logo
Środa, 08 grudnia 2021 r.
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama
 
Z niedzielnej Ewangelii
1. Niedziela Adwentu, rok C
 
"...Uważajcie na siebie,
aby serca wasze nie były ociężałe
wskutek obżarstwa, pijaństwa
i trosk doczesnych...” (Łk 21,34)

Bóg jest ważny dla ciebie, ale od jutra. Zbyt wiele trosk na twojej głowie, by o Nim myśleć. Dzieci, mieszkanie, przyszłość. Zbyt wiele trosk. Codziennie wydeptywane ścieżki życia. Zbyt wiele...

"...Uważajcie na siebie, aby serca wasze
nie były ociężałe wskutek obżarstwa,
pijaństwa i trosk doczesnych...”

Bóg jest ważny dla ciebie, ale od jutra. Zbyt wiele radości w twoim sercu, by dziś o Nim myśleć. Miłość, przyjemność, wygoda. Zbyt wiele, by jeszcze Boga zmieścić. Spragnionyś tej radości i coś ci się od życia należy. Niech trwa....

"...Uważajcie na siebie, aby serca wasze
nie były ociężałe wskutek obżarstwa,
pijaństwa i trosk doczesnych...”

Bóg jest ważny dla ciebie, ale od jutra. Jeszcze będą “andrzejki”. Jeszcze nie Adwent. Jeszcze parę godzin do północy. Jeszcze wszystko wolno... Jeszcze...

Bóg jest ważny dla ciebie, ale od jutra. W ferworze zabaw nie patrzysz jednak na zegarek. Czas ucieka niepostrzeżenie. Twój Adwent już trwa, choć przegapiłeś północ. Więc nie jest radosnym oczekiwaniem na Boga. Jest ucieczką przed Nim...

Bóg jest ważny dla ciebie, ale od jutra. Zapomniałeś tylko, że już jest “jutro”. Choćbyś bardzo głęboko schował zegarek – przed czasem nie uciekniesz... Nie uciekniesz...

“Czuwajcie więc i módlcie się
w każdym czasie...”

Bogumiła Szewczyk
bog-szew@wp.pl

 
***
 
Triduum przed świętem św. Andrzej Apostoła  Dzień II: odmów

 

***

Biblia pyta:

Z tych samych ust wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak być nie może, bracia moi.
Czyż z tej samej szczeliny źródła wytryska woda słodka i gorzka?
Czy może, bracia moi, drzewo figowe rodzić oliwki albo winna latorośl figi? 

Jk 3, 10-12

***

 

Gdybyśmy chcieli wdać się w szczegóły, zobaczylibyśmy, ilu sposobów potrafią ludzie użyć, żeby się na spowiedzi przedstawić w lepszym świetle.

św. Jan Maria Vianney, O zadośćuczynieniu, pokucie i umartwieniu

***

 

KSIĘGA II, Zachęty do życia wewnętrznego
Rozdział III O CZŁOWIEKU DOBRYM I PEŁNYM POKOJU
 
1. Najpierw sam trwaj w pokoju ducha, a potem dopiero możesz na innych promieniować pokojem. Spokojny to więcej niż uczony. Gwałtownik nawet dobro potrafi obrócić na zło, wszystko złe mu się wydaje. Człowiek dobry, pełen pokoju, wszystko na dobre sobie tłumaczy.

Człowiek pełen pokoju nie jest podejrzliwy, zaś wiecznie niezadowolony i rozjątrzony daje się wciągać w przeróżne podejrzenia, sam nie zna spokoju i innym spokoju nie daje.

Mówi, czego mówić nie powinien, a zaniedbuje to, co z większym pożytkiem mógłby robić. Patrzy na to, jak inni powinni postępować, a nie dba o to, co sam czyni. Pilnuj więc najpierw siebie samego, a potem będziesz miał prawo pilnować bliźnich.

2. Potrafisz zręcznie usprawiedliwiać i ubarwiać swoje czyny, ale cudzych usprawiedliwień nie przyjmujesz Ef 4,2. Słuszniej byś zrobił, gdybyś siebie oskarżał, a brata swego usprawiedliwiał.

Jeśli chcesz, aby ciebie znoszono, znoś i ty innych. Uświadom sobie, jak wiele dzieli cię jeszcze od prawdziwej miłości i pokory, która nie potrafi na nikogo się gniewać, nikogo obrażać i tylko siebie obwinia.

To nie sztuka przebywać wśród dobrych i łagodnych, bo to w sposób naturalny wszystkim dogadza, każdy wybiera spokój i lgnie bardziej do tych, co myślą podobnie. Ale umieć żyć nie tracąc wewnętrznego spokoju wśród szorstkich, złośliwych, niezdyscyplinowanych i nieprzyjaznych - to łaska, to dzielność i zasługa.

3. Niektórzy umieją sami trwać w pokoju i z innymi w pokoju obcować. Ale są tacy, którzy ani nie wiedzą, co to pokój, ani innych nie potrafią nim obdarzyć Rz 12,18; 2 Kor 13,11. Ciężko z nimi innym, ale im samym ze sobą najciężej. Choć są też tacy, którzy i sami trwają w pokoju, i starają się innych wprowadzać w stan pokoju.

A przecież pokój taki, jaki możemy osiągnąć w tym nędznym życiu, powinien polegać raczej na pokornej cierpliwości niż na unikaniu cierpienia. Kto umie lepiej cierpieć, osiąga więcej pokoju. Ten jest zwycięzcą nad sobą samym, ten jest panem świata, przyjacielem Chrystusa, dziedzicem nieba.

 

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

 

***

 

Utrzymuj porządek na biurku i w miejscu pracy.

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Patron DniaNajświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta


Bóg wybrawszy od wieków Maryję na Matką swojego Syna, zachował Ją od wszelkiej zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski. Dzięki temu Maryja stała się godnym przybytkiem Wcielonego Słowa. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu został ogłoszony przez papieża Piusa IX 8 grudnia 1854 roku. Dogmat ten jest zgodny z tekstami Pisma świętego: "Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej" (Rdz 3, 15); "Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą" (Łk 1,28), a także wynika z tradycji oraz pism ojców Kościoła. Kult Maryi niepokalanie Poczętej istniał wśród wyznawców wiary chrześcijańskiej na długo przedtem, zanim papież ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu.

jutro: św. Piotra Fourier

wczoraj
dziś
jutro