logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy to są znaki od Pana Boga?
Autor: Dzidzia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-20 08:51

Mam takie pytanie... Czy jesli modle sie kilka lat w jakiejs sprawie i prosze Pana Boga o ukazanie mi Jego woli w jakims okreslonym znaku, to czy mozna takiemu znakowi ufac, ze pochodzi od Pana Boga ? Mam na mysli taka sytuacje np. mogle sie o swoje powolanie i prosze np. o otrzymanie konkretnej rzeczy, jesli jest to moja droga, ta ktora mam na mysli. Ta modlitwa trwa kilka lat, po czym ta rzecz otrzymuje. Jesli u Boga nie ma przypadkow, to czy mozna to traktowac jako Bożą odpowiedz? Ktos mi zasugerowal, zeby sie nie opierac na takich "znakach".

 Re: Czy to są znaki od Pana Boga?
Autor: oaza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-20 14:43

Wydaje mi sie, że to pytanie jest niewłaściwie postawione. Człowiek ma wolną wolę i w zyciu dokonuje wielu wyborów. Używa do tego roozumu, logiki, emocji itd. Ale przede wszystkim powinien kierować sie prawem boskim. Czykli poczynić rozeznanie, ktora ściezka jest zgodna z nauczaniem kościola. Być może sytuacja wogóle nie wymaga kolizji z prawem bioskim, lecz wybieramy między dobrem swoim a cudzym, więdzy dobrem i wiekszym dobrem. Prośba o ukazanie się woli Boga w danym temacie pośrednio jest prosba o zdjęcie odpowiedzialności z nas za dokonany wybór, "bo Bog tak chchiał". Niedaleko stąd do wróżb, przepowiedn itd.
Wydaje mi sie, że bardziej słuszna jest prośba o akceptację wybranej przez siebie drogi po dokonaniu głębokiego rozeznania za i przeciw. Tak, bysmy nie zrzucali na Boga odpowiedzialności za kosekwencje naszego wyboru, ale jedynie mieli nadzieje, że wszlekie koleje losu nas hartują i pogłębiają wiarę.

 Re: Czy to są znaki od Pana Boga?
Autor: bajka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-20 15:11

Tylko ty wiesz, jak wygląda naprawdę ta prośba o znak. Ile w tym wiary w Boga, a ile wiary w magię. Ale człowiek ma prawo prosić o znak, przeczytaj sobie o runie Gedeona: Sdz 6, 36-40.
To jednak nie znaczy, że gdy otrzymasz ten znak, nie musisz się już nad niczym zastanawiać. To może tylko znak, że trzeba spróbować iść tą drogą, bo na niej poznasz inną, swoją własną. Nikt nie może ci powiedzieć, że TAK JEST NA PEWNO. Jeśli w sercu tak czujesz, zrób tak, jakby to było pewne. Nie bój się. Jeśli wola Boga będzie inna, a ty masz i będziesz mieć dobre intencje - Bóg ci powie, czy się nie pomyliłaś.
Szczęść Boże.

 Re: Czy to są znaki od Pana Boga?
Autor: aneta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-20 19:14

Znakiem, ze idziesz dobrą drogą jest spokój i szczęście w Twoim sercu, wynikłe z czystego/prawego sumienia. Jeśli czujesz niepokój w sercu - jeśli ono Ci coś zarzuca, nie tędy droga. Człowiek rozumny to 'mądry sercem' i pielęgnuj je, bo Twój/Nasz Bóg pragnie je samą wypełnić.

 Re: Czy to są znaki od Pana Boga?
Autor: wiesiek (---.61-82-r.retail.telecomitalia.it)
Data:   2006-09-20 23:04

Oj, przeciez nie mozna wymagac, by Bog napisal nam list, zeslal wiatr, czy uczynil jeszcze jakis inny znak. Bog czasem daje ludziom znaki, ale nie mozemy powiedziec, ze to w 100% od Boga a nie wynik czegos, co mialo sie zdarzyc.

Wszyscy otrzymalismy jeden znak, znak Jonasza; Jezus zmartwychwstal. To jest znak, wiadomosc, ktora jest powtarzana, przezywana i stanowi centrum wiary.

Owszem, mozemy w czyms odczytac "wole Boza" i jest to jakis znak. Ale mysle, ze najlepiej jest czytac we wlasnym sumieniu. Po prostu, pytac samego siebie, dlaczego nurtuje mnie ta a nie inna droga zyciowa (powolanie), zastanowic sie, czy mam dosc sil, aby temu podolac, czy nie sprawie innym krzywdy moim wyborem, czy to co wybiore przyniesie mi radosc, szczescie.

... a moze i powiedziec sobie, ze musze cos wybrac, ze trzeba dzialac, by nie marnowac siebie, sil ktore Bog nam daje.

Czasem o wyborze zadecyduje los, warunki. To rowniez powolanie.

"Jezus im odparł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?
Marka 10:39 Odpowiedzieli Mu: Możemy. Lecz Jezus rzekł do nich: Kielich, który Ja mam pić, pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie." Mk 10,38-39

 Re: Czy to są znaki od Pana Boga?
Autor: jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2006-09-21 03:42

Droga Dzidzia,
W NT sa dwa klasyczne przypadki bezposredniej interwencji/rewelacji Bozej w zycie indiwidualne, drugi musial byc wyraznym znakiem, bo przesladowca stal sie nagle apostolem, mozna sie domyslec, ze Szawel sie modlil, bo byl wiernym faryzeuszem.
· Powolanie Apostola, dzis wlasnie jest jego swieto. Mt 9, '9 Odchodząc stamtąd, Jezus ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: "Pójdź za Mną!" On wstał i poszedł za Nim.’

· Nawrócenie Szawła* Dz. Ap 9, ‘1 Szaweł ciągle jeszcze siał grozę i dyszał żądzą zabijania uczniów Pańskich. Udał się do arcykapłana* 2 i poprosił go o listy do synagog w Damaszku, aby mógł uwięzić i przyprowadzić do Jerozolimy mężczyzn i kobiety, zwolenników tej drogi, jeśliby jakichś znalazł. 3 Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. 4 A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: «Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?» 5 «Kto jesteś, Panie?» - powiedział. A On: «Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. 6 Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić».
7 Ludzie, którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo. 8 Szaweł podniósł się z ziemi, a kiedy otworzył oczy, nic nie widział. Wprowadzili go więc do Damaszku, trzymając za ręce. 9 Przez trzy dni nic nie widział i ani nie jadł, ani nie pił.
10 W Damaszku znajdował się pewien uczeń, imieniem Ananiasz. «Ananiaszu!» - przemówił do niego Pan w widzeniu. A on odrzekł: «Jestem, Panie!» 11 A Pan do niego: «Idź na ulicę Prostą* i zapytaj w domu Judy o Szawła z Tarsu, bo właśnie się modli». 12 (I ujrzał w widzeniu, jak człowiek imieniem Ananiasz wszedł i położył na nim ręce, aby przejrzał). 13 «Panie - odpowiedział Ananiasz - słyszałem z wielu stron, jak dużo złego wyrządził ten człowiek świętym Twoim w Jerozolimie. 14 I ma on także władzę od arcykapłanów więzić tutaj wszystkich, którzy wzywają Twego imienia». 15 «Idź - odpowiedział mu Pan - bo wybrałem sobie tego człowieka za narzędzie. On zaniesie imię moje do pogan i królów, i do synów Izraela. 16 I pokażę mu, jak wiele będzie musiał wycierpieć dla mego imienia».
17 Wtedy Ananiasz poszedł. Wszedł do domu, położył na nim ręce i powiedział: «Szawle, bracie, Pan Jezus, który ukazał ci się na drodze, którą szedłeś, przysłał mnie, abyś przejrzał i został napełniony Duchem Świętym». 18 Natychmiast jakby łuski spadły z jego oczu i odzyskał wzrok, i został ochrzczony. 19 A gdy go nakarmiono, odzyskał siły.”
Jednak w zyciu tak nie bywa czesto, wiec Sw Ignacy napisal Cwiczenia Duchowe, ale o rozpoznaniu Woli Bozej juz nie raz pisalem.
Jurek.

