logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Poczta Polska świętuje
 


19. Pielgrzymka Poczty Polskiej trwa na Jasnej Górze w upalną sobotę, 9 czerwca. Podczas tegorocznego spotkania, w którym bierze udział ok. 2 tys. osób, podkreślany jest jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 460 lat istnienia Poczty Polskiej. 
 
„Cieszymy się, że możemy być dzisiaj z naszymi pracownikami tutaj, na Jasnej Górze. To jest moment szczególny – mówi Przemysław Sypniewski, prezes Zarządu PP SA, przywołując dwie ważne rocznice świętowane podczas pielgrzymki - Wydaje się że ta pielgrzymka w tym znaczeniu, i oddanie się pod opiekę Najśw. Maryi Panny i nas pocztowców, i całej firmy, i oczywiście Polski, ma ogromną wartość. Elementem symbolicznym w tym roku jest to, że Poczta Polska po raz pierwszy będzie miała swój sztandar poświęcony tu, na Jasnej Górze. Bardzo się cieszymy, że było to możliwe”. 
 
Jak podkreśla prezes Poczty Polskiej, pielgrzymka jest podziękowaniem „przede wszystkim za udany zeszły rok za to, że Poczta się rozwija, że mamy więcej pracowników, więcej placówek, że mimo trudności udało nam się utrzymać wynik dodatni, bo obok tych elementów symbolicznych ważne jest dla nas to, żeby Poczta Polska była firmą, która pracując dla Polski, dla obywateli polskich, również była firmą, która przynosi przychody i ma dodatni wynik finansowy. Tak się stało w zeszłym roku, i cieszymy się, że udało nam się to wypracować. Mamy również nadzieję, że ten rok będzie co najmniej równie dobry, i prosimy tutaj o wstawiennictwo Najśw. Maryję Pannę w naszych pracach na rzecz zmieniania i przystosowywania Poczty, ale także nad tym, aby polepszyć byt pracowników, bo na tym nam zależy”. 
 
„Dziękujemy za to, co się wydarzyło w tym i w ubiegłym roku, za to, że nasza firma się rozwija, jest coraz bardziej dostrzegana i lubiana przez naszych klientów, że nadal pomimo dużej konkurencji Poczta jest dla naszych klientów jedną z najważniejszych firm, które dostarczają przesyłki – mówi Daria Drelicharz Foldyna, kierownik Działu Wsparcia Sprzedaży RS Katowice – Dziękujemy za zdrowie, i prosimy, żebyśmy za rok znowu się tutaj spotkali, kiedy będzie jubileuszowa 20. Pielgrzymka Pocztowców. Modlimy się, żebyśmy byli jednością, żebyśmy mogli nadal funkcjonować i rozwijać się coraz bardziej, aby pocztowców było coraz więcej – kiedyś pocztowców było ponad 100 tysięcy, teraz nas jest 80 tys. i mam nadzieję, że dzięki zarządowi nasza firma będzie się rozwijać”. 
 
Pielgrzymka rozpoczęła się przy budynku Poczty Głównej w Częstochowie przy ul. Orzechowskiego 7, skąd nastąpił procesyjny przemarsz na Jasną Górę. Tu, o godz. 11.00, rozpoczęła się Msza św. – centralny punkt spotkania. Eucharystii na Szczycie przewodniczy bp senior Antoni Długosz z Częstochowy. Zebranych witali: o. Sebastian Matecki, prowadzący liturgię oraz o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. 
 
Na pielgrzymce obecni są m.in.: Jan Chrząszcz - wicewojewoda śląski, który reprezentuje Premiera Mateusza Morawieckiego; Maciej Świtkowski - dyrektor departamentu Ministerstwa Infrastruktury; Zarząd Poczty Polskiej: Przemysław Sypniewski, prezes Zarządu PP SA, Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu oraz członkowie Zarządu. 
 
Na jasnogórskie spotkanie przybył także Andrzej Zarajczyk, prezes Holdingu Polmot S.A. i Rady Nadzorczej firmy Ursus, znanej w Polsce i na świecie z maszyn dla rolnictwa, wspomagającej jasnogórskie sanktuarium. 
 
