logo
Wtorek, 04 października 2022 r.
imieniny:
Franciszka, Edwina, Rosławy, Rozalii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Poświęcenie tablicy śp. ks. Józefa Zuziaka SDS
 


W niedzielę 31 lipca po Mszy Świętej o godz. 12 w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville, Indiana została poświęcona i odsłonięta tablica poświęcona śp. ks. Józefowi Zuziakowi SDS.

 

Tablica projektu ks. Bronisława Jakubca SDS prócz wizerunku ks. Józefa, nad którym umieszczony jest symbol zgromadzenia zakonnego salwatorianów, zawiera symbole związane z pieszą pielgrzymką, z grą na organkach, symbole góralskie oraz odznaczenie jakie śp. ks. Józef otrzymał od Prezydenta RP. Treść tablicy informuje: „Ks. Józef Zuziak SDS, 1934-2021. Wyświęcony na kapłana w 1966 Roku Jubileuszu Tysiąclecia Chrześcijaństwa w Polsce przez arcybiskupa Karola Wojtyłę – św. Jana Pawła II. Przez 52 lata gorliwy duszpasterz Polonii Amerykańskiej w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Aktywny uczestnik rozwoju sanktuarium w tym budowy kościoła, współorganizator pieszych pielgrzymek z Chicago do Merrillville. Jako duszpasterz polonijny był Honorowym Kapelanem Związku Podhalan Północnej Ameryki oraz kapelanem wielu kół góralskich należących do związku. Jako członek „Chóru Chopina” promował polską kulturę. Znany wszystkim z zamiłowania do gry na organkach, którą uświetniał wiele polonijnych wydarzeń. Za zasługi na rzecz społeczności polskiej w USA został odznaczony w 2018 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Tablicę umieszczoną w przedsionku kościoła poświęcił przełożony wspólnoty salwatorianów w Merrillville ks. Mikołaj Markiewicz SDS, a symbolicznego odsłonięcia dokonała Pani Agata Grochowska V-ce Konsul RP z Chicago.

 

Wśród uczestników nie zabrakło pocztów sztandarowym: góralskiego Koła Babia Góra, Koła Ostrowsko i Związku Ślązaków w Chicago. Był obecny Steve Tokarski przedstawiciel Kongresu Polonii Amerykańskiej na Stan Indiana, byli szefowie służb pielgrzymkowych od wielu lat współpracujący ze śp. ks. Józefem. Mszę św. swoim śpiewem i grą uświetniła Diakonia Muzyczna prowadząca śpiew w czasie pieszych pielgrzymek z Chicago do Merrillville. Byli państwo Krystyna i Andrzej Sieczka wieloletni sponsorzy posiłków na pielgrzymkach. Wśród wiernych na Mszy św. byli też członkowie Adopcji Duchowej Dziecka Poczętego czy nawet przedstawiciele pielgrzymek motocyklowych i rowerowych. Nie zabrakło też wieloletnich przyjaciół i znajomych ks. Józefa

 

zyciezakonne.pl