zatwierdzona przez Stolicę Apostolską w roku 1838.

 

Wielkim propagatorem Cudownego Medalika był św. Maksymilian Maria Kolbe, który rozpowszechniał go wśród katolików i wśród niewierzących. Św. Maksymilian tak pisał na temat Cudownego Medalika: „Jej medalik rozdawać, gdzie się tylko da: i dzieciom, by zawsze go na szyi nosiły i starszym, i młodzieży zwłaszcza, by pod Jej opieką miała dosyć sił do odparcia tylu pokus i zasadzek czyhających na nią w naszych czasach. A już tym, co do kościoła nie zaglądają, do spowiedzi boją się przyjść, z praktyk religijnych szydzą, z prawd wiary się śmieją, zagrzęźli w błoto moralne albo poza Kościołem w herezji przebywają – o tym, to już koniecznie medalik Niepokalanej ofiarować i prosić, by zechcieli go nosić, a tymczasem gorąco Niepokalaną błagać o ich nawrócenie. Wielu nawet wtedy radę znajduje, gdy kto nie chce w żaden sposób przyjąć medalika. Ot po prostu wszywają go po kryjomu do ubrania i modlą się, a Niepokalana prędzej czy później okazuje, co potrafi... Dużo jest zła na świecie, ale pamiętajmy, że Niepokalana potężniejsza i Ona zetrze głowę węża piekielnego”.

 

franciszkanie.pl

 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー