logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zapraszamy na cyckl spotkań o ks. kard. Stefanie Wyszyńskim
 


„Prymas Jasnogórski - w drodze na ołtarze” to tytuł nowego cyklu spotkań Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego o ks. kard. Stefanie Wyszyńskim. 

- Z perspektywy czasu mamy coraz większą świadomość, jak ważne jest poznawanie doniosłej roli Prymasa Wyszyńskiego w najnowszych dziejach Polski, ale także odkrywanie źródeł jego fenomenu i niezwykle aktualnego przesiania, czyli całkowitego zawierzania Matce Bożej i naśladowanie Jej codzienności w oddaniu Jezusowi - na znaczenie tej nowej inicjatywy wskazuje o. Mariusz Tabulski, dyrektor Instytutu, definitor generalny zakonu paulinów. 
 
- Jasna Góra w jego życiu stanowiła punkt odniesienia do wszelkich podejmowanych działań i to zostanie bardzo mocno ukazane poprzez cykl tych spotkań - dodaje. 
 
Kardynał Stefan Wyszyński na Jasną Górę przybywał od wczesnych lat dzieciństwa, jako mody chłopak chciał zostać paulinem, jednak ojciec duchowny podpowiedział mu, że jego droga jest inna. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Królowej Polski modlił się jako kleryk. Po święceniach kapłańskich w kaplicy Cudownego Obrazu odprawił swoją Mszę św. prymicyjną. Posługę biskupią również rozpoczynał na Jasnej Górze, przyjmując w jasnogórskim sanktuarium sakrę biskupią z rąk ks. kard. Augusta Hlonda. Jako Prymas Polski na Jasnej Górze spędził w sumie ponad 600 dni. 
 
- Kardynał Stefan Wyszyński sam określił się Prymasem Jasnogórskim, o czym przypomina też tytuł nowego cyklu - zaznacza o. Mariusz Tabulski. 
 
- Jako paulini mamy dług wdzięczności za jego posługę na Jasnej Górze, kard. Stefan Wyszyński był też konfratrem naszego zakonu. Poprzez te spotkania chcemy dać nowy impuls i sobie, i wiernym do intensyfikacji modlitw o jego beatyfikację (na Jasnej Górze trwa ona każdego 28. dnia miesiąca i podczas Apelu), ale też do tego, aby cały czas wracać do tak aktualnego nauczania Prymasa Tysiąclecia - dodaje. 
 
Spotkania odbywać się będą w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym, który mieści się przy ul. Kordeckiego (obok wejścia na jasnogórskie hale). Najbliższe planowane jest 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzoną w Polsce też jako Dzień Świętości Życia. 
 
- Prymas Tysiąclecia bronił godności każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci - wskazuje o. Mariusz Tabulski. 
 
Osią marcowego spotkania będzie książka „Jasnogórskie wspomnienia. Zapiski osobiste Stefana Kardynała Wyszyńskiego”, którą opracował niezapomniany śp. o. Zachariasz Jabłoński, a po jego śmierci pracę nad nią podjęła Hanna Zyskowska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Książka ukazała się w listopadzie ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Paulinianum. 
 
Spotkania ze świadkami 
 
- Zakładamy, że spotkania będą odbywać się co miesiąc z przerwą na okres wakacji. Jako gości będziemy zapraszać świadków życia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego - zapowiada o. Mariusz Tabulski. Tak też było podczas spotkania inaugurującego cykl, które odbyło się 14 lutego, nieprzypadkowo właśnie tego dnia. 
 
-14 lutego 1953 roku ks. kard. Stefan Wyszyński powiedział znamienne słowa: „Wszystko postawiłem na Maryję” - przypomina dyrektor Instytutu. 
 
W spotkaniu otwierającym cykl uczestniczyli m.in. ks. dr Aleksander Ziejewski, przewodniczący trybunału do zbadania cudu za wstawiennictwem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, oraz prof. Wenancjusz Domagała, który asystował Prymasowi jako osobisty lekarz i uczestniczył w pracach konsylium lekarskiego dotyczącego cudu otrzymanego za jego wstawiennictwem. 
 
Pierwsze spotkanie koncentrowało się wokół książki „Człowiek niezwykłej miary” (Stefan Kardynał Wyszyński w świetle wypowiedzi św. Jana Pawła II oraz własnych). Publikacja jest dostępna m.in. w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie. 
 
- Książka ta jest jakby autobiografią ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, człowieka, którego cechowała autentyczna troska o losy człowieka i świata, umiłowanie Boga, Kościoła i Ojczyzny oraz ufne i synowskie zawierzenie Matce Najświętszej - mówi o. Mariusz Tabulski. 
 
Prymas Tysiąclecia wszystkich chciał przyprowadzić do Matki Bożej na Jasną Górę. Aby każdy mógł się zawierzyć Maryi, m.in. zainaugurował nawiedzenie Polski w Jej Jasnogórskim Wizerunku, które trwa już ponad 60 lat. 
 
Małgorzata Bochenek 
www.jasnagora.com