logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Panie Jezu, słyszę dzisiaj jak nauczasz w synagodze, uzdrawiasz, uwalniasz - pośród tych, którzy są Tobie najbliżsi i pośród mieszkańców całego miasta, w którym przebywasz. Jesteś blisko ludzi, blisko konkretnego człowieka; w Twojej miłości wydajesz się cały…
 
Jednak jest też czas, kiedy trwasz w odosobnieniu, na pustyni, na modlitwie – na rozmowie z Ojcem. Wstajesz nad ranem, gdy jeszcze jest ciemno, by spotkać się z Tym, który Ciebie posłał, by słuchać - szukać Jego woli. I wiesz, że trzeba iść dalej. Chociaż wszyscy ci, którzy doświadczyli Twojej dobroci i łaski, Ciebie szukają, Ty wiesz, że po to wyszedłeś, by nauczać wielu. Wyszedłeś, aby nieść Dobrą Nowinę wszystkim. Kochasz człowieka, ale jesteś wolny od względów ludzkich, posłuszny woli Ojca. Przypominasz mi dzisiaj tę prawdę, którą nieco później wypowiedzą Twoi Apostołowie ze św. Piotrem na czele: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5, 29).
 
Nauczycielu mój, głosicielu królestwa miłości, radości i pokoju, nawołujący do nawrócenia, dawco Zbawienia, dziękuję, że dajesz mi siebie – Słowo, w którym zawsze mogę spotkać Ciebie i zapatrzeć się, i zasłuchać, coraz bardziej poznawać, kochać i naśladować…
 
Proszę, udzielaj mi nieustannie Twojego Ducha, Ducha, który umacnia miłość, by otwierał moje oczy i uszy, i serce, bo bez Ciebie nic uczynić nie mogę i…
 
„Daj mi usłyszeć Twój głos, rozpoznać go.
Daj mi wybierać Twe słowa pośród tysiąca słów.
Daj mi zobaczyć Twą twarz, zatrzymać wzrok.
Pokój znajduję w Tobie, gdy widzę Ciebie blisko.
 
Jezus, Jezus, Jezus, Jezus…” (Inga Pozorska).

 Małgorzata Bratek
mbratek@o2.pl  

***

Człowiek pyta:

Kto będzie przebywał w Twym przybytku, Panie, kto zamieszka na Twojej świętej górze?
Ps 15,1

***

KSIĘGA III, O wewnętrznym ukojeniu
Rozdział XXXIII. O NIESTAŁOŚCI SERCA I O CELU OSTATECZNYM, JAKIM JEST OSIĄGNIĘCIE BOGA


1. Synu, staraj się nie ufać uczuciom; co dziś jest, szybko się odmienia. Póki żyjesz, podlegasz przemianom, choćbyś i nie chciał Rz 8,20; to jesteś wesoły, to smutny, to spokojny, to skłopotany, raz pobożny, to znów obojętny, raz pilny, to znów leniwy, raz poważny, to znów niefrasobliwy.

Ale kto mądry i pełen wewnętrznego doświadczenia, stoi ponad tą zmiennością, nie zważając na to, co czuje, ani na to, skąd powieje wiatr odmienny, lecz cały wysiłek jego ducha kieruje się ku oczekiwanemu i upragnionemu celowi.

Bo w ten sposób może pozostać jednaki i zawsze ten sam i pośród tylu wydarzeń losu zdoła spojrzeniem szybować wprost ku mnie.

2 Zaś im czystsze będzie oko Mt 6,22, tym pewniej będzie szedł przez burze życia. Lecz jakże często czystość oka się zaciemnia, bo zwraca się ono gwałtownie ku każdemu pięknu, jakie napotyka. Rzadko się zdarza człowiek całkowicie wolny od przymusu poszukiwania we wszystkim samego siebie.

Tak Żydzi przybywali do Betanii, do Marty i Marii J 11,19, nie dla samego Jezusa, lecz aby ujrzeć Łazarza J 12,9. Trzeba więc oczyszczać swój wzrok, aby stał się prosty i prawy, a omijając całą pośrednią rozmaitość świata, kierował się wprost ku mnie.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

***

POWOŁANIE CHYBIONE

Smutni! chorzy! wy, zamiast cieszyć się i leczyć.
Wolicie wzajem siebie smucić i kaleczyć.

Adam Mickiewicz

***

Nigdy nie podpisuj umowy, w której sa pozostawione puste miejsca.
 

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Patron  Dnia



Najświętsza Maryja Panna
 
Matka Dobrej Rady


Kiedy Jezus został ukrzyżowany, mimo niepokoju, jaki zapanował w przyrodzie, w sercach tych, którzy ufali Jezusowi, zapanował pokój. Wielki wewnętrzny pokój, napełniający Maryję, udzielał się Jej najbliższemu otoczeniu. Ona wiedziała, że ta Ofiara była potrzebna. Maryja z pełną ufnością poddała się woli Ojca i Syna.

Kult Matki Bożej Dobrej Rady związany jest nierozerwalnie z obrazem Maryi pod tym samym tytułem, który znajduje się w kościele augustianów w Genazzano w Umbrii we Włoszech. Pochodzi z pierwszej połowy XV wieku. Związana z nim jest pewna opowieść. Kiedy w Genazzano budowano kościół dla Matki Bożej i był on już prawie ukończony, na ścianie pojawił się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Wiadomość o tym szybko się rozeszła. Któregoś dnia przyszli tu dwaj pielgrzymi z Albanii, którzy w obrazie rozpoznali wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady ze Szkodry, w swojej ojczyźnie.

Już w XV i XVI wieku obraz zasłynął wieloma łaskami, dlatego w 1682 r. za zgodą papieża Innocentego XI został ukoronowany.

Augustianin o. Andrzej Bacci przyczynił się do rozprzestrzenienia kultu Matki Bożej Dobrej Rady. Podczas ciężkiej choroby złożył on ślub, że jeżeli Maryja uzdrowi go, zajmie się rozprzestrzenieniem kopii tego obrazu po całym świecie. Wypełnił swój ślub, dzięki czemu prawie 70 000 kopii tego obrazu zostało rozwiezionych po całym świecie. W XVIII w. kapituła generalna Zakonu oo. Augustianów podjęła uchwałę, aby kult Matki Bożej Dobrej Rady jeszcze bardziej rozszerzać.
Matkę Dobrej Rady można prosić o orędownictwo, zwłaszcza wtedy, gdy stajemy na rozstaju dróg, gdy musimy podjąć ważne życiowe decyzje. Czcząc Maryję pod tym wezwaniem uznajemy, że może Ona wyprosić nam dar dobrej rady u Ducha Świętego. W chwilach zagubienia i w chwilach ważnych decyzji może nam pomóc.

jutro
: św. Zyty

wczoraj
dziś
jutro