logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Modlitwa z Biblią w ręku (Łk 24,13-35)


Chwila refleksji

 

Jezus dołączył do uczniów w drodze do Emaus. I tak od słowa do słowa, nie rozpoznając towarzysza drogi, opowiedzieli Mu o swoim bólu. Jezus zabity, a my spodziewaliśmy się, że... Wyjaśniał im Jezus biblijne przepowiednie, ale nic nie docierało. Dopiero przy łamaniu chleba. Dopiero przy wspólnej modlitwie zrozumieli. Wrócili więc do Jerozolimy, żeby zaświadczyć.

 

Czasem widzimy, że świat ukrzyżował Boga i wszystko traci sens. Słowa Biblii nie docierają. Serce może wtedy obudzić tylko modlitwa. Modlitwa nawet wbrew własnym uczuciom. Ale wcześniej trzeba stanowczo powiedzieć Bogu: zostań ze mną, bo dzień się nachylił. Bóg zostanie.


Chwila modlitwy

 

- Tym, którym się wydaje, że stracili Ciebie na zawsze, pomóż Panie uwierzyć, że idziesz obok nich. I będziesz szedł tak długo, aż Cię odkryją na nowo.

- Tym, którzy mają w swoich sercach wielki ból, cierpienie, które odbiera wszelką radość, daj Panie zrozumieć, że najlepiej z tym bólem przyjść do Ciebie. Że powierzenie tego bólu Tobie jest najlepszym wyjściem, bo tylko Ty rozumiesz nasze serce aż do samej głębi.

- Tym, którzy pomimo poczucia pustki, próbują się na różne sposoby modlić i trwać w przykazaniach, daj Panie chwilę radości, chwilę oddechu, aby znów na nowo nabrali sił do dalszej drogi.

- Tym, którzy przeżyli własne nawrócenie, którzy odkryli swoją wiarę na nowo, daj Panie pragnienie niesienia innym nadziei ze Zmartwychwstania i świadczenia o spotkaniu z Tobą.

 

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

 

Bogumiła Szewczyk
https://rozwazaniabogumily.wordpress.com

  

***

Bóg pyta:

Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: Gdzie jesteś?
Rdz 3,9

Pan Bóg rzekł do niewiasty: Dlaczego to uczyniłaś?
Rdz 3,13

 

***

 

Ocena przedwczesnej śmierci sprawiedliwego, Mdr 4

7. Sprawiedliwy, choćby umarł przedwcześnie, znajdzie odpoczynek.
8. Starość jest czcigodna nie przez długowieczność i liczbą lat się jej nie mierzy:
9. sędziwością u ludzi jest mądrość, a miarą starości - życie nieskalane.
10. Ponieważ spodobał się Bogu, znalazł Jego miłość, i żyjąc wśród grzeszników, został przeniesiony.
11. Zabrany został, by złość nie odmieniła jego myśli albo ułuda nie uwiodła duszy:
12. bo urok marności przesłania dobro, a burza namiętności mąci prawy umysł.
13. Wcześnie osiągnąwszy doskonałość, przeżył czasów wiele.
14. Dusza jego podobała się Bogu, dlatego pospiesznie wyszedł spośród nieprawości. A ludzie patrzyli i nie pojmowali, ani sobie tego nie wzięli do serca,
15. że łaska i miłosierdzie nad Jego wybranymi i nad świętymi Jego opatrzność.
16. Sprawiedliwy umarły potępia żyjących bezbożnych, i dopełniona wcześnie młodość - leciwą starość nieprawego.
17. Zobaczą bowiem kres roztropnego, a nie pojmą, co o nim Pan postanowił i w jakim celu zachował go bezpiecznym.
18. Patrzą i żywią pogardę, ale Pan ich wyśmieje.

 

***

 

FAŁSZYWA MONETA

Kłamca jest zły moneciarz; pozwól mu fałsz mnożyć,
To on sam jeden zdoła cały kraj zubożyć.
Adam Mickiewicz

 

***

 

Zaraz po ślubie zacznij oszczędzać na kształcenie dzieci.

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Patron  Dnia



Najświętsza Maryja Panna
 
Matka Dobrej Rady


Kiedy Jezus został ukrzyżowany, mimo niepokoju, jaki zapanował w przyrodzie, w sercach tych, którzy ufali Jezusowi, zapanował pokój. Wielki wewnętrzny pokój, napełniający Maryję, udzielał się Jej najbliższemu otoczeniu. Ona wiedziała, że ta Ofiara była potrzebna. Maryja z pełną ufnością poddała się woli Ojca i Syna.

Kult Matki Bożej Dobrej Rady związany jest nierozerwalnie z obrazem Maryi pod tym samym tytułem, który znajduje się w kościele augustianów w Genazzano w Umbrii we Włoszech. Pochodzi z pierwszej połowy XV wieku. Związana z nim jest pewna opowieść. Kiedy w Genazzano budowano kościół dla Matki Bożej i był on już prawie ukończony, na ścianie pojawił się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Wiadomość o tym szybko się rozeszła. Któregoś dnia przyszli tu dwaj pielgrzymi z Albanii, którzy w obrazie rozpoznali wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady ze Szkodry, w swojej ojczyźnie.

Już w XV i XVI wieku obraz zasłynął wieloma łaskami, dlatego w 1682 r. za zgodą papieża Innocentego XI został ukoronowany.

Augustianin o. Andrzej Bacci przyczynił się do rozprzestrzenienia kultu Matki Bożej Dobrej Rady. Podczas ciężkiej choroby złożył on ślub, że jeżeli Maryja uzdrowi go, zajmie się rozprzestrzenieniem kopii tego obrazu po całym świecie. Wypełnił swój ślub, dzięki czemu prawie 70 000 kopii tego obrazu zostało rozwiezionych po całym świecie. W XVIII w. kapituła generalna Zakonu oo. Augustianów podjęła uchwałę, aby kult Matki Bożej Dobrej Rady jeszcze bardziej rozszerzać.
Matkę Dobrej Rady można prosić o orędownictwo, zwłaszcza wtedy, gdy stajemy na rozstaju dróg, gdy musimy podjąć ważne życiowe decyzje. Czcząc Maryję pod tym wezwaniem uznajemy, że może Ona wyprosić nam dar dobrej rady u Ducha Świętego. W chwilach zagubienia i w chwilach ważnych decyzji może nam pomóc.

jutro
: św. Zyty

wczoraj
dziś
jutro