logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ruth Burrows OCD
Uwierzyć w Jezusa
Wydawnictwo Święty Wojciech
 


Gdy tylko przestaniemy walczyć o nasze zasługi, niepotrzebnie skupiając uwagę na nas samych, a w zamian za to uznamy naszą słabość, nasze potrzeby, droga będzie otwarta do spotkania Boga i do świętości Jezusa, która jest Jego darem.

 

Wydawca: Wydawnictwo Święty Wojciech
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7516-433-6
Format: 120x190
Stron: 256
Rodzaj okładki: Miękka

 
Kup tą książkę  
 

 

Wprowadzenie


Książkę Uwierzyć w Jezusa napisałam ponad trzydzieści lat temu. Kiedy już była wydrukowana i "ujrzała światło dzienne", tak, że mógł ją przeczytać cały świat, nie chciałam do niej zajrzeć. Zrobiłam to dopiero po wielu latach, gdy poproszono mnie o napisanie wstępu do nowego wydania. Dzięki tej przerwie mogłam na nią spojrzeć obiektywnie i skupić się na treści tak, jakby napisał ją ktoś inny. Wrażenie było przejmujące, aż bolesne: jestem nim przeszyta na wskroś. "To takie prawdziwe, absolutnie prawdziwe" - powtarzałam, a prawdziwe słowo jest "skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca (Hbr 4,12).

Czym innym jest zdobyć wiedzę, a czym innym żyć zgodnie z nią. Muszę jednak wraz ze świętym Pawłem nie ustawać w wysiłkach i nie szukać chluby w niczym innym.

Mam wrażenie, że z każdej strony tej niewielkiej książki przemawia prawda i że sam tytuł wyraża ją jednoznacznie. My, chrześcijanie, musimy oddać się Jezusowi. Czy tak robimy? Musimy pragnąć, modlić się i przygotować na otrzymanie od Boga, Ojca naszego Pana Jezusa Chrystusa "ducha mądrości i objawienia w głębszym poznawaniu Jego samego" (Ef 1,17) i "ogarnąć duchem, czym jest Szerokość, Długość, Wysokość, Głębokość, i poznać miłość Chrystusa przewyższającą wszelką wiedzę…" (Ef 3,18-19)!

Bóg może, oczywiście, wlać tę wiedzę w duszę bezpośrednio, jednak zazwyczaj oczekuje od nas, byśmy wykorzystali nasze zdolności i wykonali to, co potrafimy. Jak powiedziałam w innym miejscu, musimy zebrać polana i zbudować stos, który tylko Bóg może rozpalić. Jak możemy zaufać Bogu, którego nie znamy, i jak możemy poznać Boga inaczej niźli przez Jezusa, wcielone Słowo Boże?

Cieszę się, że ta książka została wydana ponownie, chociaż wiele rzeczy wydaje mi się już mocno przestarzałe - na przykład niepohamowane stosowanie zbyt wyszukanego języka, podczas gdy dzisiaj, dzięki Bogu, nie doświadczam już w żadnym wypadku tego siedzącego gdzieś we mnie przekonania o wyższości osób duchownych - prawdą jest Jezus "wczoraj, dzisiaj i ten sam dla każdego".
 

Ruth Burrows
2009


Zobacz także
Roman Zając
Słowo z samej swej natury jest antonimem milczenia. Boże milczenie zostało przerwane, gdy wypowiedział On swoje Słowo (por. J 1,1). Od tego momentu rozpoczął się dialog Stwórcy i stworzenia. Jak czytamy w Liście do Hebrajczyków: „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców [naszych] przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hbr 1,1-2). Bóg w najpełniejszy sposób dał nam się poznać przez Syna, który jest Jego wcielonym Słowem. 
 
Marcin L. Morawski
Na początku Wielkiego Postu słyszymy słowa, które Pan wypowiedział do Adama w raju: Prochem jesteś i do prochu wrócisz, słowa, przypominające skutki grzechu: śmierć i wygnanie z rajskiego ogrodu. W późnym średniowieczu wyprowadzano w Popielec pokutników na zewnątrz kościoła, na zachód, i czytano fragment z Księgi Rodzaju, mówiący o pierwszych rodzicach, którzy musieli opuścić raj wskutek swojego grzechu. Wielki Post miał być dla nich drogą powrotu... 
 
ks. Andrzej Zwoliński
W Katechizmie Kościoła Katolickiego, ogłoszonym w 1992 roku, znajduje się krótkie przypomnienie nauki Kościoła na temat objawień prywatnych: „W historii zdarzały się tak zwane objawienia prywatne; niektóre z nich zostały uznane przez autorytet Kościoła. Nie należą one jednak do depozytu wiary. Ich rolą nie jest «ulepszanie» czy «uzupełnianie» ostatecznego Objawienia Chrystusa, lecz pomoc w pełniejszym przeżywaniu go w jakiejś epoce historycznej..."
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS