logo
Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Bianki, Borysa, Wawrzyńca – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święcenia u franciszkanów
 


Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc udzielił w sobotę święceń kapłańskich w bazylice oo. Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Przyjęło je 4 prezbiterów oraz 4 diakonów.
 
W sobotnie popołudnie z rąk abp Wiktora Skworca czterech franciszkanów przyjęło święcenia diakonatu. Kolejnych czterech diakonów przyjęło święcenia prezbiteratu. Wśród nich jest trzech franciszkanów oraz jeden cysters.
 
– Teraz – od dzisiaj – czeka was nowe, niezwykłe zadanie. Macie iść i głosić, że On zmartwychwstał, żyje, działa i jest obecny w swoim Kościele – powiedział w homilii metropolita katowicki.
 
Hierarcha przytoczył badania z których wynika, że w zmartwychwstanie Jezusa wierzy 47% katolików. Stwierdził, że nawet Apostołowie nie od razu uwierzyli najpierw Marii Magdalenie, a następnie dwom świadkom. – Sytuacja, która rysuje się na podstawie danych ewangelicznych i statystycznych, pokazuje, że Kościół wciąż potrzebuje ewangelizacji, wciąż potrzebuje ludzi wiary, którzy będą mogli ewangelizować świat – iść i głosić Dobrą Nowinę, że Jezus żyje! – mówił.
 
Metropolita katowicki zauważył także, że „zwiastunami radosnej nowiny o Jezusie Synu Bożym nie mogą być ci, którzy najchętniej schowaliby się w bezpiecznej przestrzeni wieczernika”. Kontynuując tę myśl zwrócił uwagę, że „Kościół, który nie wierzy Zmartwychwstałemu, zamyka się w sobie, kurczy”. – Ale nie takiego Kościoła chce Jezus i nie takich chce apostołów. Jezus nie chce, abyśmy się stali strażnikami muzeum lub syndykami masy upadłościowej. Mówi do nas – idźcie! Wyruszcie w drogę! Nasz Pan określa także jasno teren misyjnej działalności Kościoła – idźcie na cały świat, głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Wszędzie i każdemu… - mówił abp Skworc.
 
Hierarcha nawiązał także do założyciela zakonu św. Franciszka przypominając, że okazywał on zawsze wielki szacunek kapłanom. – Uzasadnieniem tego głębokiego szacunku był dla niego fakt, że otrzymali dar konsekrowania Eucharystii. Drodzy Bracia – już za chwilę diakoni i prezbiterzy – nie zapominajmy nigdy tej nauki: świętość Eucharystii wymaga, byśmy byli czyści, byśmy żyli w sposób godny Tajemnicy, którą sprawujemy. W ten sposób będziemy pociągać ludzi do Chrystusa czystego i pokornego – powiedział.
 
Do święceń prezbiteratu przystąpiło trzech franciszkanów: o. Jędrzej Rafał Róg z Radlina, o. Elizeusz Krzysztof Czwerenko ze Sztumu w diecezji elbląskiej i o. Stefan Paweł Pupeika ze Słucka na Białorusi. Metropolita katowicki udzielił także święceń prezbiteratu jednemu cystersowi: o. Kajetanowi Pawłowi Kaczorowskiemu z Lwówka Śląskiego w diecezji legnickiej.
 
Diakonat przyjęło czterech franciszkanów: dk. Salomon Dominik Duplicki z Chorzowa, dk. Władysław Łukasz Siedlecki z Zabrza-Makoszów, dk. Kryspin Michał Maćczak z Panek w archidiecezji częstochowskiej oraz dk. Baltazar Aleh Maloila ze Słucka na Białorusi.
 
Święcenia w bazylice franciszkańskiej tradycyjnie mają miejsce w sobotę przed Niedzielą Miłosierdzia. Podczas Eucharystii alumni seminarium Zakonu Braci Mniejszych przyjmują święcenia diakonatu oraz prezbiteratu. Udziela ich metropolita katowicki.
 
www.archidiecezja.katowice.pl
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー