logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka Bibliotekarzy
 


Pielgrzymka Bibliotekarzy odbyła się w niedzielę, 21 maja na Jasnej Górze. W sanktuarium modlili się bibliotekarze czynni zawodowo, jak i emerytowani pracownicy bibliotek wraz z rodzinami. W tym roku przypada 100-lecie istnienia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Pielgrzymce i jubileuszowi towarzyszą słowa: „Wiedza i doświadczenie. Tradycja i nowoczesność”. 
 
„Jesteśmy na Jasnej Górze w roku szczególnym, bo to 100-lecie Objawień Fatimskich, a jednocześnie 100-lecie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i te dwa jubileusze się dopełniają. Przyjeżdżamy tutaj, jak co roku w charakterze dziękczynno-błagalnym i przedstawiamy wszystkie sprawy bibliotekarskie, także ludzi nauki. Prosimy o potrzebne siły na kolejny rok pracy, bo ta praca jest coraz trudniejsza, bardzo wymagająca, jest coraz więcej wyzwań, ale wierzymy, że damy radę” – mówi ks. Maciej Kwiecień, duszpasterz bibliotekarzy arch. gdańskiej. 
 
„Bardzo się cieszymy, że ta pielgrzymka ma miejsce w 100-leciu, że doczekaliśmy tego 100-lecia” – podkreśla Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. „Chcemy się modlić za naszych ojców założycieli, za wszystkich członków, sympatyków, którzy już odeszli, za tych, którzy działają i za młodych bibliotekarzy, żeby wstępowali do naszej organizacji – mówi – Uważamy, że w organizacji ważna jest zawsze tradycja. Tradycja musi być przenoszona poprzez kolejne pokolenia, ale do tej tradycji zawsze trzeba dodawać to, co jest nowoczesnego, nowe technologie itd.”. 
 
„Biblioteki poszerzają swoje funkcje, dlatego że zmienia się czytelnik, i żeby do niego dotrzeć z książką, a tradycyjna książka nigdy nie upadnie, nigdy nie zejdzie z naszej świadomości, z naszego myślenia, biblioteki muszą poprzez innego rodzaju działania przyciągnąć ludzi do bibliotek. Po pierwsze biblioteki muszą się modernizować jako obiekty, aby były nowoczesne, skomputeryzowane – wyjaśnia Elżbieta Stefańczyk – Jeżeli ktoś przyjdzie raz do biblioteki, nawet na spotkanie autorskie czy na jakieś wydarzenie happeningowe, zobaczy, jakie bogactwo źródeł w tej bibliotece jest, to na pewno wróci po raz kolejny”. 
 
„Jestem tutaj na pielgrzymce bibliotekarzy, żeby się pomodlić o przyszłość bibliotekarstwa, szczególnie częstochowskiego, bo wiadomo, że bibliotekarstwo nie jest dzisiaj ani zawodem, ani profesją, ani czynnością która jest popularna, która, jest – jak to się mówi w młodzieżowym slangu – na topie - mówi Halina Nalichowska, bibliotekarz w Bibliotece Publicznej im. dra Władysława Biegańskiego w Częstochowie – Główny nacisk jednak trzeba położyć na zdobywanie dzieci, mogą to być dzieci, które doświadczają czytania poprzez rodziców, babcie, dziadków, oni dopiero tę inicjatywę czytelniczą podejmą sami, jeśli tą pasją zarażą się od najbliższych. Dawniej na pewno było łatwiej, bo nie było konkurencji. No ale teraz też jest wdzięcznie, bo zdobyć takiego czytelnika, o którym wcześniej mówiłam, to naprawdę jest szalona satysfakcja. A do czytelnictwa wracają też osoby dorosłe, które idą na emeryturę – plus 60, one wcześniej czy później zawitają do biblioteki. Jeżeli chodzi o nastolatków, o osoby w wieku studenckim, te osoby naprawdę dużo czytają, tylko dla nich biblioteka organizacyjnie jest bardzo uciążliwa, bo muszą pilnować terminów zwrotów, w biegu życiowym na pewno jest to dla nich trudno. Ale można tych ludzi zobaczyć w księgarniach, kupują poprzez portale internetowe, tak że to czytelnictwo tak źle nie wygląda, jeżeli chodzi o tę grupę wiekową. Ja jestem optymistką, uważam, że czytelnictwo w każdej grupie wiekowej znajdzie swoich pasjonatów”. 
 
Bibliotekarze modlili się podczas Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Maciej Kwiecień, a koncelebrował ks. Henryk Olszar, duszpasterz bibliotekarzy arch. katowickiej. 
 
W październiku 1917 r. członkowie Komisji Historii Książnic i Wiedzy Bibliotecznej powołali Związek Bibliotekarzy Polskich, pierwszą w kraju organizację skupiającą bibliotekarzy, bibliografów i miłośników książek. Datę tę uznaje się za początek działalności Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, który nazwę obecną przyjął w 1953 r. Dla upamiętnienia tej ważnej dla polskiego bibliotekarstwa i kultury rocznicy, w całym kraju przewidziane są liczne imprezy okolicznościowe, służące upowszechnianiu bogatego dorobku Stowarzyszenia. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com