logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki św. Franciszka z Asyżu
 


23 maja obchodzimy Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki św. Ojca Franciszka z Asyżu. Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z fragmentem z Relacji Trzech Towarzyszy, mówiącym o powstaniu tego kościoła, będącego „głową i matką” całej rodziny franciszkańskiej oraz do obejrzenia galerii zdjęć.
 
Relacja Trzech Towarzyszy, rozdział 18
 
Gdy więc w różnych krajach świata zajaśniał nowym światłem cudów i z wielu stron przybywali do jego grobu ci, którzy dzięki jego zasługom otrzymali wielkie i szczególne łaski Boże, wspomniany papież, Grzegorz IX, po zasięgnięciu opinii kardynałów i wielu prałatów, zbadawszy i potwierdziwszy cuda, które Pan zdziałał za wstawiennictwem błogosławionego Franciszka, wpisał go na listę świętych i polecił uroczyście obchodzić jako święto rocznicę jego śmierci.
 
Stało się to w Asyżu, w obecności wielkiej liczby prałatów i ogromnego tłumu książąt, baronów i niezliczonych wiernych przybyłych z różnych stron świata na wezwanie papieża, który zwołał ich na tę uroczystość w roku Pańskim 1228, drugim swego pontyfikatu.
 
Następnie ten sam papież, który bardzo kochał Świętego za jego życia, nie tylko uczcił go wspaniale kanonizacją, ale także osobiście położył pierwszy kamień pod fundament kościoła zbudowanego na cześć błogosławionego Franciszka; kościół ten ubogacił darami i drogocennymi ozdobami.
 
Dwa lata po kanonizacji Świętego, jego święte ciało zostało uroczyście przeniesione z pierwotnego grobu właśnie do tego kościoła. Papież przysłał złoty krzyż ozdobiony drogocennymi kamieniami, zawierający relikwie Krzyża Zbawiciela, ozdoby, naczynia święte i inne przedmioty służby ołtarza, a także wiele cennych świątecznych szat. Wyłączył ów kościół spod wszelkiej władzy i mocą swej władzy apostolskiej ustanowił go głową i matką całego Zakonu Braci Mniejszych, jak to wynika z publicznego przywileju ogłoszonego w bulli papieskiej podpisanej przez wielu kardynałów.

www.franciszkanie.pl