logo
Niedziela, 26 września 2021 r.
imieniny:
Kosmy, Damiana, Justyny, Łucji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Przedstawiamy duchownych z pasją
 


Warszawa, 21. października 2010 – W warszawskim Press Clubie zaprezentowano nowatorski w Polsce kalendarz „Powołani. Poznaj duchownych z pasją A.D.2011”, którego bohaterami jest dwunastu niezwykłych polskich kapłanów. Zysk ze sprzedaży tego wydawnictwa wesprze fundację Opoka.

Do wystąpienia w nim autorkom projektu, Paulinie Socha – Jakubowskiej i Sylwii Dąbrowie udało się namówić dwunastu duchownych katolickich wyróżniających się ogromną charyzmą, przebojowością i co nie mniej ważne – odwagą. Księża zostali przedstawieni na fotografiach autorstwa Sylwii Dąbrowy w charakterystycznym dla siebie otoczeniu, w miejscach, z którymi są bezpośrednio związani.

„W kalendarzu znalazły się m.in. zdjęcia z koncertu rockowego organizowanego przez jednego z bohaterów, czy też z lodowiska, na którym przed laty w hokeja grywał jedyny reprezentujący Polskę na Igrzyskach Olimpijskich kapłan” – mówi Paulina Socha-Jakubowska.

Kalendarz pokazuje księży, którzy przełamują stereotypy, gromadzą wokół siebie wiernych, zachęcając do działania i zmiany świata wokół siebie. Takich kapłanów jest w Polsce wielu, dlatego planowane są kolejne edycje kalendarza.

Każda ze stron kalendarza zawiera krótką notkę ze zbiorem najważniejszych informacji o Księżach i ich pracy.

„Na pomysł wydawania takiego kalendarza wpadłam podczas podróży po Włoszech. Tam tego typu wydawnictwa cieszą się olbrzymim powodzeniem, a księża w nich występujący traktują je jako kolejną drogę docierania do wiernych” – mówi Socha-Jakubowska

Wydawcą kalendarza jest Fundacja Opoka która od 11 lat zajmuje się promowaniem w Internecie najbardziej wartościowych treści na temat wiary i katolicyzmu prowadząc portal www.opoka.org.pl

Patronat nad kalendarzem objął Press Club Polska.

Kalendarze można już zamawiać przez stronę internetową www.kalendarz.opoka.org.pl oraz w księgarni Gloria24.pl
 
Duchowni z kalendarza:
1. Ks. Łukasz Piórkowski z Krakowa, twórca „Laboratorium wiary”, znają go wszystkie dzieci oglądające program „Ziarno”.
2. Ks. Paweł Łukaszka z Nowego Targu, hokeista, reprezentant Polski, olimpijczyk z Lake Placid.
3. Ks. Andrzej Tuszyński z Radomia, założyciel stowarzyszenia „Arka”, działacz społeczny, animator młodzieży.
4. Ks. Jacek Stryczek z Krakowa, prowadzi stowarzyszenie „Wiosna”, uczy przedsiębiorczości, opiekuje się biznesmenami, a jego akcje typu „Spowiedź pod Galerią Krakowską” były wielokrotnie nagłaśniane medialnie.
5. Ks. Michał Misiak z Łodzi, prekursor dyskotek ewangelizacyjnych, organizator koncertów bezalkoholowych, podczas których uczestnicy mogą się np. wyspowiadać.
6. Ks. Jan Duda z Kielc, radiowiec z zamiłowania, twórca strony kielcelive.pl, chce ewangelizować przez media.
7. Ks. Sławomir Nowak z Kalisza, zapalony harleyowiec, organizator Spotkań Motocyklowych z Mszą Św., na które co roku przyjeżdżają tysiące miłośników harleyów i nie tylko.
8. Ks. Grzegorz Sprysak, michalita z warszawskiego Bemowa, współorganizator jedynej na świecie pielgrzymki rolkowej.
9. Ks. Adam Zyzik z Częstochowy, proboszcz na miarę XXI wieku. Gdy potrzebował pieniędzy na budowę kościoła, wziął kredyt pod zastaw rodzinnego mieszkania.
10. Ks. Rafał Praski z Miedźna (woj. Śląskie). Miłośnik boksu, piłki nożnej i dobrej muzyki. Uwielbia pracę z dziećmi. Zasłynął jako organizator piłkarskich rozgrywek: księża kontra hiphopowcy.
11. Ks. Andrzej Łuszcz z Zamościa, Mistrz Polski Księży w tenisie stołowym, założyciel wielu klubów sportowych i jednocześnie prężnie działający muzyk.
12. Ks. Bogusław Zeman z Lublina, współredaktor najnowszego przekładu Pisma Świętego z komentarzem. Autor wielu książek dla dzieci, wymyślił postać Słonia Bombika.