logo
Środa, 08 grudnia 2021 r.
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama
 

Moc adwentowego wyciszenia

 

Panie Jezu pomóż mi zobaczyć rzeczywistość taką jaka jest naprawdę. Naucz mnie słuchać drugiego człowieka zamiast nachalnie przekonywać do swoich racji. Chroń mnie przed postawą natarczywej miłości, która pragnie aby Ciebie, Boga oraz drugiego człowieka, za wszelką cenę, zmusić do tego, co postrzegam jako dobro. Pomóż mi w przyjęciu odmienności ludzi, bym nie nalegała aby kochali Ciebie ponieważ przynosi to odwrotny skutek. Uwolnij mnie także od postawy bycia zapędzoną zbawicielką siebie i świata całego. Naucz postawy pokornego świadectwa. Nie chcę niczego nikomu narzucać abyś Ty mógł działać Boże. Otocz mnie ciszą, bo w jej klimacie nawet ludzie skrajnie odmienni mogą wejść w stan głębokiego zjednoczenia przenikniętego miłością.


Proszę Cię dziś o to ponieważ taką piękną postawę prezentuje ewangeliczny celnik. Nie nakazywał on Tobie Jezu, co masz robić, lecz jedynie przedstawił troskę swego serca: „Panie, sługa mój leży w domu sparaliżowany i bardzo cierpi” (Mt 8, 5-11). Ten setnik miał w sobie głęboką pokorę. Ufał, Tobie Panie, że sam będziesz wiedział, co należy uczynić. W żaden sposób nie narzucał się i nie był natarczywy. Jednocześnie był przekonany, że Ty Panie masz moc uczynić poprzez „słowo na odległość” to, co uznasz za najlepsze. W odpowiedzi dokonałeś uzdrowienia i pochwaliłeś głębię wiary setnika.


Panie, ta historia pozostanie jedynie piękną opowieścią, bez możliwości wdrożenia jej w życie, jeżeli cechą charakterystyczną mojej codzienności będzie ciągłe gadanie i nieustanny pęd. Proszę, daj mi łaskę czasu, która pomoże mi wejść w klimat ciszy. Wyciszona wiara, przeniknięta ukochaniem miłości i poszanowaniem wolności, pozwoli mi wiele usłyszeć i zobaczyć. Dzięki temu moje życie stanie się bardziej osadzone w rzeczywistości, a modlitwa będzie środkiem, przy pomocy którego dasz mi to, czego najbardziej potrzebuję.


Milena Gurdzińska

 

***

 

Triduum przed świętem św. Andrzej Apostoła – Dzień III: odmów

 
Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – dzień I: odmów

 

***

Biblia pyta:

Cudzołożnicy, czy nie wiecie, że przyjaźń ze światem jest nieprzyjaźnią z Bogiem? 
Jk 4,4

***

 

Przy grzechach nałogowych trzeba powiedzieć, jak długo trwa nałóg. Penitent powinien tu brać przykład z chorego, który dokładnie informuje lekarza o przebiegu choroby, o jej objawach i czasie trwania.
św. Jan Maria Vianney, O zadośćuczynieniu, pokucie i umartwieniu

 

***

KSIĘGA II, Zachęty do życia wewnętrznego
Rozdział V, O ROZWAŻANIU NAD SOBĄ SAMYM
 
1. Trudno nam sądzić siebie samych, gdyż często brak nam łaski i rozeznania. Słabe jest to światło w nas, ale nawet takie, jakie jest, tracimy przez niedbalstwo. Często sami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak jesteśmy wewnętrznie ślepi. Bywa, że źle postępujemy, ale jeszcze gorzej się przed sobą usprawiedliwiamy.

Zdarza się, że kieruje nami uczucie, a my uważamy je za gorliwość. Małe błędy wytykamy innym, a nad swoimi o wiele większymi przechodzimy do porządku. Jesteśmy wrażliwi na zło, które przychodzi od innych, ale co inni cierpią przez nas, tego nie zauważamy. Kto dobrze i sprawiedliwie osądza siebie, niemożliwe, aby dla innych był zbyt surowy.

2. Człowiek wewnętrzny zważa przede wszystkim na siebie, bo kto czuwa pilnie nad sobą, milczy raczej o innych. Nigdy nie będziesz wewnętrznie skupiony i pobożny, jeżeli nie nauczysz się milczeć o innych, a pilniej czuwać nad sobą.

Gdy zwrócisz się całkowicie do wnętrza i do Boga, niewiele będzie cię obchodzić to, czego dowiesz się z zewnątrz.

Gdzież jesteś, jeśli nie ma cię w tobie samym? A choć tyle przeszedłeś, dokądże dobrnąłeś zaniedbując siebie? Zadaniem twoim jest osiągnąć pokój i prawdę jedyną, więc trzeba ci wszystko odłożyć, a siebie tylko mieć przed oczyma.

3. Wiele zyskasz, jeżeli uwolnisz się na zawsze od wszelkich trosk życia. Wiele stracisz, jeżeli coś doczesnego zachowasz. Nic wielkiego, nic wzniosłego, nic miłego, nic nie wolno ci zatrzymać, tylko Boga i to, co Boże.

Uważaj za marność pociechę, która pochodzi od ludzi. Dusza miłująca Boga nie ceni tego, co mniejsze od Boga. Tylko Bóg wieczny, wielki, napełniający sobą wszystko może być ukojeniem dla duszy i prawdziwą radością serca Jr 23,24.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

 

***

 

Nie trać czasu na polemiki z tymi, którzy cię krytykują.

H. Jackson Brown, Jr. 'Mały poradnik życia' 

Patron DniaNajświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta


Bóg wybrawszy od wieków Maryję na Matką swojego Syna, zachował Ją od wszelkiej zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski. Dzięki temu Maryja stała się godnym przybytkiem Wcielonego Słowa. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu został ogłoszony przez papieża Piusa IX 8 grudnia 1854 roku. Dogmat ten jest zgodny z tekstami Pisma świętego: "Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej" (Rdz 3, 15); "Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą" (Łk 1,28), a także wynika z tradycji oraz pism ojców Kościoła. Kult Maryi niepokalanie Poczętej istniał wśród wyznawców wiary chrześcijańskiej na długo przedtem, zanim papież ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu.

jutro: św. Piotra Fourier

wczoraj
dziś
jutro