logo
Niedziela, 17 października 2021 r.
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Uroczystości Szkaplerzne w Czernej
 


W Czernej k. Krakowa 17 lipca odbyło się uroczyste VI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej, gromadzące blisko 4 tysiące pielgrzymów i przyjezdnych.

Dziesiątki tysięcy wiernych w tych dniach nawiedziło wszystkie kościoły karmelitańskie, karmelitów i karmelitów bosych, klasztory karmelitanek i karmelitanek bosych, jak i innych zgromadzeń karmelitańskich, parafie pw. Matki Bożej Szkaplerznej, sanktuaria maryjne i wszędzie tam, gdzie jest Świecki Karmel, Rodzina Szkaplerzna czy Bractwo Szkaplerzne. Ogólnopolskie uroczystości ku czci Matki Bożej Szkaplerznej miały miejsce w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej k. Krakowa.

W dniu 16 lipca zewnętrznej uroczystości odpustowej w Czernej przewodniczyli srebrni jubilaci o. Stefan Skórnóg OCD, obchodzący 25-lecie kapłaństwa, i o. Robert Strojny OCD, obchodzący 25-lecie ślubów zakonnych w Karmelu a także kapłani i zakonnicy obchodzący w tym roku swoje inne jubileusze. Homilię wygłosił o. dr Szczepan Praśkiewicz OCD, prowincjał krakowskiej prowincji karmelitów bosych, który rozwinął myśl kard. Anastazego Ballestrero OCD, dziś sługi Bożego, że obecnie dla świata potrzeba zastrzyku - ludzi żyjących duchem Maryi. Gospodarzem spotkania był przeor wspólnoty czerneńskiej o. Albert Wach OCD.

Hasłem tegorocznych uroczystości szkaplerznych w Czernej były słowa Bóg nas wybrał, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem (por. Ef 1, 4). Działający w historii człowieka Bóg wielokrotnie objawiał mu tajemnicę swej niepojętej świętości. Nigdy jednak nie chciał, by była ona wyłącznie przedmiotem podziwu. To kim jest i jakim jest pragnie dzielić z każdym z nas, inspirując i powołując do stawania się świętymi i nieskalanymi, na wzór Siebie samego. W sposób wyjątkowy i hojny włączył w tę tajemnicę ubogą i pokorną Niewiastę z Nazaretu, udzielając Jej przywileju Niepokalanego Poczęcia. Ukształtował w Niej tak czyste i jedyne w swoim rodzaju Serce, że Kościół od swego zarania czci je, kontempluje i przywołuje jego macierzyńską tajemnicę we wszystkich chwilach swej walki z wrogiem zbawienia. Wymownym przejawem uznania przez Kościół tej tajemnicy było ogłoszenie przez papieża Piusa IX dogmatu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Miało to miejsce 8 grudnia 1854 r. W bulli Ineffabilis Deus papież pisał: „orzekamy i definiujemy, że Najświętsza Maryja Dziewica w pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, na mocy przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”. W tym roku przypada 150 rocznica tegoż dogmatycznego orzeczenia bł. Piusa IX.

Dla całej wspólnoty Karmelu ten wyjątkowy przywilej Maryi stał się zaproszeniem, by uroczystości szkaplerzne i VI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej poświęcić refleksji nad tajemnicą Jej Niepokalanego Poczęcia oraz nad osobistym powołaniem każdego z nas, by być „świętymi i nieskalanymi przed obliczem Boga” (por Ef 1,4).  Przygotowaniom duchowym do uroczystości poprzez nowennę i noc czuwania przewodniczył o. Radosław Kramarski OFM Conv. z Niepokalanowa.

VI Spotkanie Rodziny Szkaplerznej w sobotę 17 lipca było także formacyjnym dzięki konferencjom wygłoszonym przez o. Stanisława Jarosza OSPPE z Jasnej Góry oraz o. Jerzego Gogolę OCD z Krakowa.

Centralnym punktem uroczystości 17 lipca była Eucharystia, której przewodniczył ks. bp prof. Andrzej Dzięga, ordynariusz diecezji sandomierskiej i przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. życia konsekrowanego. W homilii ksiądz biskup podkreślił potrzebę w dzisiejszym świecie, pełnym zła i fałszu, życia w prawdzie, biorącej początek i nowe energie duchowe od Chrystusa, który jest Prawdą, od częstego i systematycznego życia sakramentalnego, a Maryja poprzez noszony szkaplerz ochraniać będzie nas od tego zła i prowadzić do życia w Prawdzie. 

Do uczestników spotkania swoje słowo łączności wystosował Ojciec św. Jan Paweł II, przyznający się do noszenia szkaplerzna karmelitańskiego, i o. Alojzy Arostegui Gamboa OCD, przełożony generalny karmelitów bosych. Siedmiogodzinne uroczystości zakończyły się odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych.

W liście zwołującym ogólnopolskie spotkanie prowincjał krakowskiego Karmelu napisał, że Maryja "o Niepokalanym Sercu, jako nasza duchowa Matka, skrywa życie każdego z nas i strzeże go, aż osiągnie pełnię w królestwie Jej Syna. Ona wprowadza nas w przeżywanie czystości serca samego Jezusa. Jest to czystość doskonała, czystość głębi, obejmująca rzeczywistość oczu, ust i serca. Nikt nie zna Jezusa lepiej od Maryi, dlatego też nikt nie może być doskonalszym od Niej przewodnikiem po drogach tej czystości najszlachetniejszej, którą obserwujemy w życiu Jej Syna".


Z darem modlitwy
o. Włodzimierz Tochmański OCD
rzecznik prasowy karmelitów bosych prow. krakowskiej