logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Święci-męczennicy
materiał własny
 


Święci-męczennicy

Od kiedy datuje się zwyczaj oddawania czci świętym?

Zwyczaj oddawania czci świętym trwa od pierwszych stuleci chrześcijaństwa. Wówczas byli nimi męczennicy, których czczono i których proszono o wstawiennictwo u Boga. W r. 156 chrześcijanie oznajmiają w liście o męczeńskiej śmierci swego biskupa, św. Polikarpa. Czytamy tam: "Modlimy się do Chrystusa, ponieważ On jest Synem Bożym. Męczenników zatem kochamy zaś jako uczniów i naśladowców Pana".

Na starym zwyczaju odprawiania Mszy świętej nad grobem męczennika opiera się istniejący do dziś przepis kościelny, dotyczący wmurowywania relikwii świętych w ołtarze, na których odprawia się Mszę świętą. W cytowanym właśnie liście chrześcijan ze Smyrny tak mówi się o doczesnych szczątkach ich biskupa-męczennika: "Są one dla nas droższe od kamieni szlachetnych i ukochańsze od złota. Przechowujemy je we właściwym miejscu; będziemy się tam zbierać na radosne uroczystości i święcić rocznicę jego męczeństwa". Pierwszym świętym-męczennikiem był Marcin z Tours. Pierwsze oficjalne orzeczenie świętości przez Kościół dotyczyło biskupa Ulricha z Augsburga (r. 993).

Święci, którzy praktykowali świętość w sposób przekonywujący, wręcz heroiczny, uznawany przez Kościół, są szczególnymi reprezentantami Kościoła. Z ich przykładu można najlepiej odczytać, czym jest Kościół. Są wiarygodną legitymacja jego świętości. Stanowią zarazem miarę i wzór życia chrześcijańskiego. Ponieważ są złączeni z nami w jednym Ciele Chrystusa, w świętych obcowaniu, możemy prosić ich o wstawiennictwo.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Czytałem, że Ojciec Święty przyjął patriarchę Antiochii dla maronitów, wraz z trzema biskupami i trzema opatami maronickimi? Czy maronici są odłamem Kościoła prawosławnego?
 
Mam trudności z wychowaniem swoich dzieci. Są bardzo nieposłuszne i drwią z czwartego przykazania Bożego.
 
bp Zbigniew Kiernikowski

Postać św. Józefa jest bardzo bogata i złożona. Ewangelie zostawiły nam tę figurę jakby niedopowiedzianą, ale jednoznacznie związaną z ojcostwem. Postać św. Józefa jest w pewnym sensie paradoksalna: kimś jest i kimś nie jest. Nie będąc ojcem, wskazuje na ojcostwo, uczy jak przeżywać drogę z Synem Ojca. Musimy więc stale na nowo ją odkrywać, a odkrywając, możemy też samych siebie przeżywać jako ludzi będących w służbie tajemnicy ojcostwa – ojcostwa ze strony Boga i ojcostwa, któremu służymy bądź to na sposób fizyczny, bądź duchowy.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS