logo
Czwartek, 17 czerwca 2021 r.
imieniny:
Laury, Leszka, Marcjana, Alberta, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wyróżnienia dla pracowników katedry wawelskiej
 


Na wniosek ks. prałata Zdzisława Sochackiego, proboszcza parafii wawelskiej abp Marek Jędraszewski odznaczył pracowników katedry złotymi i srebrnymi medalami za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

 

–Będąc na co dzień na Wawelu dotykają państwo żywej historii i tworzą tradycję, która rozpoczęła się przed wiekami. Państwo są tej tradycji spadkobiercami, a jednocześnie kontynuatorami – mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że trudno przecenić to, co robią pracownicy katedry przekazując wielkie dziedzictwo polskiej kultury i Kościoła w Polsce kolejnym pokoleniom.

 

Arcybiskup zwrócił uwagę, że wszyscy, którzy przychodzą na Wawel uczą się Kościoła i Polski, co przybiera kształt dwóch słów „odpowiedzialność” i „nadzieja”. – Odpowiedzialność za dziedzictwo, które zostało nam dane i które musimy pomnożyć. A także nadzieja, że uda się to pomnożyć dzisiaj i dla przyszłości, w czasach niełatwych – mówił metropolita. – Przez swoją pracę wpisują się państwo – pod wodzą księdza prałata – w przyjmowanie z wielkim pietyzmem tego wszystkiego, co Pan Bóg dał nam w swoim Kościele i w naszej ojczyźnie, a przecież Wawel jest szczególnym wyrazem naszej ojczyzny. Nie ma drugiego takiego miejsca jak Wawel – dodawał arcybiskup dziękując za oddanie i pietyzm w pracy na rzecz katedry i wyobraźnię historyczną.

 

– Historia to nie jest tylko przeszłość. Historia to jest to, co dzieje się dzisiaj i co wydarzy się w przyszłości. Jest ogromne zmaganie o polską tożsamość i chrześcijańską duszę naszego narodu. W tym zmaganiu biorą państwo udział w sposób wyjątkowy w wymiarze całej naszej ojczyzny – mówił abp Marek Jędraszewski życząc, by praca w katedrze przynosiła jak najwięcej osobistego wzrostu, poczucia satysfakcji, radości i dumy.

 

W imieniu wszystkich wyróżnionych Marta Witosławska podziękowała metropolicie krakowskiemu za zaufanie, jakim obdarza pracowników katedry wawelskiej, która jest wyjątkowym miejscem – centrum narodowej tożsamości, a także świadkiem historii Polski i Kościoła w Polsce.

 

Na koniec arcybiskup zaproponował pracownikom katedry mały quiz i zapytał o imiona królów, których portrety wiszą w Sali Królewskiej w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie odbywała się uroczystość.

 

Złotym Medalem Ojca Świętego Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej wyróżnieni zostali:

Chór mieszany katedry na Wawelu,
S. Kamila Ciesielczyk, józefitka,
S. Marta Łopion, jadwiżanka,
Marta Witosławska,
Stanisława Buczek,
Ewa Jadach,
Jerzy Chuchrowski,
Krzysztof Koczwara,
Stanisława Krupa,
Małgorzata Kuś,
Łukasz Pazdoł,
Barbara Szydłowska,
Władysław Windak.
Srebrnym Medalem Ojca Świętego Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej wyróżnieni zostali:

Tomasz Klejdysz,
Anna Koczwara,
Karol Martyniak,
Katarzyna Nowak,
Sławomir Sacha,
Katarzyna Sośniecka,
Marcin Sośniecki,
Teresa Szumny,
Karolina Trando,
Andrzej Żurek.


Okolicznością dla wyróżnienia pracowników katedry jest 500. rocznica pierwszego uderzenia Dzwonu Zygmunt, którego dźwięk krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521 r.

 

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
diecezja.pl