 Re: Czy to są znaki od Pana Boga?
Autor: Marysia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-09-21 19:49

Witaj,
może znajdziesz odpowiedź na kasetach o.Józefa Augustyna "Rozeznanie duchowe w codzienności naszego życia" wyd.WAM studio Inigo www.inigo.com.pl.
Znalazłam tam wiele cennych, praktycznych wskazówek dotyczących decyzji.
Pozdrawiam.

 Re: Czy to są znaki od Pana Boga?
Autor: ...a taka tam :-) (80.48.22.---)
Data:   2006-09-22 11:02

To prawda, Bóg działa przez wszystkich i we wszystkim. Z pewnością każdy "znak" jest od Niego. Problem nie w tym, czy to jest Boże, tylko, czy JA to dobrze odczytam. Piszesz, że kilka lat modlisz sie o rozeznanie drogi życiowej i kiedyś tam powiedziałaś, że jak 'to' dostanę, to znaczyć bedzie Boże, że ma byc tak, a nie inaczej...
Długo nie było nic. <= I nad tym warto wpaść w zadumę.
A co jeśli przez te kilka lat oczekiwania Bóg mówił, pokazywał, wreszcie dawał Ci inne 'znaki', które nie zupełnie były Ci na rękę, bo nie zgadzały się z Twoimi pragnieniami, czy planami. Co jeśli za bardzo skoncentrowałaś się na jednym geście od Boga, a pominęłaś, niezauważyłaś, nie zwróciłaś uwagi na tysiące innych...?

Proponuję wybrać sobie jedną osobę, z Twego otoczenia, módl sie za nią, np. każdego dnia, jedną 10-tkę, przez dwa tygodnie. A po dwu tyg. poproś ją by w samotności i modlitwie otworzyła Pismo Św., na bądź której stronie i fragmencie oraz by napisała Ci sigla.
Wierzę, że Duch Św. zadziała przez drugiego człowieka i Słowo Boże.
Taka forma pytań i szukania odpowiedzi jest pewna. Oczywiście, słowa, które Bóg skieruje do Ciebie czytaj, rozważaj, módl się nimi, medytuj nad nimi ... i obserwuj, co dzieję się każdego nastepnego dnia, bo zapewne każda chwila będzie miała ogromny związek z danym tekstem i pomoże Ci go rozjaśnić.

Pax Tibi.

 Re: Czy to są znaki od Pana Boga?
Autor: LO (---.ghnet.pl)
Data:   2006-09-26 15:11

Witaj,
Moim zdaniem, nie mozna Bogu wskazywać drogi w jaki sposób On ma do nas przemówić. My ludzie chcelibyśmy żeby dano nam kawę a ławę bez wątpliwości wszystko na tacy. Tak nie ma.
Z drugiej strony taki znak - usilnie wymuszony - może nie pochodzic od Boga -> tu zalecał bym ostrozność.
Bóg przemawia do człowika na wiele różnych sposbów i nie martw się jeśli chcesz pełnić i szukasz Jego woli to juz ja pełnisz.
Pozdrawiam

 Re: Czy to są znaki od Pana Boga?
Autor: Piotr (---.nowanet.pl)
Data:   2006-09-28 13:26

Przecież nic nie dzieje się bez Bożej interwencji i przyzwolenia. Cała historia jest mową Boga. A co do powołania: szukaj go w głębi serca a nie w znakach na zewnątrz, bo Bóg chce mówić do twojego serca (por. księgi prorockie). W rozeznaniu powołania najważniejsze jest zadanie sobie pytania: "czego ja chcę?", bo nic się nie zmieni dopóki nie uświadomosz sobie, "gdzie" jest Twoje serce. Drugim ważnym krokiem jest odpowiedzenie sobie na to pytanie i bycie konsekwentnym. Trzeba chcieć pójśc za Jezusem, aby za nim pójść. A więc moaj rada: znajdź sobie ciche miejsce, w którym nikt Ci nie będzie przeszkadzał i zadaj sobie to pytanie: "czego ja pragnę?"

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: