logo
Sobota, 23 października 2021 r.
imieniny:
Edwarda, Marleny, Seweryna, Jana Kapistrana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Siostry zakonne pracujące w instytucjach kościelnych i domach zakonnych rozpoczęły spotkanie formacyjne
 


Siostry zakonne na co dzień posługujące w instytucjach kościelnych i domach zakonnych Mszą św. na Jasnej Górze rozpoczęły trzydniową sesję formacyjną. W spotkaniu uczestniczy ponad 60 zakonnic reprezentujących 21 zgromadzeń. To też umocnienie w powołaniu i wymiana doświadczeń.

 

Siostry na co dzień są katechetkami, sekretarkami, organistkami czy kucharkami; pracują m.in. w kuriach biskupich, w parafiach, domach zakonnych. Potocznie nazywane są niekiedy „siostrami domowymi”.

 

Dni skupienia odbywają się w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Częstochowie i potrwają trzy dni, do 23 września. Ich zasadniczym tematem jest Eucharystia. Zaplanowane wykłady pomagają w głębszym spojrzeniu na Eucharystię, wniknięciu w Jej istotę, a także pogłębienie wiedzy zawartej w dokumentach Kościoła. Oprócz zagadnień dotyczących modlitwy, w tym modlitwy adoracyjnej, poruszony będzie temat kobiecości w życiu konsekrowanym.

 

- Temat Eucharystii wpisany jest w nasz trzyletni program formacyjny. Od Maryi chcemy uczyć się postawy eucharystycznej – wyjaśnia s. Danuta Wróbel z ramienia Komisji Formacji Pernamentnej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

 

S. Greta, służebniczka dębicka z Tarnowa pracuje w kuchni, podjęła także naukę opiekuna medycznego. Podkreśliła, że zjazdy tego typu są ważne dla budowania duchowej wspólnoty, są pomocne w wymianie doświadczeń. S. Wróbel podkreśliła, że tego typu spotkania służą też głębszemu spojrzeniu na życie konsekrowane. – To ogromne doświadczenie różnorodności duchowości, charyzmatów. S. Marta służebniczka dębicka pracuje także w kuchni, ale tez posługuje rodzinom, młodzieży. - Tu przyjechałam, żeby umocnić się przed Matką Bożą, by z nową energią, siłą wrócić do codziennych obowiązków.

 

Zjazd organizuje Komisja Formacji Pernamentnej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

 

Mirosława Szymusik

zyciezakonne.pl