logo
Piątek, 22 października 2021 r.
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłąwa, Salomei, Filipa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Spotkanie formacyjne młodych Ojców Paulinów
 


Spotkanie formacyjne przeżywają na Jasnej Górze młodzi ojcowie paulini. To ci, którzy nie więcej niż pięć lat temu przyjęli święcenia kapłańskie. Przybyli zakonnicy z różnych placówek w kraju i z zagranicy.

 

Jak powiedział o. Piotr Łoza, definitor generalny Zakonu Paulinów takie spotkania są bardzo ważne, z jednej strony kształcą, a z drugiej są okazją do braterskiej wymiany doświadczeń. - Każdy człowiek musi się całe życie formować, nie wystarczy skończyć seminarium i zdać egzaminy, ale do końca życia jesteśmy formowani, a tym bardziej po skończeniu seminarium trzeba to jakoś przedłużać, wychowywać do tego, żeby mieć otwarte serce i ucho na słuchanie, ciągłe wychowywanie i ciągłą naukę - zauważył o. Łoza. Dodał, że te spotkania mają też wymiar wspólnotowy, są okazją do wzajemnego zobaczenia i widać jak ojcowie się pięknie rozwijają, jak się zmieniają, jak pracują nad sobą, ale też z innymi ludźmi.

 

Dla jednego z najmłodszych kapłańskich paulinów neoprezbitera o. Janusza Brzóski to zupełnie nowe doświadczenie przede wszystkim kapłańskiej bliskości. - To jest dla mnie nowe doświadczenie ponieważ od niedawna jestem kapłanem. Jest to na pewno piękne doświadczenie wspólnoty. Ojciec Święty Franciszek ostatnio dużo mówi o tych trzech bliskościach, które kapłan ma przeżywać w swoim życiu: bliskości z Bogiem, a więc modlitwa i osobista więź z Chrystusem, bliskości z ludem Bożym, ale też bliskości pomiędzy kapłanami i to jest właśnie doświadczenie tej bliskości między współbraćmi, którzy poszli za Panem Jezusem - powiedział zakonnik.

o. Juraj Tirpak ze Słowacji, który zaledwie od dwóch lat jest kapłanem podkreśla, że każdy jest zobowiązany do osobistego rozwoju. - W każdej profesji należy się kształcić i rozwijać swoje możliwości. Tak samo księża są zobowiązani do tego, żeby się rozwijać i na pewno takie nasze spotkanie może być bardzo pomocne - zauważył.
O. Juraj przypomina, że miesiąc temu do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Šaštínie, gdzie teraz posługuje, pielgrzymował papież Franciszek.


- Przesłanie jakie pozostawił nam papież to zachęta, żeby się nie bać i przeżywać swoją wiarę w sposób autentyczny, i próbować iść z ludźmi i nieść im radość Ewangelii - podkreślił. Wśród zaproszonych na spotkanie młodych ojców paulinów prelegentów są: jezuita o. Józef Augustyn oraz prawnik i liturgista ks. Damian Kwiatkowski z arch. częstochowskiej.

 

O. Augustyn podkreśla, że każdemu dziś bardzo potrzebna jest intymna relacja z Jezusem i nadzieja
- W świecie mamy być znakami i bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy po pierwsze skruchy, trzeba uznać grzech, ale też potrzebujemy nadziei, że Chrystus nie opuścił swojego Kościoła i to Opatrzność rządzi ludzkością. To nie ludzie zepsuci decydują o losach historii. Konieczna jest intymna więź z Panem Jezusem połączona ze szczerym wysiłkiem czystości serca - powiedział jezuita.

 

Mszy św. na rozpoczęcie spotkania przewodniczył przełożony generalny Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, o. Arnold Chrapkowski. Podziękował ojcom za ich posługę w różnych miejscach, gdzie żyją i pracują jako duszpasterze czy katecheci. Zapewnił o duchowej łączności z tymi, którzy ze względów covidowych nie mogli tu przybyć. - W naszą modlitwę włączamy dziękczynienie i prośbę, by dar kapłaństwa był dobrze wykorzystany nie dla własnej chwały, ale dla dobrej posługi Bogu, Kościołowi i ludziom - powiedział na początku Eucharystii o. Generał.  

 

Izabela Tyras

jasnagora.com