Wśród pielgrzymów są duszpasterze pocztowców na czele z zasłużonym ks. prał. Jarosławem Sroką, poczty sztandarowe, aktualni i emerytowani pocztowcy, dyrektorzy biur i spółek zależnych, przedstawiciele związków zawodowych. 
 
„Dziś już prawie nikt nie wyobraża sobie życia bez szybkiej łączności komunikacyjnej z innymi ludźmi - mówił w homilii bp Antoni Długosz - Towarzyszy nam telefon i inne środki komunikacji interpersonalnej, niemal w każdej chwili. Dzięki tym współczesnym formom komunikowania się możemy sobie porozmawiać z kimś bliskim niemal w każdej chwili. Świat przez to stał się rzeczywiście jedną globalną wioską, a ludzie mają większą możliwość poznania się i bycia dla siebie coraz bardziej wspólnotą braterską. Ale czy taka łączność człowiekowi wystarczy? Może jednak świat wirtualny, jaki tworzymy wokół siebie, nie zaspakaja naszych ludzkich ambicji? Może jednak warto wyjść ze swojej pilnie strzeżonej wartowni w świat rzeczywisty i spotkać się z tymi, którzy nas potrzebują?” 
 
„Powinniśmy stać się niejako Bożymi Listonoszami - zachęcał bp Długosz - Co to znaczy? To znaczy, że winniśmy najpierw umieć słuchać Boga, nastawić swój duchowy odbiornik na właściwą falę, na której słyszalny jest jego głos. Być Bożym Listonoszem to znaczy przyjąć Boże słowo jako niezwykły dar miłości, nim żyć i podzielić się z innymi tym Bożym przekazem”. 
 
„Wpatrzeni dziś w Obraz Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej pomódlmy się za Jej wstawiennictwem, aby w naszym środowisku pocztowców, łącznościowców, nie zabrakło żywych świadków Boga, uczciwych dyrektorów, kierowników, urzędników i zwykłych pracowników. Pamiętajcie, że praca zawodowa jest terenem składania naszego świadectwa” - zaznaczył bp Długosz. 
 
W czasie Mszy św. został poświęcony pierwszy ogólnopolski sztandar Poczty Polskiej z okazji 460-lecia firmy. Umieszczono na nim wizerunek patrona pocztowców - św. Archanioła Gabriela i trąbka pocztowa z 1918 r. 
 
Na zakończenie Mszy św. zawierzenia pocztowców dokonał Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej. List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski, a list od ministra Andrzeja Adamczyka odczytał Maciej Świtkowski, dyrektor departamentu Ministerstwa Infrastruktury. Słowa podziękowania wygłosił Tadeusz Boruta, z-ca dyrektora Regionu Sieci Warszawa Województwo. 
 
Słowa podziękowania dla Poczty Polskiej wyraził o. Zbigniew Ptak, paulin z Klasztoru na Skałce w Krakowie. Poinformował, że wkrótce, dzięki decyzji prezesa Poczty Polskiej i współpracy paulińskiego wydawnictwa Paulinianum rozpocznie się proces nagrywania najważniejszych encyklik papieża św. Jana Pawła II - wszystkie te dokumenty będą dostępne w wersji audio na płytach CD. Płyty będą nagrywane przez ponad półtora roku, od jubileuszu 40-lecia pontyfikatu papieża Polaka do rocznicy 100-lecia Jego urodzin. Co kilka miesięczna rynku wydawniczym ma się pojawiać jedna płyta z nagraniami kilku encyklik. Docelowo całość ma być dostępna na internetowych stronach jasnogórskich dla wszystkich, którzy będą chcieli skorzysta z tych nagrań. „To jest jedno wielkie dzieło którego nikt w Polsce do tej pory nie odważył się zrobić” – powiedział o. Zbigniew Ptak. 
 
Paulin podziękował także Poczcie Polskiej za promowanie czytelnictwa – podkreślił, że w placówkach pocztowych można nabyć książki, a to ważne szczególnie w sytuacji, kiedy Polska jest na drugim miejscu od końca w Europie, jeśli chodzi o czytelnictwo. 
 
Uroczystą Mszę św. zakończył krótki recital w wykonaniu bpa Antoniego Długosza. 
 
Podczas Mszy św. śpiewa Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani pod dyr. Jarosława Jasiury. 
 
o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr, sm