logo
Poniedziałek, 10 maja 2021 r.
imieniny:
Antoniny, Izydory, Jana, Solange – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
skrzynka intencji
___________________
 
 reklama
 

Z niedzielnej Ewangelii...
Uroczystość Świętej Trójcy, rok B

 

"...Niektórzy jednak wątpili..." (Mt 28,17)     

 

Może czujesz się lepszy od nich. Ty wierzysz. Ze wszystkim się zgadzasz, nie masz żadnych wątpliwości, nigdy się nie buntowałeś... Czujesz się lepszy. Twoja wierność powinna być wyróżniona, nagrodzona, zapisana ku pamięci potomnych...

 

“...Niektórzy jednak wątpili...”

 

Może czujesz się lepszy od nich... A może po prostu nigdy się naprawdę Bogiem nie przejąłeś? A może jeszcze nie niosłeś prawdziwego krzyża? A może Bóg cię oszczędził, boś jeszcze za słaby, za mały, za dziecinny?...

 

“...Niektórzy jednak wątpili...”

 

Może czujesz się lepszy od nich... Może i jesteś lepszy. Może jesteś... Ale nigdy nie będziesz wiedział: co by było gdyby... Może ich krzyża byś nie udźwignął. Nigdy nie będziesz wiedział...


...Ale gdy nagle zawali się świat... Gdy rozpacz przesłoni serce... Gdy nad przepaścią nie zobaczysz Bożej dłoni... Oprzyj się o ten krzyż i nie bój się. Jezus jest Panem wszystkiego, co istnieje. Poradzi sobie i z twoim uczuciem, z twoim bólem, z twoim zwątpieniem. Jeśli - nawet nie wierząc - zawołasz Go...

 

“...Wtedy Jezus zbliżył się do nich i przemówił:
Dana mi jest wszelka władza na niebie i na ziemi...”

 

Bogumiła Szewczyk
https://rozwazaniabogumily.wordpress.com

  

***

 

 

***

Człowiek pyta:

Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?
Mt 9,14

***

Pieśń nad Pieśniami, 2 i 3
Pieśń druga

Oblubienica:
8 Cicho! Ukochany mój! Oto on! Oto nadchodzi! Biegnie przez góry, skacze po pagórkach.
9 Umiłowany mój podobny do gazeli, do młodego jelenia. Oto stoi za naszym murem, patrzy przez okno, zagląda przez kraty.
10 Miły mój odzywa się i mówi do mnie: "Powstań, przyjaciółko ma, piękna ma, i pójdź!
11 Bo oto minęła już zima, deszcz ustał i przeszedł.
12 Na ziemi widać już kwiaty, nadszedł czas przycinania winnic, i głos synogarlicy już słychać w naszej krainie.
13 Drzewo figowe wydało zawiązki owoców i winne krzewy kwitnące już pachną. Powstań, przyjaciółko ma, piękna ma, i pójdź!
14 Gołąbko ma, [ukryta] w zagłębieniach skały, w szczelinach przepaści, ukaż mi swą twarz, daj mi usłyszeć swój głos! Bo słodki jest głos twój i twarz pełna wdzięku".

Chór:
15 "Schwytajcie nam lisy, małe lisy, co pustoszą winnice, bo w kwieciu są winnice nasze".

Oblubienica:
16 Mój miły jest mój, a ja jestem jego, on stada swe pasie wśród lilii.
17 Nim wiatr wieczorny powieje i znikną cienie, wróć, bądź podobny, mój miły, do gazeli, do młodego jelenia na górach Beter!

Oblubienica:
1 Na łożu mym nocą szukałam umiłowanego mej duszy, szukałam go, lecz nie znalazłam.
2 "Wstanę, po mieście chodzić będę, wśród ulic i placów, szukać będę ukochanego mej duszy". Szukałam go, lecz nie znalazłam.
3 Spotkali mnie strażnicy, którzy obchodzą miasto. "Czyście widzieli miłego duszy mej?"
4 Zaledwie ich minęłam, znalazłam umiłowanego mej duszy, pochwyciłam go i nie puszczę, aż go wprowadzę do domu mej matki, do komnaty mej rodzicielki.

Oblubieniec:
5 Zaklinam was, córki jerozolimskie, na gazele i na łanie pól: nie budźcie ze snu, nie rozbudzajcie ukochanej, póki nie zechce sama.

Patron Dniaśw. Solange
 
dziewica i męczennica

Św. Solange, patronka prowincji Berry we Francji w Villemont nidaleko Bourges w IX wieku. Od biednych ale pobożnych rodziców dziecko przejęło głęboką pobożność. Legenda głosi, że jakom siedmioletnia dziewczynka uczyniła śluby czystości. Gdy dorosła, powierzono jej pilnowanie owiec. Lubiła zwierzęta i umiała się z nimi obchodzić. Niebiosa obdarzyły ją mocą uzdrowicielską; uleczyła wielu chorych, a sława jej rozeszła się po całym kraju. Był rok 880. Pewnego dnia, gdy Solange jak zwykle pasła swoją trzódkę, Bernard, syn hrabiego z Poitiers, zobaczył ją i usiłował porwać na swojego konia. Solange stawiła opór. W czasie szamotania dziewczyna ześlizgnęła się z konia, ale upadła tak nieszczęśliwie, że została poważnie ranna. Uniesiony szatańską złością Bernard dobył miecza i zabił ją na miejscu. W roku 1281 na cmentarzu kościoła Saint-Martin-du-Cros wzniesiono ołtarz ku jej czci. Legenda głosi, że pchnięta mieczem wstała i niosąc w ręku swoją głowę doszła aż do tego kościoła. Pole, na którym zwykła się modlić, nazwano ,,polem św. Solange". Wierni modlą się do niej w czasie suszy.

jutro
: św. Franciszka di Girolamo

wczoraj
dziś
jutro