logo
Środa, 08 grudnia 2021 r.
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rocznica koronacji obrazu MB Tuchowskiej
 


2 października minie sto lat od koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. To właśnie tego dnia, w 1904 roku, w 50-rą rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, koronacji dokonał Ordynariusz tarnowski, ks. bp. Leon Wałęga, przy udziale innych biskupów, prawie 2000 kapłanów i około 130 tysięcy wiernych.
Stara tradycja benedyktyńska mówi, że pierwszy kościół w Tuchowie został wybudowany jeszcze przed rokiem 1079. Został on poświęcony Matki Bożej Wniebowziętej. Według tradycji miał być on poświęcony przez św. Stanisława Szczepanowskiego, biskupa i męczennika. W nim miał też odprawiać swoje prymicje święty Jan Kanty. Wzniesiono go na wzgórzu zwanym " Lipie" - nazwa od gaju lipowego - po prawej stronie rzeki Białej.

Istnieje pobożna legenda, że Obraz Matki Bożej Tuchowskiej pojawił się w sposób cudowny na Lipie. Może podstawą takiego opowiadania była dawna nazwa wzgórza, na którym stoi obecny kościół z Cudownym Obrazem; wzgórze nazywało się "Lipie", stąd określenie Matka Boża na Lipiu. Krążyły też starodawne opinie, że obraz Matki Bożej Tuchowskiej przywędrował z Węgier. Według obecnego stanu badań Obraz został namalowany w Polsce w połowie XVI wieku. Od 1597 roku znane są liczne cuda zdziałane przez Jezusa dzięki wstawiennictwu Pani Tuchowskiej.
Rocznica koronacji obchodzona jest, w Tuchowie przez cały rok. Nawiązując do motywu koronacji redemptoryści - kustosze Sanktuarium postanowili, że rok jubileuszowy trwał będzie od 8 grudnia 2003 do 8 grudnia 2004. Przy czym główne akcenty obchodów jubileuszowych położone zostały na dwa okresy: pierwszy jest już za nami - to czas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, który zawsze odbywa się od 1 do 9 lipca, drugi natomiast to dzień samej koronacji - 2 października. Obchody październikowe potrwają przez trzy dni, a zasadniczym wydarzeniem będzie kongres maryjny.

Kongres w dniu 1 października rozpocznie wykład Ks. bp. Zygmunta Zimowskiego z Radomia "Maryja w życiu Kościoła - charakterystyczne rysy współczesnej mariologii" (godz. 9:00). Następnie na temat "Kult ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy" mówić będą wykładowcy Instytutu Teologicznego w Madrycie - o. Fabriciano Ferrero i o. Marek Raczkiewicz, redemptoryści (godz. 11:00). O odnowie nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy mówić będzie o. Stanisław Madeja - wykładowca miejscowego Seminarium Redemptorystów (godz. 15:00). O godz. 17:00 uczestnicy Sympozjum wezmą udział w Nieszporach, a następnie we Mszy św. w Sanktuarium. Dzień zakończy koncert organowy prof. Juliana Gembalskiego (godz. 19:00).

W drugim dniu Sympozjum - dokładnie w setną rocznicę koronacji - o duszpasterskiej posłudze redemptorystów w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej prelekcję wygłosi o. Kazimierz Plebanek z Archiwum Warszawskiej Prowincji Redemptorystów (godz. 9:00). Na temat "Dzieje kultu obrazu MB Tuchowskiej" mówić będzie Ks. prof. Stanisław Piech z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. O godz. 15:00 nowy rok akademicki zainaugurują profesorowie i studenci Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów. Okolicznościowy wykład wygłosi o. Stanisław Wróbel - wykładowca teologii moralnej. O godz. 17:30 - rozpocznie się koncert pieśni maryjnych w wykonaniu chóru "Puelle Orantes" pod dyrekcją Ks. Władysław Pachoty. Centralnym momentem Uroczystości jubileuszowych będzie Eucharystia pod przewodnictwem Ks. bp. Wiktora Kworca, pasterza diecezji tarnowskiej. O godz. 20:20 przewidziany jest Różaniec, natomiast o 21:00 Apel Jasnogórski z procesją z lampionami na plac koronacyjny.
W niedzielę, 3 października, o godz. 10:30 sześciu braci redemptorystów przyjmie święcenia diakonatu z rąk Ks. bp. Józefa Szamockiego z Torunia.
Październikowe uroczystości jubileuszowe zakończy procesja różańcowa na Dróżkach różańcowych przy Sanktuarium.

Br. Dariusz Drążek CSsR