logo
Środa, 22 września 2021 r.
imieniny:
Maurycego, Milany, Tomasza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zbliża się 25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
 


Dwudniowa konferencja pt. „25. Rocznica Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki. Kościół w dobie totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunistycznego”, która rozpocznie się 16 października w toruńskim ratuszu, zainauguruje ogólnopolskie uroczystości śmierci kapelana Solidarności. Będzie jej towarzyszyć otwarcie wystawy prezentującej sylwetki kapłanów prześladowanych przez systemy totalitarne: ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza i bł. ks. Władysława Findysza.
W niedzielę, 18 października, na włocławskiej tamie, tuż obok miejsca, z którego wyłowione zostało ciało ks. Jerzego Popiełuszki, zostanie o godz. 13.00 odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa z udziałem biskupów z diecezji włocławskiej, toruńskiej i bydgoskiej. Swój udział potwierdził Prezydent RP Lech Kaczyński.

Od rana będzie trwał VII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki na trasie: Bydgoszcz – Górsk – Toruń – Włocławek. O godz. 19.00 w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku odbędą się specjalne pokazu filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

- Wspomnienie to jest dla nas szczególnym darem w przeżywanym Roku Kapłańskim, tym bardziej, że czekamy na bliską już beatyfikację ks. Jerzego – mówi bp Jan Tyrawa, przypominając, że to z Bydgoszczy, z kościoła Polskich Świętych Braci Męczenników, ksiądz Jerzy wyruszył w swoją ostatnią drogę. W tym właśnie kościele w poniedziałek 19 października zostanie odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem świadka tamtych wydarzeń kard. Józefa Glempa. Prymas Polski poświęci spiżowe drzwi Sanktuarium Nowych Męczenników "Drogi do wolności" i "Zło dobrem zwyciężaj". Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 przy pomniku Sługi Bożego.

W Górsku, gdzie Służba Bezpieczeństwa PRL uprowadziła 19 października 1984 r. kapelana Solidarności, o godz. 20.45 rozpocznie się w kościele koncert „Dobro Nieskończone”. Po koncercie nastąpi przejście pod pomnik w kształcie przewróconego krzyża, który upamiętnia uprowadzenie ks. Popiełuszki.

Uroczystości w 25. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki odbywać się będą także na warszawskim Żoliborzu, w kościele św. Stanisława Kostki, gdzie ks. Jerzy Popiełuszko był wikarym i gdzie znajduje się jego grób. 16 października o godz. 19.00 odbędzie się koncert Wojciecha Kilara „Missa pro pace” W dniu następnym w Domu Pielgrzyma „Amicus” odbędzie się sympozjum „Droga do świętości” z wykładami prof. Jana Żaryna i ks. dr. Tomasza Kaczmarka. 18 października o godz. 11.00 zaplanowano koncert „Nie gubić nadziei”. W poniedziałek, 19 października, Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył w kościele św. Stanisława Kostki metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Osobie ks. Popiełuszki poświęcona zostanie też sesja naukowa w seminarium duchownym we Włocławku, w czwartek 22 października br. o godz. 16.00. Po sesji, o godz. 18.30, w katedrze włocławskiej Mszy św. przewodniczyć będzie bp Wiesław Mering.
PROGRAM OBCHODÓW

16.10.2009 Toruń - Ratusz Staromiejski
10.00-17.30 Ogólnopolska konferencja pt. „25. Rocznica Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki. Kościół w dobie totalitaryzmów: hitlerowskiego i komunistycznego" - I część konferencji
10.30 Otwarcie wystawy prezentującej sylwetki kapłanów prześladowanych przez systemy totalitarne: ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Romana Kotlarza i bł. ks. Władysława Findysza

17.10.2009 Toruń - Ratusz Staromiejski
9.00-12.30 II część konferencji.
17.00 Msza św. o rychłą beatyfikację – Kościół Wniebowzięcia NMP w Toruniu

18.10.2009
7.30-18.30 VII Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci
Księdza Jerzego Popiełuszki Bydgoszcz – Górsk – Toruń – Włocławek

12.00 Koncert orkiestr dętych kopalni soli z Inowrocławia i Kłodawy we Włocławku.

13.00 Msza Święta sprawowana w 25. Rocznicę Męczeńskiej
Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki – Włocławek Tama

19.00 Projekcja filmu pt. „Popiełuszko. Wolność jest w nas"
Bydgoszcz (kościół pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 3), Toruń (kościół pw. NMP, ul. Panny Marii 2), Włocławek (aula Seminarium Duchownego im. Kardynała Wyszyńskiego, ul. Prymasa Stanisława Karnkowskiego 3)

19.10.2009
18.00 Msza Święta w intencji beatyfikacji Księdza Jerzego Popiełuszki – Bydgoszcz – kościół pw. Świętych Polskich Męczenników ul. Księdza Jerzego Popiełuszki 2

20.45 Koncert pt. „Dobro Nieskończone" – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku, ul. Księdza Markiewicza 8
Po koncercie nastąpi przejście z kościoła pod obelisk upamiętniający uprowadzenie Księdza Jerzego Popiełuszki


kliknij aby powiększyć
Plakat


Zobacz także:
Życiorys ks. Jerzego Popiełuszki
Wirtualny pokój ks. Jerzego Popiełuszki
Strona Muzeum Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki
Program: Warszawa, 3-19 X

(md © Biuro Prasowe KEP 2009)