logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Monika Białkowska
Nie daj się nabrać na Mikołaja
Przewodnik Katolicki
 


Nic bardziej mylnego…

6 grudnia niesie ze sobą skojarzenie na pozór oczywiste: Święty Mikołaj. Czerwony płaszcz, broda, prezenty. Nic bardziej mylnego…

Wspominany 6 grudnia św. Mikołaj nie ma nic wspólnego z brodatym krasnalem, dźwigającym wielkie worki prezentów dla grzecznych dzieci, a niegrzecznym wkładającym do butów rózgi. Brodaty krasnal ze swoim reniferem, pohukiwaniem i elfami czy śnieżynkami u boku, jest lubiany przez sieci handlowe i przez reklamodawców – bo taki malowniczy, ciepły, bo dobrze się kojarzy. Istnieje tylko przez jeden, najwyżej dwa miesiące w roku, kiedy trzeba nakręcać handlową machinę. Potem kostiumy lądują w magazynach i kończy się „święty Mikołaj”.

Prawdziwy

Tymczasem prawdziwy św. Mikołaj żyje. Nie w dalekiej Laponii, gdzie hoduje swoje renifery, ale w niebie, gdzie cieszy się swoją świętością w Bogu. To nie śmieszny krasnal, ale biskup z miasta Myra, który żył we Włoszech w IV wieku. Wymodlony przez rodziców, zaraz po ich śmierci rozdał majątek potrzebującym. Posługę biskupa Myry przyjął po długich naleganiach, później kilka lat spędził w więzieniu, kiedy za czasów cesarza Dioklecjana trwały prześladowania chrześcijan.

W tradycji zachowały się opowieści o wydarzeniach z życia biskupa Mikołaja. Mówi się o tym, że wrzucał mieszki ze złotem przez okna do tych mieszkań, gdzie ojciec nie mógł zapewnić córkom posagu, co groziło ich staropanieństwem albo zejściem na złą drogę. Że po jego błogosławieństwie poparzone dziecko wróciło do zdrowia. Że wyrwał katu miecz, żądając od sędziego wyjaśnienia przyczyny skazania trzech mieszczan. Albo o tym, że objawiał się marynarzom podczas sztormu, prowadząc ich bezpiecznie do portu. Miał też przyśnić się cesarzowi Konstantynowi, ocalając tym samym od śmierci trzech niesłusznie oskarżonych urzędników.

Czy nie jest to postać ciekawsza i barwniejsza niż czerwony krasnolud na reniferze?

W zwyczajach ludowych

W dawnej Polsce Kujawiacy za swojego patrona uznawali św. Mikołaja. Może właśnie to tłumaczy niezwykle dużą ilość kościołów pod wezwaniem tego świętego na terenie naszej archidiecezji. Na Kaszubach św. Mikołaj był opiekunem rybaków i żeglarzy. W innych regionach Polski święty ten uznawany był za obrońcę ludzi i inwentarza przed wilkami – 6 grudnia kropiono bydło wodą święconą, kreśląc nad nim znak krzyża. Na wschodzie kraju w cerkwiach i kościołach składano w darze św. Mikołajowi len, konopie, barany, drób lub miód. Modlono się również do niego, by uchronić domy i obejścia przed gryzoniami.

Zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami z okazji liturgicznego wspomnienia św. Mikołaja pochodzi z wieku XVIII. Zwykle były to wkładane do butów lub pończoch pierniki, zabawki i odzież. 

Najważniejsze

Choć wydaje się, że prawdziwego świętego Mikołaja z komercyjnym krasnalem łączy chęć sprawiania bliskim radości upominkami, podobieństwo to jest tylko pozorne. Prawdziwy św. Mikołaj nie napędza handlowej machiny, nie próbuje wyciągnąć z naszych kieszeni jak najwięcej pieniędzy, nie motywuje nas do opętańczego biegu po sklepach i wykreślania kolejnych punktów na liście zakupów. Prawdziwy święty Mikołaj motywuje nas do tego, by się zatrzymać i posłuchać tych, których kochamy. Jan Paweł II mówił o nim, że jest patronem daru człowieka dla człowieka. A tym największym darem często jest to, czego w żadnym sklepie kupić nie można: czas i serce.

Monika Białkowska

 
Zobacz także
ks. Ryszard Kempiak SDB
Czym jest człowiek? Człowiek jest istotą, która zadaje pytanie, będąc zarazem przedmiotem tego pytania. Kto nie pyta, nie jest prawdziwym człowiekiem. Pośród wielu innych najważniejsze staje się pytanie: „Czym jest człowiek?”, zwłaszcza, że do pytania włącza się Boga: „że o nim pamiętasz, że się nim zajmujesz”. Kto zajmował się mną przy każdym – a były ich miliony – uderzeniu mojego serca? - Bóg. Dlaczego? „Czym jest człowiek, że się nim zajmujesz?” 
 
ks. Ryszard Kempiak SDB
Klimatem rozwoju chrześcijańskiego jest - co oczywiste - miłość. Miłość chrześcijańska ma dwa bieguny. Przeżywanie przykazania miłości przypomina zegar, którego wahadło przemierza drogę między obu biegunami. Miłość człowieka (i sam człowiek) rozwija się do-piero wtedy, kiedy wahadło zegara się porusza. 
 
ks. Marek Chmielewski SDB

Katecheza jest dziś w Polsce wyzwaniem. Pośród ludzi, którym sprawa ta spędza sen z powiek, są salezjanie. "Odkrył Amerykę" - powiecie. "Chodzi przecież o wychowanie młodzieży". "Bez obrazy - odpowiem - chodzi też o tożsamość salezjańską, o salezjańskie być albo nie być". Tak, tak! Salezjanie to owoc pasji katechetycznej ks. Bosko! Katecheza jest wpisana w naszą tożsamość. Jeśli "choruje" katecheza, salezjanie nie mogą spać spokojnie.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS