logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pożegnanie kompozytora Juliusza Łuciuka
 


W Krakowie odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe prof. Juliusza Łuciuka, wybitnego kompozytora. W jego dorobku wybitne miejsce zajmują liczne dzieła o tematyce religijnej. Juliusz Łuciuk był częstym pielgrzymem na Jasnej Górze.

 

28 marca 2007 r. w Kaplicy Matki Bożej kompozytor muzyki świętował swoje 80-te urodziny i 50-lecie pracy artystycznej.

 

„Dla mnie to jest wielkie szczęście. Matka Boża Częstochowska, Pani sanktuarium jasnogórskiego patronuje mojej twórczości – mówił przed Mszą św. Juliusz Łuciuk – Niejednokrotnie zanosiłem modły do Niej, aby u swojego Syna Jezusa Chrystusa wyjednała dla mnie pomoc i łaskę dla mojej osoby i twórczości”.

 

Jako wotum dla Matki Bożej Jasnogórskiej kompozytor złożył partyturę oratorium „Chrystus Pantokrator”. Prawykonanie tego oratoryjnego utworu miało miejsce w czasie Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w 2006 r.

Prof. Juliusz Łuciuk podkreślał wtedy swoje związki z sanktuarium jasnogórskim. „Z Jasną Górą związany jestem od dawna i napisałem kilka kompozycji, które ofiarowałem do archiwum jasnogórskiego – opowiadał Juliusz Łuciuk - Na przykład, na Tysiąclecie Chrztu Polski, moja kompozycja, oparta na ‘Bogurodzicy’, wykonywana była na Szczycie jasnogórskim. Partytura tego utworu tutaj jest. Następnie preludia maryjne, ‘Litania Polska’, ‘Chrystus Pantokrator’, napisany w roku 2000 z okazji wielkiej rocznicy chrześcijaństwa i wykonywany w bazylice. I właśnie partyturę tego utworu dzisiaj ofiarowałem do archiwum. Myślę jeszcze o przekazaniu partytury ‘Mszy Polskiej’ - jej prawykonanie również odbyło się na Jasnej Górze”.

 

Juliusz Łuciuk był synem Andrzeja Łuciuka, kompozytora i głównego organisty jasnogórskiego, który grał na Jasnej Górze w latach 1911-1921, był także organistą w częstochowskim kościele pw. św. Jakuba. Dziadek kompozytora grał natomiast w Kapeli Jasnogórskiej: „Urodziłem w Brzeźnicy, 30 km stąd. Później ojciec wrócił do Częstochowy, ja tutaj żyłem. No i często powracam do Częstochowy, do rodziny, na koncerty, na Jasną Górę” - podkreślał wtedy jubilat.

 

o. Stanisław Tomoń
jasnagora.com