logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Tydzień Eklezjologiczny cz. I
 


31 marca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczął się jubileuszowy, XXXV Tydzień Eklezjologiczny, zorganizowany przez studenckie Koło Naukowe Teologów, pod hasłem: Spór o Kościół w Europie. Jedność Europy w optyce Ewangelii.

Na początek ks. abp. Józef Życiński, Wielki Kanclerz KUL przewodniczył uroczystej liturgii eucharystycznej w kościele akademickim. W swej homilii zaprosił wszystkich zgromadzonych do odpowiedzialnego pochylenia się nad rzeczywistością jednania się Europy, bez obaw i lęków, zachowując styl Chrystusowego wejrzenia.

Część odbywającą się w auli im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął ks. prof. Andrzej Szostek (Rektor KUL), akcentując ważkość tematu rozpoczynającego się Tygodnia oraz witając zaproszonych gości, m.in.: ks. abp. Józefa Życińskiego, Archimandrytę Sergiusza Gajka, Wizytatora Apostolskiego dla greko-katolików Białorusi, Vartapeda Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego, Duszpasterza Ormian w Polsce, pana Władysława Bartoszewskiego, byłego ministra spraw zagranicznych RP, pana Andrzeja Pruszkowskiego, Prezydenta Miasta Lublina oraz zacnych prelegentów prof. Jerzego Pietrzaka (Uniwersytet Wrocławski), ks. prof. Stanisława Wilka (Prorektora KUL).

Otwarcia Tygodnia Eklezjologicznego dokonał ks. abp. Życiński. W ramach swego wystąpienia odczytał list Stolicy Apostolskiej skierowany do uczestników sympozjum. Ks. Andrzej Czaja (Kurator KNT KUL) przedstawił główny zamysł i program sesji.

W pierwszym wykładzie pt. Działania integracyjne w Europie na przestrzeni wieków prof. J. Pietrzak przedstawił zarys historyczny działań zjednoczeniowych w Europie ? począwszy od koronacji Karola Wielkiego, poprzez liczne projekty filozofów i różne próby kształtowania jedności Europy podejmowane przez polityków. Stwierdził, że jeśli ?historia jest nauczycielką życia?, to warto zwrócić uwagą na dwa wynikające z niej wnioski: po pierwsze ? dopiero podjęty po II wojnie światowej proces zjednoczenia Europy, wyjątkowy w swym natężeniu i rozmachu, ma realne szanse urzeczywistnienia; po drugie ? Unia Europejska nie może być Unią zredukowaną, ale wspólnotą świadomą swej tradycji i szanującą wartości chrześcijańskie.

Ks. prof. S. Wilk, podejmując temat Fenomen dialogu kultur w dawnej Rzeczypospolitej, ukazał wydarzenia i procesy (Unia Lubelska, Unia religijna w Brześciu, Reformacja), które doprowadziły do spotkania różnych narodów (m.in. Polaków, Litwinów, Ormian, Rosjan, Żydów), kultur (łacińskiej i greckiej) i religii. Podkreślił też troskę królów polskich o pełne jedności współistnienie i rozwój wszystkich mieszkańców Rzeczypospolitej.

Po przerwie, w dyskusji panelowej pt. Europejskie dążenia zjednoczeniowe a dobro Polski, Kościoła i świata., prowadzonej przez ks. abpa Józefa Życińskiego, udział wzięli prof. Danuta Hübner (Minister ds. europejskich), prof. Władysław Bartoszewski i ks. prof. Bogusław Milerski (ChAT). Pani Minister zaakcentowała dynamikę i stały rozwój procesu poszukiwania wspólnej wizji Europy i łączące się z tym dążenie do określenia własnej ? polskiej tożsamości i odrębności narodowej. Prof. Bartoszewski mówił o potrzebie i wielkiej wartości świadectwa chrześcijan z Polski w kształtowaniu lepszego jutra wspólnoty europejskiej, a ks. prof. B. Milerski zaakcentował stanowisko i znaczenie mniejszości wyznaniowych w projektach zjednoczenia. Podsumowując zarówno wypowiedzi przedmówców, jak i całą dyskusję, ks. abp. J. Życiński wezwał do zwyciężania zła dobrem, uwolnienia się od lęku i do tego, by nie tworzyć mitów i podziałów, bo przecież wszyscy mamy jednego Ojca, który jest w niebie.