logo
Sobota, 08 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Izy, Rajmunda, Seweryna, Dominika, Cypriana – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rocznica beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej
 


W kościele św. Mikołaja w Krakowie, gdzie złożone są relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, rozpoczyna się w czwartek modlitewne triduum przed dziękczynieniem za jej beatyfikację. Pionierka pielęgniarstwa parafialnego została wyniesiona na ołtarze 28 kwietnia ub. roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
 
Proboszcz parafii św. Mikołaja, ks. Józef Gubała, widzi, że do świątyni zagląda coraz więcej osób, które chcą się pomodlić w kaplicy poświęconej bł. Hannie Chrzanowskiej. W każdy czwartek odprawiane są tu nabożeństwa, podczas których odczytuje się pozostawione intencje. Zwykle jest ich ok. 40.
 
Do błogosławionej pielęgniarki przychodzą pacjenci i ich bliscy. „Jeden z księży modlił się wraz z całą rodziną o uzdrowienie pewnej kobiety z choroby nowotworowej. Po tej chorobie nie ma dziś śladu” – opowiada.
 
Od dnia beatyfikacji relikwie Hanny trafiły do ponad 150 miejsc: kościołów, hospicjów, sanktuariów i szpitali w Polsce i poza granicami kraju, m.in. na Filipinach, w Tanzanii, na Madagaskarze, w Brazylii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. „Jako proboszcz czuję jej opiekę na co dzień. Polecam jej wszystkie sprawy i mogę zaświadczyć, że jest skuteczna, bo problemy zawsze znajdują rozwiązanie” – wyznaje ks. Gubała.
 
Pierwsza rocznica beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej przypada w tym roku w Niedzielę Miłosierdzia. O godz. 19.00 Mszy św. przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski. Oprawę muzyczną zapewni Chór Rodzinny Sanktuarium św. Jana Pawła II pod dyrekcją Magdy Steczkowskiej. Wcześniej odbędzie się spotkanie rodzinne w parafialnych ogrodach.
 
W kościele św. Mikołaja w Krakowie znajduje się kaplica dedykowana nowej błogosławionej. Jej relikwie spoczywają w alabastrowym sarkofagu, który jest darem polskich pielęgniarek, chcących w ten sposób uczcić swoją nauczycielkę. Na jednej z bocznych ścian umieszczony jest obraz beatyfikacyjny Hanny Chrzanowskiej.
 
Hanna Chrzanowska była pionierką pielęgniarstwa społecznego i parafialnego, bliską współpracownicą kard. Karola Wojtyły. Towarzyszenie chorym było istotą jej misji, której poświęciła osobiste życie, siły, czas i oszczędności. Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentem jest nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa. Jej beatyfikacja odbyła się 28 kwietnia, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przewodniczył jej papieski legat kard. Angelo Amato.
 
 
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
www.diecezja.pl
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー