logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Uroczystość św. Stanisława na Skałce
 


Tegoroczne uroczystości rocznicowe przebiegały pod znakiem rocznicy ślubów króla Jana Kazimierza we Lwowie oraz jasnogórskich ślubów kard. Stefana Wyszyńskiego Uroczysta procesja z Wawelu na Skałkę z udziałem Episkopatu Polski odbywa się 14 maja. Obok tysięcy wiernych uczestniczyli w niej kardynałowie, biskupi, księża, profesorowie, rektorzy wyższych uczelni, bractwa, klerycy, zakony męskie i żeńskie, grupy niepełnosprawnych a także przedstawiciele polskiego rządu w osobie marszałka Sejmu Marka Jurka, radni Krakowa, politycy i przedstawiciele gmin Małopolski.
 
W procesji niesiono relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m.in. św. Stanisława, św. Wojciecha, św. Brata Alberta, św. Jacka, św. Faustyny i św. Floriana, a także po raz pierwszy niesiono  kopie obrazu Matki Bożej Łaskawej, przed którym król Jan Kazimierz składał swoje śluby oraz relikwie św. abp. Wilczewskiego.
Po dotarciu procesji do klasztoru Ojców Paulinów na Skałce rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem łacińskiego metropolity Lwowa kard. Marian Jaworskiego. Dziękowano Bogu za kanonizację św. abp. Józefa Bilczewskiego.
 
W słowach powitania kard. Stanisław Dziwisz prosił o modlitwę w intencji jedności narodu polskiego i pomyślności Ojczyzny. W swoich słowach nawiązał do 25 rocznicy zamachu na Jana Pawła II, podkreślając, że podobnie jak św. Stanisław „słowo potwierdził krwią”. Przypomniał także, że w życiu Naszego Papieża też  sprzymierzyły się słowo i krew w zamachu, który poruszył cały świat.
 
Homilię wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Zaapelował o poszanowanie prawdy, wolności i sprawiedliwości. Apelując o poszanowanie prawdy Prymas powiedział: jak trudno jest dzisiaj szukać i głosić prawdę – Wydaje się, że wszyscy rozumiemy, co to jest prawda, a jednak dojście do prawdy tak wiele kosztuje: organizowanie sądów, komisji śledczych i badawczych – ostatecznie gdzieś prawda może się rozmyć. Dlaczego? Dlatego, że człowiek jest skażony w swoim sercu i swoim sumieniu.
 
Dekoracja ołtarza przy którym była sprawowana Eucharystia nawiązywała do tegorocznych uroczystości rocznicowych. Tłem była biało – czerwona flaga Polski na której powieszono fragment ślubów: "Królowo Polski, przyrzekamy", a także hasło: "Mocni w wierze ze św. Stanisławem i św. Józefem Bilczewskim".  Po prawej stronie umieszczono postać św. Stanisława. W centralnej części dekoracji widniała ikona Matki Bożej Jasnogórskiej, ta sama która zdobiła ołtarz papieskiej wizyty na Skałce w 1979 r. Na obrazie umieszczono kopię koron, które poświęcił i ofiarował Jan Paweł II 1 kwietnia 2005 na dzień przed śmiercią.
 
Święty Stanisław jest patronem Polski i archidiecezji krakowskiej. Należ on do tych świętych, których darzy się w Polsce szczególną czcią. Kanonizacji tego wybitnego biskupa krakowskiego dokonał papież Innocenty IV w 1254 r.  
Stanisław urodził się ok. 1030 r. nieopodal Krakowa. Nominację na biskupa krakowskiego w 1072 r. Na kartach historii zapisał się jako bezinteresowny i niestrudzony duszpasterz. Wprowadzał reformy mające podnieść moralność i dobre obyczaje.
 
Śmierć męczeńska poniósł 11 kwietnia 1079 r. ponieważ ośmielił upomnieć panującego wówczas Bolesława II Śmiałego, by był wierny żonie. Dodatkowo trwał spór wokół odebranych biskupowi przez króla dóbr kościelnych. Ostatecznie Stanisław ekskomunikował króla. Ten w odpowiedzi wydał na niego wyrok śmierci, który osobiście wykonał w kościele św. Michała w Krakowie na Skałce. Podczas odprawiania przez biskupa Mszy św. król zabił go mieczem.
 
Adam Wójcicki O.SS.T.
www.sanktuariummstow.com