logo
Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
imieniny:

Hilarii, Juliana, Lecha, Eupliusza – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Obchody Jubileuszu Ojca Świętego w Meksyku
 


Od 16 października 2003 r. trwają obchody XXV rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II w Meksyku. W całym Kraju odbywają się konferencje i spotkania poświecone Osobie Ojca Świętego. W kościołach często księża podkreślają potrzebę daru modlitwy w intencjach Ojca Świętego, w tym szczególnie zdrowia.

Dnia 24 października br. w Katedrze Meksykańskiej Ambasador Polski w Meksyku Gabriel Beszlej, wraz z Nuncjuszem Apostolskim w Meksyku Giuseppe Bertello i Proboszczem Katedry Jose do Jesus Aguilar dokonali otwarcia wystawy Fotograficznej Adama Bujaka zatytułowanej ,,Juan Pablo II y Su tierra natal\" /Jan Paweł II i Jego ziemia rodzinna/. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Codziennie Katedrę odwiedza do 3 tys. osób, a w soboty i w niedziele od 10 do 12 tys. osób. Na uroczystość otwarcia przyszli Polacy i bardzo wielu Meksykanów. Wśród gości byli też ambasadorowie innych państw. Miedzy nimi Ambasador Izraela z żoną, który z nieukrywanym entuzjazmem mówił o spotkaniu Ojca Świętego z młodzieżą w Paryżu kilka lat temu. Wystawa ta będzie też prezentowana w innych wielkich miastach Meksyku tj. Guadalajara, Merida, Monterey, Guanajuato. O jej ekspozycje zabiegają też Uniwersytety.

W sobotę dnia 25 października br. miała miejsce uroczysta Msza św. w Bazylice w Guadalupe pod przewodnictwem Kardynała Norberto Rivera Carrera. Bazylika w Guadalupe jest najliczniej odwiedzanym Sanktuarium Maryjnym na świecie.

Warto przypomnieć, ze 12 grudnia jest obchodzony w Meksyku jako Święto Matki Bożej z Guadalupe. Obchody te nie maja sobie równych w świecie co do splendoru i liczby wiernych biorących w nich udział. W ubiegłym roku Jan Paweł II dokonał kanonizacji Juana Diego, któremu objawiła się Matka Boża na Wzgórzu Tepeyac, pozostawiając po kolejnym trzecim objawieniu cudowny obraz na tilmie /płaszczu/ Indianina .Do dzisiaj, mimo przeprowadzenia licznych badań, nie udało się określić rodzaju farby, która posłużyła do wykonania tego dzieła. Mateńka ukazała się Juanowi Diego, jako Dziewica Niepokalanie Poczęta, będąca nosicielką "życia nadprzyrodzonego", co zostało czytelnie przekazane ówczesnym ludziom /1531 r./ za pomocą symbolicznych znaków zaczerpniętych zarówno z kultury Azteków jak i znanych badaczom kultury chrześcijańskiej. Przesłanie Matki Bożej było jasne: Pokój przyniosłam Wam wszystkim. Dajcie początek nowemu narodowi - Meksykańskiemu. Dzięki tym objawieniom nawróciły się miliony ludzi. Miejsca objawień zostały otoczone wielką czcią. Matka Boża nie żałowała łask proszącym o nie. I tak jest aż do dzisiaj.

GB / Michał Ostrowski - zastępca Przełożonej Narodowej Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce (m.ostrowski@franciszkanie.pl).