logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co dziś znaczy dziesięcina? Komu i jak ją płacić?
Autor: Asia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-08-10 15:35

Witam Wszystkich.
Proszę o pomoc w nietypowej sprawie. Po latach dojrzewania i prób nieśmiałych postanowiłam płacić dziesięcinę. Ale co to dzisiaj oznacza? Prowadze działalność gospodarcza i nie umiem ocenić, jak policzyć kwotę, od której liczyć dziesięcinę: od brutto czy po opłaceniu kosztów? Czy wysokie kredyty to jeszcze koszty, jak np ZUS i podatki, czy już nie. Osoby prowadzace działalność wiedza, że róznica między tym, co wpływa na konto gospodarcze, a tym, co zostaje jest ogromna. Nie chcę popaść w skrupulanctwo, ale nie chcę tez grzeszyć chciwościa. Drugi problem to, komu i jak ją płacić. To znaczy od kilku lat regularnie wpłacam stałe kwoty na cele misyjne i chciałabym tak to zostawić, domyślam się, ze pozostałą kwotę powinnam wpłacać może na kościól parafialny, ale akurat chodzę do innej parafii niz należę, a silne wsparcie modlitewne otrzymuję od grupy zwiazanej z Kościołem Ewangelickim. Prosze o rade praktyków lub duchownych. Z Bogiem.

 Re: Co dziś znaczy dziesięcina? Komu i jak ją płacić?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-08-10 21:19

W Kościele Katolickim nie ma dziesięciny. Tylko 5 Przykazanie Kościelne nakazuje:
"Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła." A jak to wypełnić, to już każdy musi sam zadecydować. Jak jest w Kościele Ewangelickim nie wiem.

 Re: Co dziś znaczy dziesięcina? Komu i jak ją płacić?
Autor: Marta (78.147.143.---)
Data:   2008-08-10 21:45

Mozesz mi placic ;) Regularna dziesiecina nawet od 500 zlotych by mi sie bardzo przydala. I nie bede sie czepiac jak to policzylas ;)
A na powaznie, to dzis nie ma obowiazku placenia dziesieciny (no chyba ze jest sie Zydem). Moim zdaniem to juz troche podpada pod skrupulanctwo, takie myslenie, ze bede dawac wlasnie dziesiecine, ni mniej ni wiecej i bedzie OK. Lepiej daj ile mozesz. Albo podwyzsz pensje swoim pracownikom o 10% w ramach tej dziesieciny.
Jak juz koniecznie chcesz placic dziesiecine, to najrozsadniej by bylo ja policzyc od tego co wplywa do Twojej kieszeni.

 Re: Co dziś znaczy dziesięcina? Komu i jak ją płacić?
Autor: Marek MRB (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-08-10 23:40

Niestety, nie ma tak dobrze.
Będąc chrześcijaninem musisz uznać że w gruncie rzeczy 100% Twojej własności należy do Boga.
Dziesięcina jako nakaz nie istnieje - natomiast jest ciekawą praktyką formacyjną - można się sporo dowiedzieć o sobie i swojej wierze.
Jednak tak jak do tego podchodzisz (że zajmuje CI myśli jak policzyć itd) ta praktyka może sprawić więcej kłopotu niż pożytku.
Domyślam się że przejęłaś ją z owej ewangelickiej grupy - radziłbym jednak zweryfikować tę naukę.
A jeśli owi ewangelicy wiążą ją z przypowieścią o siewcy - wówczas bądź szczególnie ostrożna.
Polecam http://apologetyka.katolik.net.pl/content/view/707/62/
pozdrawiam
Marek

 Re: Co dziś znaczy dziesięcina? Komu i jak ją płacić?
Autor: Asia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-08-11 07:16

Dziękuję za odpowiedzi, zwłaszcza Markowi. Uważnie przeczytałam artykuł z apologetyki i rozumiem wyrażone zastrzeżenia. jednak chce wyjasnić, że wiedze o dziesięcinie opieram wyłącznie na Biblii - Starym Testamencie oraz historii Ananiasza i Safiry z Dziejów (kara za chciwość). jestem osoba zadaniową i to co robię chcę zrobić jak najlepiej. Dlatego potrzebuję wskazówek. I nie zamierzam wspomagac wszystkich wokół, bo żadnych dochodów na to nie starczy..., poza tym to nie dziesięcina. Dla mnie jest to wyrażenie wdzięczności BOGU za otrzymane dobra materialne (a nie wszystkim chetnym, Marto :)). Pozdrawiam Wszystkich. Z Bogiem

 Re: Co dziś znaczy dziesięcina? Komu i jak ją płacić?
Autor: Marek MRB (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2008-08-11 13:58

Jeśli tak Asiu, to proszę napisz do mnie na priv a z przyjemnością przyślę Ci dobrą i wyważonąksiążkę na ten temat (przynajmniej mi się wydaje że jest dobra...)
Marek
mrb@pl-net.pl

 Re: Co dziś znaczy dziesięcina? Komu i jak ją płacić?
Autor: mehilainen (---.bater.net.pl)
Data:   2008-08-11 16:44

Dziesięcinę od sporego, acz bardzo niespodziewanego dochodu wpłaciłam kiedyś na konto zakonu kontemplacyjnego. Innym razem poprosiłam o przyjęcie tej ofiary siostrę z mojej wspólnoty modlitewnej, która miała chorą wnuczkę i kłopoty finansowe. Konkretnie rozeznałam potrzeby chwili i tam ofiarowałam pieniądze.
+AMDG.

 Re: Co dziś znaczy dziesięcina? Komu i jak ją płacić?
Autor: Rafał (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-08-11 23:20

Moim zdaniem, jeśli już czujesz potrzebę przekazania jakichś pieniędzy, to lepiej zrobisz gdy przekażesz pieniądze na jakieś dzieło miłosierdzia.

 Re: Co dziś znaczy dziesięcina? Komu i jak ją płacić?
Autor: Majka (80.227.113.---)
Data:   2008-08-12 15:44

Mozesz na przyklad przeznaczyc czesc na misje, czesc na pomoc ubogim, potrzebujacym i dziela ewangelizacyjne, czesc na wspracie rodzinnej parafii.
Dziesicine mozesz tez placic ze swoich telantow - poswiecajac czas i wysilek ewangelizacji, pomocy ubogim, itp

 Re: Co dziś znaczy dziesięcina? Komu i jak ją płacić?
Autor: Darek (---.tel.tkb.net.pl)
Data:   2020-09-20 16:51

Link podany przez Marka już nie jest aktywny, ale podany artykul można przeczytać w webarchive, pod adresem: http://web.archive.org/web/20080503041100/http://apologetyka.katolik.net.pl/content/view/707/62/

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: